Jakie są objawy autyzmu u dorosłych? Spektrum jest szerokie

Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe, wiążące się głównie z rozmaitymi problemami społecznymi. I choć często jest rozpoznawany w dzieciństwie, wiele osób dorosłych wciąż żyje z niezdiagnozowanym spektrum, co prowadzi do znaczących trudności w codziennym życiu. Zrozumienie objawów autyzmu u dorosłych jest podstawą usprawnienia procesu diagnostyki.
Czym jest spektrum autyzmu?
Spektrum autyzmu jest terminem opisującym szeroki zakres zaburzeń, które różnią się od siebie pod względem nasilenia objawów i ich wpływu na życie. Autyzm nie jest jednorodnym zaburzeniem – u niektórych osób symptomy są lekkie, podczas gdy inni mają problem z podstawowymi czynnościami, takimi jak mycie zębów czy czesanie włosów.
Tradycyjnie autyzm dzielono na różne podtypy, takie jak zespół Aspergera czy autyzm dziecięcy, jednak według kwalifikacji DSM-V oraz ICD-11 te warianty mieszczą się w jednej kategorii diagnostycznej – zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD). Podział spektrum często opiera się na poziomie wsparcia, którego dana osoba potrzebuje – od wysoko funkcjonujących, które radzą sobie samodzielnie, po osoby wymagające stałej i intensywnej opieki przez całe życie.
Charakterystyka spektrum autyzmu u dorosłych. Najczęstsze objawy
Autyzm u dorosłych najczęściej objawia się inaczej niż w przypadku dzieci. Wszystko zależy od ASD i charakteru danej osoby. Co więcej, bardzo często są mylone z chociażby nieuprzejmym zachowaniem czy niedostosowaniem się do norm panujących w społeczeństwie. W spektrum autyzmu, objawy u dorosłych osób najczęściej obejmują:
- trudności w interakcjach społecznych – problemy z nawiązywaniem i utrzymywaniem relacji towarzyskich oraz romantycznych, unikanie kontaktu wzrokowego, trudności ze zrozumieniem norm społecznych czy interpretacji emocji innych osób,
- komunikacja werbalna i niewerbalna – dosłowne interpretowanie języka, z czego wynikają trudności ze zrozumieniem sarkazmu czy metafor, monotonna intonacja głosu lub nietypowy sposób wyrażania się,
- sztywne wzorce zachowań i rutyny – silna potrzeba trzymania się stałego harmonogramu dnia, dyskomfort i lęk w sytuacjach nieprzewidzianych, powtarzalne ruchy oraz rytuały zrozumiałe tylko dla tej konkretnej osoby,
- intensywne zainteresowania – głębokie zaangażowanie w wąskie dziedziny wiedzy (czasami wyjątkowo skrajne, jak obsesyjne zapamiętywanie modeli samochodów czy pociągów), które mogą dominować w czasie codziennych rozmów.
Spektrum autyzmu jest podobne do charakteru człowieka – każdy ma swój, bardzo często jest absolutnie unikalny. Właśnie dlatego niektóre objawy autyzmu mogą nie zostać wykryte przez całe dzieciństwo, a nawet większość dorosłego życia. W trudnych przypadkach ASD towarzyszy niedorozwój intelektualny i zaburzenia motoryczne. Takie sytuacje określa się potocznie autyzmem niskofunkcjonującym (ciężkim).
Lekki autyzm u dorosłych i jego symptomy
Po drugiej stronie medalu jest autyzm lekki lub wysokofunkcjonujący, który charakteryzuje się poprawnym rozwojem mowy oraz umiejętności interpersonalnych wykorzystywanych do nawiązywania relacji, współpracy i funkcjonowania w społeczeństwie.
Osoby z lekkim autyzmem często funkcjonują samodzielnie i nawet nie zdają sobie sprawy ze swojego stanu, po prostu nauczyły się kompensować pewne trudności. Ich objawy mogą być subtelne i nie zawsze widoczne na pierwszy rzut oka, jednak wpływają na jakość życia, zwłaszcza w relacjach społecznych i codziennym funkcjonowaniu. Jeżeli chodzi o lekki autyzm, objawy najczęściej obejmują:
- subtelne trudności społeczne – osoby z lekkim autyzmem mogą czuć się niekomfortowo w dużych grupach lub sytuacjach wymagających intensywnych interakcji społecznych. Często wolą rozmowy na tematy konkretne i nie uznają klasycznej „gadki o pogodzie”, mogą też mieć trudności z odczytywaniem intencji innych ludzi,
- problemy sensoryczne – nadwrażliwość lub niewrażliwość na bodźce sensoryczne dotyczące np. silnych reakcji na dźwięki, światło i zapachy, smaki czy dotyk drugiej osoby. Hałaśliwe środowisko pracy może być dla nich przytłaczające, a ubranie wykonane z określonych materiałów irytujące,
- skłonność do rutyny – silne przywiązanie do schematów, które zapewniają poczucie bezpieczeństwa i przewidywalność. Nieoczekiwane zmiany w rytmie dnia mogą wywołać stres lub frustrację.
Choć objawy lekkiego autyzmu mogą być łagodne, wpływają na istotne aspekty życia – od relacji międzyludzkich po funkcjonowanie w środowisku zawodowym. Dlatego świadomość problemów i odpowiednie wsparcie są naprawdę ważne tak naprawdę na każdym etapie życia.
Bibliografia:
- Autism Spectrum Disorder, National Institute of Mental Health.
- Curnow E. i in., Diagnostic assessment of autism in adults – current considerations in neurodevelopmentally informed professional learning with reference to ADOS-2, frontiers in Psychiatry 2023, 14:1258204.
- https://icd.who.int/en [dostęp 27.20.2025].
- https://www.psychiatry.org/psychiatrists/practice/dsm/educational-resources/assessment-measures [dostęp 27.20.2025].
- Lewis L. F., The lived experience of meltdowns for autistic adults, National Autistic Society 2023, vol. 27, iss. 6.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy

Zawiniły tym, że sobie radziły. „Leczone na choroby, których nie miały, zrujnowały sobie zdrowie, a często i życie”

Zespół Aspergera a słodycze – fakty, mity i zalecenia żywieniowe

ADHD u dorosłych. Jak je rozpoznać i skutecznie sobie radzić?

Uczeń z zespołem Aspergera. Czy wymaga szczególnej uwagi?
się ten artykuł?