Jak rozpoznać przeziębiony pęcherz? Objawy u dzieci i dorosłych
Czy wiesz, że przeziębienie pęcherza dotyka płeć żeńską nawet 50 razy częściej niż męską? Zazwyczaj chorują kobiety w wieku rozrodczym oraz po menopauzie, ale problem ten może dotyczyć także dzieci. Sprawdź, jakie są objawy przeziębienia pęcherza. Jak rozpoznać je u najmłodszych?
Co to jest przeziębienie pęcherza?
Przeziębienie pęcherza to inaczej zakażenie układu moczowego, które charakteryzuje się ostrym początkiem i szybkim postępem objawów. Za zdecydowaną większość infekcji odpowiadają bakterie Escherichia coli, czyli pałeczki okrężnicy. W wyniku ich obecności w drogach moczowych rozwija się stan zapalny. Niektóre czynniki ryzyka sprzyjają rozwojowi zakażenia, np.:
- stosunek seksualny – ułatwia migrację bakterii do pęcherza moczowego,
- przebyta kuracja antybiotykiem – powoduje zaburzenie mikroflory dróg moczowo-płciowych, przez co osłabia barierę ochronną przed patogenami,
- przeczekiwanie parcia na mocz i niecałkowite opróżnianie pęcherza,
- ciąża,
- choroby współistniejące, np. cukrzyca
- uwarunkowania genetyczne,
- wady anatomiczne cewki moczowej,
- niewłaściwa higiena intymna.
A dlaczego kobiety częściej niż mężczyźni cierpią na przeziębienie pęcherza? Wszystkiemu winna jest nasza budowa anatomiczna. Kobiety mają krótszą cewkę moczową, ponadto jej ujście jest blisko pochwy i odbytnicy. Dlatego bakterie mają znacznie łatwiejszą trasę do pokonania u płci żeńskiej niż u mężczyzn.
Jakie są objawy przeziębienia pęcherza?
Pod pojęciem „przeziębiony pęcherz” kryje się zarówno zapalenie pęcherza, jak i cewki moczowej. W obu przypadkach dolegliwości towarzyszące infekcji są podobne. Najczęstsze objawy przeziębienia pęcherza to:
- ból i pieczenie przy oddawaniu moczu,
- wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza,
- częste oddawanie niewielkich ilości moczu,
- ból w dolnej części brzucha,
- nieprzyjemny zapach moczu,
- gorączka,
- częste parcie na mocz, pomimo pustego pęcherza.
Objawy przeziębionego pęcherza u mężczyzny
U mężczyzny przeziębiony pęcherz objawia się standardowo, jednak dodatkowo może pojawić się pieczenie prącia przy oddawaniu moczu, świąd i kłucie w penisie. Chociaż panowie mają zazwyczaj mniej nasilone symptomy niż kobiety, nie powinni lekceważyć zakażenia dróg moczowych. Przeziębiony pęcherz jest u nich wskazaniem do wykonania posiewu moczu oraz badania fizykalnego, ponieważ wszystkie infekcje dróg moczowych u mężczyzn są traktowane jako powikłane. Dlaczego?
Panowie mają o tyle łatwiej, że ich budowa anatomiczna stanowi skuteczną barierę przeciwko drobnoustrojom. Jeśli jednak dojdzie do zakażenia, może to świadczyć o nieprawidłowościach, takich jak np.:
- przerost prostaty,
- kamica moczowa,
- nowotwory,
- wady anatomiczne, np. wąska cewka moczowa.
Jak leczyć przeziębienie pęcherza?
Leki bez recepty stosowane w łagodnych zakażeniach układu moczowego bazują na furazydynie. To substancja o działaniu bakteriostatycznym, która odkaża pęcherz oraz cewkę moczową. Lek ten zażywa się 3 razy dziennie o stałych porach, wraz z posiłkiem bogatym w białko. Nie stosuj furazydyny na własną rękę dłużej niż 7 dni, a jeśli w tym czasie objawy nie ustąpią, skonsultuj się z lekarzem. Wspomagająco w leczeniu przeziębienia pęcherza możesz zastosować:
- żurawinę – w postaci soku lub suplementów diety,
- preparaty ziołowe o działaniu moczopędnym i odkażającym na bazie wyciągów z liści brzozy, korzenia pietruszki, liści borówki brusznicy czy ziela rumianku,
- probiotyki – w celu odbudowy mikroflory dróg moczowo-płciowych.
Przeziębiony pęcherz u dziecka – objawy i leczenie
Zakażenia układu moczowego to jedne z najczęstszych infekcji bakteryjnych u najmłodszych. Szacuje się, że do okresu dojrzewania co 10. dziecko przebywa przeziębienie pęcherza. Nie wolno ich lekceważyć, ponieważ mają one tendencję do nawracania, co w konsekwencji może prowadzić do bliznowacenia nerek. W przyszłości może to przyczynić się do rozwoju nadciśnienia tętniczego.
Objawy przeziębionego pęcherza u dziecka różnią się w zależności od wieku. U najmłodszych nie są one charakterystyczne, to głównie:
- gorączka,
- wymioty,
- biegunka,
- brak apetytu,
- płaczliwość.
U starszych dzieci objawy są podobne jak w przypadku osób dorosłych. Co ciekawe, w pierwszych miesiącach po narodzinach częściej chorują chłopcy – jest to spowodowane częstym występowaniem wad wrodzonych układu moczowego. Jednak wraz z wiekiem zdecydowanie rośnie przewaga zachorowań wśród dziewczynek.
W jaki sposób leczyć przeziębienie pęcherza u dzieci? Przede wszystkim jak najszybciej udaj się z nim do lekarza. Zazwyczaj niezbędne jest zastosowanie antybiotyku, którego postać i dawkę dostosowuje się do wieku dziecka i ciężkości choroby. Furazydyna dostępna bez recepty jest przeznaczona dla osób, które ukończyły 15 lat. Preparaty dla młodszych dzieci to zwykle suplementy diety bazujące na ekstrakcie z żurawiny oraz probiotykach. Mogą być dobrym uzupełnieniem terapii, ale nie wystarczą do wyleczenia malucha.
Objawy przeziębionego pęcherza w ciąży. Co można zastosować?
Kobiety ciężarne są szczególnie narażone na przeziębienie pęcherza. Wynika to ze zmian anatomicznych, jakie zachodzą w układzie moczowym w przebiegu kolejnych miesięcy ciąży. W ich wyniku dochodzi do zastoju moczu oraz jego cofania się do moczowodów, co sprzyja migracji bakterii do pęcherza. Inne czynniki ryzyka rozwoju zakażeń układu moczowego w ciąży to:
- ucisk powiększającej się macicy na moczowody,
- obecność glukozy w moczu – stanowi ona pożywkę dla bakterii,
- mniejsze napięcie mięśniówki pęcherza,
- upośledzone procesy zagęszczania moczu.
Objawy przeziębionego pęcherza w ciąży nie różnią się od standardowych. W tym okresie rośnie jednak ryzyko ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek, które jest następstwem infekcji pęcherza i cewki moczowej. Mogą wtedy pojawić się dodatkowe symptomy:
- krew w moczu,
- gorączka,
- nudności i wymioty,
- bóle pleców.
Dlatego zakażenie układu moczowego u kobiet w ciąży wymaga szybkiej interwencji. Zwykle stosuje się wtedy antybiotyk, najlepiej w oparciu o wynik posiewu moczu. Bez recepty w II i III trymestrze ciąży możesz przyjmować furazydynę, jednak mimo to skonsultuj swoje leczenie ze specjalistą.
Większość przypadków przeziębienia pęcherza można wyleczyć samodzielnie. Jeśli jednak objawy nie ustępują po 5-7. dniach lub dotyczą osób z grup ryzyka (np. dzieci, ciężarne), skonsultuj się z lekarzem. Być może konieczne będzie zastosowanie silniejszych preparatów na receptę.
Bibliografia:
- Bochniewska V., Jung A., Żuber J., Zakażenie układu moczowego u dzieci, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2012, 1(8): 12-22.
- Tuszyński P. K. (red.), Leki pierwszego wyboru, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków 2020.
- Tuszyński P. K. (red.), Problemy intymne kobiet. Infekcje, leki bez recepty i antykoncepcja, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków 2020.
Polecamy
Myślała, że ból w plecach był spowodowany podnoszeniem dzieci. Diagnoza: rak piersi w czwartym stadium
Co na ból głowy zastosować? Poznaj skuteczne leki i metody naturalne
Jak przebiega leczenie migreny? Farmakoterapia i nie tylko
„Pierwszy atak był dla nas zaskoczeniem, bo mój syn świetnie się rozwijał” – mówi Jolanta Kuryło, pomysłodawczyni kampanii „Uwaga – to jest napad!”
się ten artykuł?