Przejdź do treści

Jakie są objawy zbyt niskiego ciśnienia krwi?

Lekarz sprawdza ciśnienie pacjenta z objawami zbyt niskiego ciśnienia
Fot. 4frame group / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Obniżone ciśnienie krwi jest związane z zaburzeniami dotyczącymi układu krążenia. Daje ono wiele objawów, które powinny wzbudzać niepokój u chorego. W przypadku niskich parametrów ciśnienia, może dochodzić do poważnych powikłań, włącznie z zagrożeniem życia.  

Z reguły w mediach mówi się o podwyższonych parametrach ciśnienia krwi i ich niepożądanym wpływie na organizm. Uważa się, że nadciśnienie tętnicze jest jedną z chorób cywilizacyjnych i może prowadzić do powikłań w postaci zawału i udaru. Mało uwagi poświęca się sytuacji odwrotnej, czyli wartościom niższym niż norma. Objawy niskiego ciśnienia krwi są często bagatelizowane i dlatego sami pacjenci nie przykładają wagi do monitorowania zbyt niskich wartości. Poza tym, często dolegliwości odczuwane przez chorych są na tyle różnorodne, iż nie są one kojarzone z faktem obecności obniżonego ciśnienia. Podobnie jak nadciśnienie, niedociśnienie może stanowić zagrożenie życia i być przyczyną wielu powikłań.

Co to jest niskie ciśnienie krwi?

Nie występują dokładne kryteria i wartości, które definiowałyby hipotensję. Z reguły za znaczące obniżenie ciśnienia krwi uważa się wartości ciśnienia skurczowego poniżej 100 mmHg i rozkurczowego poniżej 60 mmHg. Objawy za niskiego ciśnienia mogą się pojawić już poniżej tych wartości. Są to dane umowne i niekoniecznie zawsze takie wartości świadczą o poważnej patologii. Zwłaszcza, że parametry te są zależą od płci, wieku, chorób towarzyszących i ogólnego stanu zdrowia człowieka. Często niskie ciśnienie fizjologicznie występuje u osób regularnie uprawiających sport, ponadto spotyka się je u dziewcząt i młodych kobiet, zwłaszcza o szczupłej budowie ciała i niskiej wadze.

Przyczyny niskiego ciśnienia krwi

Czasami występowanie hipotonii ma podłoże genetyczne i spotyka się je rodzinnie. Jednakże nie określono dokładnie genów, które są odpowiedzialne za obniżone parametry ciśnienia.

Zdarza się do do niskiego ciśnienia doprowadzamy sami, np. wskutek zbyt małej ilości wypijanych płynów. Ma to miejsce zwłaszcza latem, kiedy temperatura otoczenia jest wysoka, a wilgotność powietrza znaczna. Ponadto do hipotensji może prowadzić przyjmowanie niektórych leków. Główne grupy to leki stosowane na nadciśnienie – ich przedawkowanie może mieć nasilony efekt. Poza tym leki moczopędne, które eliminują wodę z organizmu. Podobne działanie mają leki rozszerzające łożysko naczyniowe. Czasami parametry ciśnienia redukują również leki przeciwdepresyjne, uspokajające i nasenne.

Poza tymi przyczynami, do hipotonii prowadzi wiele innych schorzeń. Choroby układu krążenia, takie jak: zaburzenia rytmu serca, zapalenie mięśnia sercowego oraz kardiomiopatie powodują zaburzenia w przepływie krwi. Znaczenie dla wartości ciśnienia mają też zaburzenia gospodarki hormonalnej, wśród nich przede wszystkim niedoczynność przysadki i niedoczynność kory nadnerczy.

Zobacz także

Niskie ciśnienie krwi – objawy

O objawach nadciśnienia tętniczego mówi się dużo, jednak o tym, jakie są objawy niskiego ciśnienia – nie ma powszechnych informacji.

Objawy niskiego ciśnienia są bardzo różnorodne i czasami nawet nie są kojarzone ze zmniejszeniem wartości ciśnienia. Przy niskim ciśnieniu krwi, objawy mogą mieć różne nasilenie. Czasem przebiegają wręcz niezauważalnie, czasem stanowić mogą zagrożenie życia. Dolegliwości mogą się różnić w zależności od tego, czy zmniejszeniu ulega ciśnienie skurczowe czy rozkurczowe. Przy niskim ciśnieniu rozkurczowym, objawy mogą być mało charakterystyczne, dlatego stwierdzone w badaniu parametry powinny być ocenione przez specjalistę, celem poszukiwania przyczyny takiej sytuacji.

W przypadku obniżenia parametrów ciśnienia krwi, jako pierwszy i mało charakterystyczny symptom, pojawia się ogólne złe samopoczucie, osłabienie i apatia. Pogarsza się także tolerancja wysiłku – dotychczasowe aktywności zaczynają być męczące i sprawiać trudności. Występują trudności w koncentracji i niemożność skupienia uwagi. Ponadto towarzyszyć mogą bóle i zawroty głowy, mroczki przed oczami lub inne zaburzenia widzenia, zwłaszcza przy zmianie pozycji z leżącej na siedzącą lub stojącą. Mogą wystąpić szumy uszne. Obniżona jest tolerancja chłodu i chory może skarżyć się na uczucie chłodnych rąk i stóp. Ponadto mogą pojawić się zaburzenia rytmu pracy serca, odczuwane jako przyspieszony, nieregularny puls, kłucia w obrębie klatki piersiowej, a nawet uczucie duszności. U osoby z hipotonią może dochodzić do omdlenia (krótkotrwała utrata przytomności). Wskutek znacznego obniżenia ciśnienia krwi, niedotlenieniu mogą ulegać rozmaite narządy, w skrajnych przypadkach hipotonia może doprowadzić do zgonu.

Przy bardzo niskim ciśnieniu krwi, objawy mogą mieć znaczne nasilenie, podobnie przy za niskim ciśnieniu krwi, objawy mogą prowadzić do intensyfikacji dolegliwości i poważnych powikłań.

Jak leczyć niedociśnienie?

Przy zbyt niskim ciśnieniu, objawy mogą mieć różne nasilenie, zatem w każdym przypadku niedociśnienia powinna się odbyć konsultacja z lekarzem. Ważna jest dieta uwzględniająca picie przynajmniej 2 litrów płynów na dobę. Zaleca się łagodne zmiany pozycji ciała. Do diety można wprowadzić lub zwiększyć ilość wypijanej kawy. Wskazana jest również intensyfikacja wysiłku fizycznego poprzez regularne ćwiczenia. Jeżeli te sposoby nie pomagają, a objawy są nasilone, lekarz może zadecydować o konieczności wprowadzenia leków, które podwyższają ciśnienie.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?