Jak walczyć z halitozą? Domowe sposoby na nieświeży oddech
Halitoza to częsty problem – statystyki wskazują, że zmaga się z nim co 4. osoba. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, żeby uniknąć nieświeżego oddechu, a także co zrobić, jeśli się on pojawi. Jakie domowe sposoby na halitozę faktycznie działają? I kiedy wybrać się z tym problemem do lekarza?
Z czego wynika nieświeży oddech?
Bezpośrednią przyczyną halitozy są bakterie rozwijające się w jamie ustnej. Produkują one specyficzne związki chemiczne zawierające siarkę, które mają nieprzyjemny zapach. Namnażanie się tych patogenów w ustach wynika zazwyczaj z niewłaściwej higieny jamy ustnej, np. niedokładnego szczotkowania zębów.
Halitoza może rozwinąć się także z innych przyczyn, m.in. nadmiernej suchości w ustach. Ślina pomaga oczyścić śluzówkę z resztek pokarmu i innych zanieczyszczeń, więc jej brak również przyczynia się do rozwoju bakterii. Za nieświeży oddech odpowiadają też choroby – najczęściej jamy ustnej i dziąseł, ale także innych obszarów ciała, np. infekcje zatok czy refluks żołądkowo-przełykowy.
Halitoza – domowe sposoby, które łagodzą problem
Walkę z nieświeżym oddechem warto rozpocząć od dokładnej higieny jamy ustnej. Myj zęby po każdym posiłku – także w pracy, jeśli masz taką możliwość. Szczoteczkę wymieniaj co 3-4 miesiące, żeby nie rozwinęły się w niej drobnoustroje. Wybieraj raczej takie o miękkim włosiu, które czyszczą delikatnie, nie powodując przy tym podrażnień. Co najmniej raz dziennie czyść przestrzenie między zębami przy pomocy nici dentystycznej.
Podczas mycia nie pomijaj języka, ponieważ obecny na nim nalot również może przyczyniać się do halitozy. Wiele szczoteczek do zębów ma wbudowane końcówki służące do oczyszczania języka. Możesz też skorzystać ze specjalnych skrobaczek, które pomogą pozbyć się większych ilości nalotu.
Co oprócz tego sprawdzi się w walce z nieświeżym oddechem? Staraj się nawilżać śluzówkę jamy ustnej. Pij dużo wody – co najmniej 2,5 l dziennie. Możesz też ssać bezcukrowe cukierki lub żuć gumę, żeby pobudzić produkcję śliny. Jeśli to za mało, istnieją również specjalne preparaty w postaci aerozolu nawilżające jamę ustną. Ponadto wiele produktów skutecznych w łagodzeniu halitozy znajdziesz w kuchni. Należą do nich np.:
- natka pietruszki – zawiera duże ilości chlorofilu, który łączy się ze związkami siarki produkowanymi przez bakterie. Możesz dodawać ją do potraw lub żuć pojedyncze listki. Podobnie zadziała także świeża mięta czy bazylia,
- przyprawy o intensywnym zapachu – to m.in. cynamon, anyż, goździki, których olejki eteryczne nie tylko pięknie i mocno pachną, ale też zawierają składniki o właściwościach odkażających,
- cytrusy – ich kwaśny smak pobudza produkcję śliny. Domowym sposobem na halitozę jest np. żucie plasterka cytryny,
- naturalne probiotyki – znajdziesz je w fermentowanych przetworach mlecznych, np. kefirze czy jogurcie,
- soda oczyszczona – zbyt kwaśne pH w ustach przyczynia się m.in. do rozwoju próchnicy. Soda ma odczyn zasadowy, więc normalizuje środowisko jamy ustnej i przywraca mu prawidłowe pH. Rozpuść 1 łyżeczkę w szklance wody i powstałą miksturą przepłukaj usta.
Jak uniknąć nieświeżego oddechu?
W większości przypadków halitozę można wyeliminować, wprowadzając kilka zmian w trybie życia. Przede wszystkim zwróć uwagę na swoją dietę. Unikaj ostrych przypraw oraz składników bogatych w związki siarki, np. czosnku i cebuli. Ponadto ogranicz cukry proste, które sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów w jamie ustnej. Nieprzyjemny oddech mogą wywołać także używki:
- papierosy – znacznie zwiększają ryzyko chorób dziąseł i jamy ustnej. Ponadto powstające podczas palenia substancje chemiczne osadzają się na języku czy zębach i wywołują nieprzyjemny zapach z ust,
- kawa – zawarta w niej kofeina zakwasza środowisko jamy ustnej i w ten sposób sprzyja rozwojowi bakterii,
- alkohol – działa moczopędnie i zmniejsza produkcję śliny, przez co powoduje wysuszenie śluzówki w ustach.
Zadbaj również o regularne wizyty u dentysty. Warto odwiedzać go co pół roku, żeby wykrywać wszelkie problemy z zębami na wczesnym etapie. Poproś stomatologa o wskazówki dotyczące właściwej higieny jamy ustnej, które pozwolą ci zachować świeży oddech.
Jeśli dokucza ci halitoza i nie możesz sobie z nią poradzić, skonsultuj się z lekarzem. Czasem pojawia się ona w wyniku poważniejszych chorób, np. nerek, wątroby czy żołądka. W takim wypadku domowe sposoby mogą złagodzić problem, ale bez wyleczenia przyczyny nie pozbędziesz się halitozy. Dlatego warto przeprowadzić odpowiednią diagnostykę i wdrożyć leczenie adekwatne do choroby.
Bibliografia:
- Pieniążek A., Pietrzak M., Halitoza – etiologia, metody diagnostyki i leczenie, Journal of Health Study and Medicine 2017, 2: 101-122.
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bad-breath/diagnosis-treatment/drc-20350925 [dostęp 21.03.2024].
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17771-bad-breath-halitosis [dostęp 21.03.2024].
Zobacz także
Inne przyczyny halitozy patologicznej
Nieświeży oddech, który nie jest wywołany patologiami w obrębie jamy ustnej, może mieć bardzo różne przyczyny. Kluczowa kwestia to odpowiednie ich zdiagnozowanie. Zalicza się do nich m.in. takie schorzenia, jak:
- zapalenie zatok,
- zapalenie migdałków,
- skrzywienie przegrody nosowej,
- cukrzyca,
- choroby nerek,
- kwasica ketonowa,
- mocznica,
- niewydolność i marskość wątroby,
- nowotwór w obrębie przewodu pokarmowego.
Warto jednak zauważyć, że choroby ogólnoustrojowe należą do bardzo rzadkich przyczyn halitozy. I ich leczenie musi być prowadzone przez lekarza.
Jak leczyć halitozę?
Aby wiedzieć, jak się pozbyć halitozy, trzeba najpierw ustalić jej przyczynę. Ponieważ zazwyczaj wywołują ją problemy zlokalizowane w obrębie jamy ustnej, warto zacząć od przeglądu stomatologicznego i poprawy higieny osobistej. Regularne mycie zębów, uwzględniające czyszczenie języka, przestrzeni międzyzębowych oraz płukanie jamy ustnej przeznaczonymi do tego płynami, ograniczającymi rozwój bakterii beztlenowych, powinno się stać codziennym nawykiem. Jeżeli mimo przestrzegania zaleceń dentysty nadal wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach z ust, należy pogłębić diagnostykę o badania ogólne i laryngologiczne. Kluczowe w leczeniu halitozy jest dotarcie do jej źródła i wyeliminowanie czynników ją wywołujących. Tabletki na halitozę mogą być skuteczne, ponieważ eliminują one powstawanie lotnych związków siarki, nie powinny jednak zastąpić szczegółowej diagnostyki medycznej i – w razie potrzeby – leczenia występującego schorzenia.
Halitoza, pomimo że jest problemem powszechnym, może utrudniać funkcjonowanie w społeczeństwie. Dlatego też nie należy lekceważyć jej pierwszych objawów.
Najnowsze w naszym serwisie
Twoje ręce są najlepszymi narzędziami diagnostycznymi! Oto jak wykonać samobadanie jąder
Ludzie całujący się rano na pożegnanie żyją średnio 4 lata dłużej
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
Jedyna taka na świecie kapsuła do wykrywania raka piersi jest w Polsce. „21 tys. pomiarów w 4 minuty”
Polecamy
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
Edyta przeszła operację dwuszczękową. „Progenia była moim dużym kompleksem”
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
Hiperdoncja – skąd się bierze i co wspólnego mają z tym złe nawyki żywieniowe. Obalamy popularny mit na temat dodatkowych zębów
się ten artykuł?