Przejdź do treści

Jakie są przyczyny alergii na mleko krowie u dzieci? Wyjaśnia alergolożka

Coraz więcej dzieci ma alergię na krowie mleko/iStock
Caucasian toddler girl is drinking milk in living room.
Podoba Ci
się ten artykuł?

Twoje dziecko źle się czuje po wypiciu mleka? Być może to alergia na białka mleka krowiego. Jest ona coraz częściej spotykana u najmłodszych. Na czym polega i skąd się bierze, wyjaśnia alergolożka Joanna Jamroz-Brzeska.

Problem dzieci uczulonych na krowie mleko porusza na swoim profilu na Instagramie alergolożka Joanna Jamroz-Brzeska, znana w mediach społecznościowych jako „Mama Alergolog„. Jak zaznacza lekarka, okazuje się, że liczba małych alergików znacznie rośnie.

Obserwuje się wzrost alergii na białka mleka krowiego (ABMK). W badaniach częstość wynosi ok 2-3 proc. niemowląt karmionych sztucznie i 0,5 proc. karmionych piersią, jednak estymuje się, że liczby te mogą być większe nawet do 7 proc. wśród niemowląt karmionych sztucznie

– pisze ekspertka.

Słoik z mlekiem w proszku leży na stole, proszek wysypuje się

Dlaczego krowie mleko uczula?

Alergolożka tłumaczy, skąd bierze się alergia na krowie mleko.

Mleko krowie zawiera 20-30 białek, które mogą uczulać. Dwie podstawowe frakcje to kazeina i białka serwatkowe. Kazeina dzieli się na frakcje, z których wszystkie mogą uczulać, jednak najczęściej uczulają frakcje alfa.  Najsilniejszym alergenem serwatki jest ß-laktoglobulina, występuje ona w mleku wielu ssaków (brak jej w mleku kobiecym)

– wyjaśnia Jamroz-Brzeska.

Po obróbce termicznej mleka też występuje uczulenie?

Lekarka zaznacza także, że niektórzy odczują skutki alergii nie tylko po wypiciu nieprzetworzonego mleka. Uczulenie może pojawić się także po zjedzeniu sera albo lodów.

Niektóre frakcje kazeiny – Bos d8 i ß-laktoglobulina – Bos d5 są termostabilnymi alergenami, co powoduje, że pod wpływem ogrzewania, pasteryzacji itp. nie zmieniają swojej antygenowości i przetwory mleczne: sery, masło, śmietana, serwatka, lody również mogą szkodzić dziecku.

W praktyce wynika z tego, że niektóre dzieci mają objawy tylko po spożyciu surowego mleka a już po obróbce termicznej mogą je spożywać, bo frakcje białek, na które są uczulone, straciły właściwości antygenowości. Częściej dzieci z uczuleniem na frakcje kazeiny mają objawy zarówno po surowym jak i przetworzonym mleku

– tłumaczy ekspertka.

Mleko krowie vs mleko innych ssaków

Wiele osób w momencie, kiedy ich dziecko ma rozpoznaną alergię na białko mleka krowiego, sięgnie po mleko innych zwierząt. Najczęstszą alternatywą jest tu mleko kozie. Nie jest to jednak dobry wybór.

Istnieje silna krzyżowa reakcja między białkami mleka ssaków: największa pomiędzy BMK a białkami mleka koziego i owczego, najmniejsza z mlekiem jaka, klaczy, oślicy i wielbłądzicy. To ostatnie podobnie do mleka kobiecego, nie zawiera ß-laktoglobuliny – Bos d5. Czyli jest duża szansa, że po spożyciu innych mlek ssaczych będą podobne objawy jak po krowim

– wyjaśnia alergolożka.

Najlepiej więc wybrać alternatywę w postaci mlek roślinnych, które nie tylko są łatwo dostępne, ale i można je zrobić samemu.

Mama Alergolog

Lekarka Joanna Jamroz-Brzeska, znana w mediach społecznościowych jako Mama Alergolog, obecnie jest w trakcie specjalizacji z alergologii. Jej konto na Instagramie, na którym chętnie dzieli się wiedzą medyczną, obserwuje prawie 6 tys. Internautów. Ekspertka porusza na nim tematy alergiczne, starając się w ciekawy i rzetelny sposób ująć problem.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?