Przejdź do treści

Jedyna taka na świecie kapsuła do wykrywania raka piersi jest w Polsce. „21 tys. pomiarów w 4 minuty”

Kobieta na badaniu piersi w kapsule Ailiscare
Jedyna taka kapsuła wykrywa raka piersi jest w Krakowie/ fot. Facebook Ailiscare
Podoba Ci
się ten artykuł?

W Krakowie trwają testy nowatorskiego urządzenia, które może zmienić oblicze diagnostyki raka piersi. Budowa kapsuły, opartej na sztucznej inteligencji, umożliwia bezinwazyjne obrazowanie piersi w sposób komfortowy i precyzyjny. Jest to jedyne takie urządzenie na świecie, a jego innowacyjność wzbudza nadzieje na szybsze wykrywanie raka piersi oraz dokładniejszą diagnostykę.

Krakowska technologia na skalę światową

W Narodowym Instytucie Onkologii w Krakowie testowana jest kapsuła do obrazowania zmian w piersiach. To pierwsza tego typu kapsuła na świecie – jak zapewnił pomysłodawca i inicjator badań, Michał Matuszewski. Rewolucyjne narzędzie diagnostyczne ma potencjał, by znacząco poprawić wczesne wykrywanie raka piersi. Urządzenie zostało opracowane przez polskich naukowców. Działa w oparciu o zaawansowane technologie, m.in. sztuczną inteligencję (AI), dzięki czemu pozwala na szybką i precyzyjną analizę obrazów piersi.

Kobiety, które przechodzą badanie, nie muszą obawiać się bólu ani ucisku. W kapsule pacjentka siada na fotelu, urządzenie dobiera parametry do jej wagi i wzrostu, następnie stosuje odpowiednią pozycję do badania i wykonuje 21 tys. pomiarów w czasie 4 minut. Urządzenie działa na zasadzie Parametrycznego Obrazowania Dynamicznego i wykrywa nawet najmniejsze zmiany sugerujące rozwój nowotworu.

„Urządzenie, badając piersi bezdotykowo i bez promieniowania, wykonuje 21 tys. pomiarów, zbiera w ten sposób informacje o tym, w jaki sposób działa badana tkanka. Pozwala odróżnić obszar o zwiększonej aktywności od normalnego tła. Większość nowotworów piersi cechuje się właśnie taką większą aktywnością widoczną w POD z powodu zwiększonego metabolizmu oraz perfuzji krwi” – wyjaśnił na konferencji prasowej współtwórca projektu dr inż. Mateusz Moderhak.

Jak dodał, badanie w kapsule pozwala na ujawnienie anomalii, które mogą pojawić się „przed uwidocznieniem się struktury guza”. To daje nam wcześniejszy obraz choroby niż inne powszechne metody.

„Badanie prototypem urządzenia, którym dysponujemy, jest szczególnie przydatne w przypadku kobiet młodych, z gęstą budową piersi. Zabiegamy o takie kobiety, dlatego że 27 procent nowo wykrytych nowotworów dotyczy właśnie pań poniżej 50. roku życia” – zwróciła uwagę dr Katarzyna Chrobak-Kasprzyk z krakowskiego instytutu onkologii.

Pacjentki otrzymują wynik do 10 minut od wyjścia z kapsuły, który może być zdalnie skonsultowany z radiologiem.

„Polska stanie się liderem w dziedzinie wczesnego wykrywania raka piersi”

Praca nad kapsułą trwała osiem lat. Urządzenie jest obecnie na pierwszym etapie oceny klinicznej, który ma na celu ocenę skuteczności tego nowatorskiego narzędzia. Do tej pory przebadano z jego pomocą 1,5 tys. zdrowych kobiet. Obecne testy prowadzone są na grupie 300 pacjentek z podejrzeniem zmian nowotworowych. Jeśli zakończą się sukcesem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że kapsuła zostanie wprowadzona do użytku klinicznego na całym świecie.

„Jeżeli projekt przejdzie pozytywnie kolejne etapy badań, niewątpliwie Polska stanie się liderem w dziedzinie wczesnego wykrywania raka piersi za pomocą sztucznej inteligencji” – powiedziała dr Katarzyna Chrobak-Kasprzyk.

Kapsuła może zrewolucjonizować diagnostykę raka piersi. Nowatorskie urządzenie krakowskich specjalistów może sprawić, że diagnostyka stanie się też bardziej przyjazna.

„Pierwsze wyniki oceny użyteczności urządzenia są bardzo obiecujące” – zauważyła dr Chrobak-Kasprzyk.

Jak podkreślają eksperci, badanie kapsułą nie zastąpi tradycyjnych metod badania piersi, takich jak mammografia czy USG. Naukowcy zaznaczają, że może być jednak pierwszym krokiem w diagnozowaniu zmian w piersiach.

„Naszym nadrzędnym celem jest obniżenie śmiertelności z powodu raka piersi w Polsce. Według danych OECD, umieralność z tego powodu w naszym kraju jest o 15 proc. wyższa niż średnia w Unii Europejskiej. Mamy nadzieję, że dzięki przyspieszeniu diagnostyki i wykorzystaniu nowoczesnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, uda nam się znacząco poprawić te statystyki” – wyjaśniła dr n. med. Katarzyna Chrobak-Kasprzyk.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?