Jest szansa na wykrycie raka piersi we wczesnym stadium. Może w tym pomóc jedno, podstawowe badanie
Do tej pory profilaktykę raka piersi stanowiło samobadanie, USG piersi albo mammografia. W przyszłości jednak wykrycie nowotworu może być znacznie prostsze dzięki najnowszemu odkryciu naukowców z Clarkson University.
Przełom w diagnozie raka piersi?
Badacze z Clarkson University przyjrzeli się próbkom mleka od sześciu młodych mam, z których trzy zmagały się z inwazyjnym rakiem przewodowym, najczęstszym rodzajem nowotworu piersi. W produkowanym przez nie mleku zauważono 23 specyficzne białka, charakterystyczne dla tej choroby.
Jak się okazało, są one również wykrywalne we krwi. A to oznacza, że wykrycie raka piersi mogłoby być możliwe również u kobiet, które nie są w ciąży i nie karmią piersią. Jeśli dalsze badania potwierdzą skuteczność nowej metody badania, może okazać się, że wyprze ona USG piersi.
„Jeśli nasze przyszłe badania zakończą się sukcesem, może to zmienić sposób monitorowania kobiet pod kątem raka piersi i pomóc we wcześniejszej diagnozie. Może to nawet doprowadzić do wyższego wskaźnika przeżywalności kobiet” – podkreśliła autorka badania Danielle Whitham, która zaprezentowała wyniki badania na konferencji Experimental Biology 2022 w Filadelfii.
Objawy raka piersi
Objawy sugerujące możliwość rozwoju raka sutka obejmują:
- punktowe uwypuklenie lub wgłębienie skóry piersi,
- wielopunktowe wgłębienie skóry ujawniające się przy uniesieniu rąk do góry,
- zaczerwienienie i wielomiejscowe wgłębienie skóry przypominające skórkę pomarańczy,
- wyciek z brodawki i jej wciągnięcie,
- zgrubienia pod pachą,
- obrzęk zapalny całej piersi.
Niekiedy można zauważyć zmianę kształtu całej piersi, asymetrię, może pojawić się świąd skóry.
Rak zapalny piersi często jest mylony z zapaleniem gruczołu sutkowego. Jego rozpoznanie jest trudne, gdyż nie jest zlokalizowany w jednym miejscu, a rozsiany w całym gruczole. Charakterystycznym objawem, jaki daje rak zapalny gruczołu piersiowego jest stan zapalny tkanki gruczołu sutkowego. Przewody limfatyczne w piersi są blokowane przez komórki nowotworowe, w związku z tym obserwuje się opuchnięcie i zaczerwienienie piersi. Co więcej, pierś staje się twarda i gorąca w dotyku.
Zobacz także
Coraz mniej Polek przed 50. rokiem życia wykonuje mammografię. Konsekwencje będą tragiczne w skutkach, alarmują eksperci
Dr Monika Łukasiewicz: „Skąd mają wiedzieć, że po chemioterapii mogą utracić płodność? Tego się pacjentkom często w ogóle nie mówi”
Rak piersi nie przekreśla marzeń o macierzyństwie! Ola „Kobieta rakieta” jest tego przykładem
Polecamy
Olivia Munn pokazała blizny po mastektomii: „To dowód na to, jak ciężko walczyłam”
Sportowcy, którzy zachorowali na raka jąder. „Badaj się co miesiąc, by poczuć zmiany” – apelują
Matka i córka poddały się profilaktycznej podwójnej mastektomii po tym, jak ich dziadek zmarł na raka piersi
Stworzyła spot, w którym ponad 70 kobiet przekonuje do samobadania. „To dla mnie osobisty temat, moja mama zmarła na raka piersi”
się ten artykuł?