Język geograficzny – na czym polega schorzenie? Jakie są jego przyczyny, objawy i metody leczenia?
Język geograficzny to schorzenie, które może pojawić się u każdego. Charakteryzuje się specyficznymi plamami, pojawiającymi się na powierzchni języka. Inne objawy to nieprzyjemne pieczenie czy swędzenie.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Agnieszka Widera”
Język geograficzny nie wymaga leczenia, jednak nie oznacza to, że można ignorować objawy. Pojawienie się na języku plan może świadczyć o grzybicy jamy ustnej, awitaminozie, alergiach i innych chorobach.
Język geograficzny – czym jest i jakie są objawy?
Język geograficzny, czyli rumień wędrujący języka, to termin medyczny, określający szereg zmian, zachodzących na powierzchni języka. O języku geograficznym mówi się w przypadku takich objawów, jak pojawienie się na języku specyficznych, czerwonych lub różowych plan o nieregularnym kształcie i zgrubień, a w niektórych przypadkach także brodawek. Z uwagi na nieregularny kształt plam (przypominają wyspy) zmiany te nazywa się językiem geograficznym. Według aktualnej wiedzy medycznej język geograficzny nie jest traktowany jako choroba, a jako specyficzny stan języka, który może raczej wskazywać na nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu.
Przyczyny języka geograficznego
Przyczyny języka geograficznego mogą być różne – naukowcy nie są pewni, dlaczego u niektórych osób pojawia się taka przypadłość. Odkryto jednak, że specyficzne zmiany na języku mogą pojawiać się w przypadku niektórych chorób, na przykład cukrzycy. Oprócz tego mogą występować podczas ciąży, w przypadku silnego stresu, a nawet mogą być dziedziczone genetycznie. Co ważne, język geograficzny w ciąży pojawia się u wielu kobiet. Może on również wskazywać na grzybicę jamy ustnej, silne alergie, bielactwo lub na łuszczycę. Jedną z najczęstszych przyczyn języka geograficznego jest awitaminoza – w szczególności silne niedobory witamin z grupy B. W przypadku pojawienia się zmian należy wykonać badania, mające na celu wykluczenie tych chorób.
Czy leczenie jest konieczne?
W przypadku języka geograficznego leczenie nie jest konieczne. Zmiany na języku traktowane są jako jego specyficzny stan. Dodatkowe dolegliwości pojawiające się w przypadku języka geograficznego, takie jak swędzenie czy pieczenie, można jednak łagodzić lekami. Co ważne, język geograficzny może wskazywać na awitaminozę – w takim przypadku powinna pomóc zmiana diety ze szczególnym naciskiem na witaminy z grupy B i stosowanie przepisanych przez lekarza preparatów witaminowych. Jest to szczególnie ważne w przypadku wystąpienia języka geograficznego u dziecka. Jeśli rodzic zauważy, że u dziecka pojawiły się plamy na języku, a dodatkowo skarży się na pieczenie i ma mniejszy apetyt niż zwykle, należy udać się do pediatry w celu ustalenia przyczyn pojawienia się zmian.
Zobacz także
Język geograficzny – domowe sposoby
W przypadku pojawienia się zmian na języku nie ma potrzeby od razu konsultować się z lekarzem. Warto wykorzystać domowe sposoby, które mogą szybko złagodzić dolegliwości. Osoby mające zmiany na powierzchni języka powinny także pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej – regularne mycie zębów, stosowanie antybakteryjnych płynów do higieny jamy ustnej lub innych preparatów bakteriobójczych może pomóc w zlikwidowaniu plan na języku. Dodatkowo warto usunąć z diety produkty zawierające duże ilości cukru, pikantne jedzenie, a także kawę i alkohol. Nie należy również stosować wyrobów tytoniowych. Geograficzny język można leczyć zmianą diety – warto uzupełnić ją o produkty zawierające duże dawki witamin. Być może język geograficzny to sygnał, że organizmowi brakuje witamin – owoce, warzywa, orzechy i inne produkty zawierające duże ilości witamin mogą sprawić, że zmiany na powierzchni języka znikną w kilka dni lub tygodni.
Język geograficzny – czy jest powodem do zmartwień?
Każda osoba, która zauważyła u siebie czerwone i różowe plamy na języku, może być zaniepokojona – przynajmniej w przypadku osób dorosłych, u których dotychczas nie występowały tego typu problemy. Warto jednak mieć świadomość, że język geograficzny nie jest chorobą i nie musi mieć poważnych przyczyn. Z tego powodu warto wykorzystać domowe sposoby leczenia zmian na języku, a jeśli po kilku tygodniach nie ustąpią, warto udać się do lekarza. Może to być dobra okazja do wykonania okresowych badań krwi.
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Efekt Nocebo, czyli siła negatywnych myśli w medycynie
się ten artykuł?