„Już na etapie płodu mózg ludzi z autyzmem rozwija się inaczej”. Dawid Ciemięga komentuje najnowsze doniesienia
Autyzm ma podłoże genetyczne, a twierdzenia antyszczepionkowców o związku szczepień z tym zaburzeniem są jedynie śmiechu warte. Lekarz Dawid Ciemięga z właściwą sobie uszczypliwością komentuje wyniki najnowszych badań dotyczących etiologii autyzmu.
Autyzm powstaje w łonie matki
„W ostatnich kilku latach przybywało argumentów potwierdzających, że autyzm ma podłoże genetyczne, a więc człowiek się z nim już rodzi. Znajdywano różne geny mogące się przyczyniać do rozwoju tego zaburzenia. Teraz wykazano nie tylko, że faktycznie tak jest, ale również pokazano jak to się dzieje. Autorami są naukowcy z takich prestiżowych ośrodków jak Cambridge, Kings College London i University of California”.
W ten zachęcający sposób swój najnowszy wpis na Facebooku rozpoczyna Dawid Ciemięga. Lekarz przyznaje, że dla osób bez specjalistycznej wiedzy publikacja, o której mowa, jest bardzo trudna do zrozumienia – można w niej znaleźć opisy zarówno samego eksperymentu, jak i skomplikowane nazewnictwo. W związku z czym lekarz przybliża najważniejsze założenia:
„Jakiś czas temu stwierdzono, że autyzm powstaje w łonie matki, kiedy mózg się dopiero tworzy, a dokładnie – kiedy różnicują się jego komórki. Komórki w naszym ciele powstają z komórek macierzystych, np. komórka macierzysta szpiku może rozwijać się we wszystkie typy komórek krwi np. limfocyty, makrofagi, erytrocyty itd. Mózg rozwija się podobnie – jest komórka macierzysta, z której tworzą się m.in. neurony”.
Ciemięga w dużym uproszczeniu wyjaśnia następnie, na czym polegały testy i co konkretnie wykazały:
„Postawiono kiedyś tezę – rozwój mózgu na etapie płodu u ludzi z autyzmem, musi się rozwijać inaczej niż u osób bez tego zaburzenia. I to właśnie wykazano. Pobrano komórki macierzyste od osób z autyzmem i odtworzono z nich proces rozwoju mózgu – takie komórki obecnie nauka jest w stanie uruchomić, czyli robią to, co robiły w życiu płodowym. Porównano takie dwa płody – osób z autyzmem i bez – tym sposobem uzyskano obraz pokazujący, jak neurony u osób autystycznych inaczej się rozwijają, fachowo mówiąc – wykazano różnicę w neurogenezie”.
Co wynika z badań?
To, co udało się potwierdzić badaczom z Londynu i Kalifornii, ma olbrzymie znaczenie nie tylko dla rozumienia samego autyzmu. Odkrycie wytrąca bowiem argumenty z rąk szczepionkowych sceptyków. Przede wszystkim tych, którzy są przekonani o tym, że to właśnie szczepionki wywołują zaburzenia ze spektrum autyzmu.
„Dla osób ze specjalistyczną wiedzą, twierdzenia antyszczepionkowców o związku szczepień z autyzmem są jedynie śmiechu warte, to nic więcej jak stek bredni i wymysłów, które z każdym rokiem wydają się jeszcze bardziej żenujące, z uwagi na ilość nowych odkryć w tym temacie. (…) Teraz naprawdę te pseudo mądrości antyszczepionkowców o szkodliwych szczepionkach można kazać im sobie wsadzić między e.coli. Bo tam jest ich jedyne miejsce” – podsumowuje lekarz.
Rozwiń
Dawid Ciemięga
Dawid Ciemięga to pediatra z Centrum Medycznego Paprocany w Tychach i wróg publiczny numer 1 ruchów antyszczepionkowych. Jako pierwszy w Polsce lekarz pozwał antyszczepionkowców podważających jego wiedzę i kompetencję w sieci.
Ciemięga znany jest ze swoich merytorycznie napisanych postów, którym nie brakuje poczucia humoru. Jego fanpage na Facebooku w tym momencie obserwuje blisko 70 tys. osób,
Zobacz także
„Autyzm może sprawić, że odkryjesz rzeczy niezwykłe”. Warto wiedzieć trochę więcej o autyzmie. Ta animacja ci w tym pomoże
„Możemy pokazać, że autyści też są ludźmi, to raz. A dwa – że mogą dać coś od siebie społeczeństwu”. „Życie jest fajne” to pierwsza w Polsce kawiarnia prowadzona przez osoby ze spektrum autyzmu
Polecamy
Dwulatka z guzem jajnika. Coraz młodsze pacjentki potrzebują opieki ginekologicznej
W sieci krąży pismo-sprzeciw wobec podania dzieciom szczepionki na HPV. Rodzice są zachęcani do jego podpisania i wysyłania do szkół
Jak się (nie) szczepi Polska powiatowa. Irena Agata Łucka: „Odbywamy bardzo niemiłe rozmowy telefoniczne. Myślimy nad współpracą z psychologami”
Szczepienie na odrę – kiedy, dla kogo, skuteczność, przeciwwskazania
się ten artykuł?