Już nie 120/80. Kardiolodzy podali nowe wytyczne w sprawie prawidłowego ciśnienia krwi

Przez całe lata byliśmy przyzwyczajeni do tego, że prawidłowe i pożądane ciśnienie krwi to 120/80. Niestety, to już nieaktualne wytyczne. Specjaliści z Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego nie tylko zmienili wartość pożądanego ciśnienia krwi, ale uznali też, że na drodze do nadciśnienia jest jeszcze stan przejściowy, kiedy na leczenie farmakologiczne jest za wcześnie i w wielu przypadkach wystarczająca będzie modyfikacja stylu życia.
Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie krwi
Nowe wytyczne określają też prawidłowe ciśnienie na poziomie <120/70 mmHg, do którego dąży się u pacjentów poddanych leczeniu. W przypadku drugiej z tych wartości, czyli ciśnienia rozkurczowego, nową normą jest 70 a nie dotychczasowe 80 mmHg. Jak wynika z badań klinicznych, niższe ciśnienie to mniej zdarzeń sercowo-naczyniowych. To duża zmiana, ponieważ wcześniej w leczeniu nadciśnienia zmierzano do wartości 140/90 mmHg i niższej, ale niekoniecznie prawidłowej. Wiąże się to z odpowiednio prowadzonym leczeniem.
Nowym rekomendacjom towarzyszą porady dotyczące stylu życia. W przypadku ruchu, zaleca się 75 minut ćwiczeń aerobowych o dużej intensywności tygodniowo – wcześniej zalecano co najmniej 2,5 godziny tygodniowo ćwiczeń aerobowych, ale o umiarkowanej intensywności.
Zaleca się też, by osoby z nadciśnieniem, które nie mają problemów z nerkami, zwiększyły spożycie potasu w diecie bogatej w owoce i warzywa lub za pomocą substytutów soli.
Nowa kategoria ciśnienia krwi
W nowych wytycznych pojawiła się również trzecia kategoria ciśnienia, poza normą i nadciśnieniem – to ciśnienie podwyższone. Mamy z nim do czynienia, kiedy skurczowe ciśnienie krwi wynosi od 120 mmHg do 139 mmHg, a rozkurczowe od 70 do 89 mmHg. Jak tłumaczą lekarze, o ile nadciśnienie wymaga leczenia, o tyle ciśnienie podwyższone powinno być mobilizacją do podjęcia działań, które będą wspierać organizm w jego obniżaniu.
Zgodnie z rekomendacjami, u osób chorych lub zagrożonych chorobami nerek, cukrzycą czy hipercholesterolemią rodzinną na początek zaleca się zmianę stylu życia, a jeśli po trzech miesiącach poprawy nie będzie, leczenie farmakologiczne. U osób bez obciążeń chorobami sercowo-naczyniowymi w wielu przypadkach wystarczającym działaniem będzie modyfikacja diety i ruch. Jeśli po 6-12 miesiącach poprawy nie będzie, powinno się rozważyć leczenie, nie czekając, aż chory „dorobi się” nadciśnienia.
Kardiolodzy tłumaczą, że podwyższanie się ciśnienia do stanu chorobowego nie przebiega z dnia na dzień i odpowiednio wcześnie monitorowane ciśnienie w wielu przypadkach pozwoli zapobiec pogorszeniu lub znacząco go opóźnić.
Miliony zgonów na świecie z powodu nadciśnienia
Nadciśnienie tętnicze uważane jest za „cichego zabójcę”. Jak wynika z opublikowanego w 2023 roku raportu Światowej Organizacji Zdrowia na temat degradującego wpływu nadciśnienia tętniczego na zdrowie, problem ten dotyczy 1 na 3 osoby na świecie. Alarmujące jest, że aż 4 na 5 osób z nadciśnieniem tętniczym nie otrzymuje odpowiedniej pomocy. Jak zauważono w raporcie, gdyby wszystkie kraje na świecie podjęły odpowiednie działania, w latach 2023-2050 można by uniknąć 76 milionów zgonów.
Nadciśnienie tętnicze prowadzi do udarów, zawałów, niewydolności serca, uszkodzenia nerek i wielu innych problemów zdrowotnych.
Źródło: European Society of Cardiology https://www.escardio.org/Guidelines/Clinical-Practice-Guidelines/Elevated-Blood-Pressure-and-Hypertension [dostęp: 21.02.2025]
Zobacz także

Pacjentka miała ciśnienie 256 na 157 i „tykającą bombę” przy aorcie. Nowatorska operacja uratowała jej życie

Mierzysz w domu ciśnienie tętnicze tylko na lewej ręce? Lekarz ostrzega: ten błąd może cię sporo kosztować

Wysokie ciśnienie może nawet zmienić naszą osobowość. Naukowcy: Takie osoby mogą być wrażliwe na krytykę, łatwo doświadczać niepokoju, złości, wrogości
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy

Choroba otyłościowa to globalny problem zdrowotny XXI wieku

Nakleili jej „łatę” na bijącym sercu. „To było jak wszczepienie młodego fragmentu mięśnia”

Rocznie umiera 200 tysięcy Europejczyków, choć mogliby żyć. Nie przestrzegają zaleceń lekarzy

Innowacja w polskiej chirurgii naczyniowej. Lekarze z Sosnowca, by ratować pacjentów, wykorzystali osierdzie wołowe
się ten artykuł?