Przejdź do treści

Już nie 36,6. Jest nowa norma prawidłowej temperatury ciała

temperatura 36,6 - Hello Zdrowie
Już nie 36,6. Jest nowa norma prawidłowej temperatury ciała / fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Naukowcy ogłosili, że nasze organizmy, by utrzymać się w fizjologicznej równowadze, nie potrzebują już temperatury 36,6, ale niższej. Co wpłynęło na zmianę? Dobrobyt.

Na 36,6 st. C jako prawidłową temperaturę ciała „umówiliśmy się” w XIX wieku. Umówiliśmy się, ponieważ niezależnie od dokładności termometrów nasze ciepło mierzone pod pachą, w ustach czy odbycie nieznacznie się różni. Na wahania temperatury, także w granicach normy, mają też wpływ procesy fizjologiczne przebiegające w naszym organizmie, jak choćby owulacja.

Badania w USA i Boliwii

Badania pokazują jednak, że z dekady na dekadę nasz gatunek ma tendencję do nieznacznego obniżania swojej ciepłoty i to niezależnie od warunków klimatycznych, w jakich żyjemy. W 2019 roku średnia temperatura mieszkańców amerykańskiej Kalifornii wynosiła 36,4 st. C, zbliżone pomiary odnotowano także w Boliwii, wśród członków plemienia Tsimane żyjącego w dorzeczu Amazonki. Szeroko zakrojone badania prowadzono przez dwie dekady w ramach projektu Tsimane Health and Life History Project.

Termometr

Mniej energii, mniej kresek na termometrze

Jak się ocenia, wpływ na obniżanie się temperatury ciała ma poprawa warunków życia na całym świecie. W porównaniu do tego, jak żyli nasi przodkowie jeszcze 100 lat temu, nasz byt jest nieporównanie lepszy, wzrosły standardy higieny, pojawiły się też leki i szczepionki. Nasze organizmy nie muszą już zużywać tak dużo energii do walki z drobnoustrojami, jak kiedyś.

Innym argumentem, którego nie sposób nie brać pod uwagę, jest fakt, że ubieramy się w grzejące nas ubrania, a w domach ogrzewają nas kaloryfery. Wszystko to skłoniło nasz atawistyczny instynkt przetrwania do ograniczenia temperatury, która jest nam niezbędna na co dzień. Temperatura jest przecież gotowością organizmu na infekcje i inne niekorzystne czynniki zewnętrzne.

Jak dowiedziono, obniżanie się naszej temperatury jest zjawiskiem globalnym niezależnym od tego, z jakich udogodnień cywilizacyjnych korzystamy. Badany przez 20 lat lud plemienia Tsimane z Boliwii nie korzysta z nowoczesnej medycyny czy klimatyzacji, a temperatura ich organizmów obniża się z podobną dynamiką, jak w krajach najbardziej uprzemysłowionych. Uważa się, że wraz z większą wiedzą, ich jakość życia i warunki higieniczne także się poprawiły.

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Mniej chorób z wysoką gorączką

Co więcej, jak potwierdzają kolejne badania Michaela Gurvena i Thomasa Krafta z Uniwersytetu w Kalifornii, temperatura ciała człowieka obniża się dalej. Badania opublikowane w 2020 roku, a przeprowadzone w tych samych miejscach co poprzednie, pokazały, że Kalifornijczycy mają już 36,39 st. C.

Jedna z głównych hipotez głosi, że dzięki poprawie higieny, warunków sanitarnych i opieki medycznej ludzie obecnie rzadziej doświadczają infekcji, które mogłyby powodować wyższą temperaturę ciała” – piszą również naukowcy.

A po co w ogóle jest nam ustalenie prawidłowej temperatury ciała? Jest to ważne do przeprowadzania analiz stanu zdrowia dużych populacji i możliwości monitorowania i prognozowania wydatków na zasoby niezbędne do utrzymania kondycji ludzi na stabilnym poziomie.

 

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33115745/

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?