Przejdź do treści

Kalendarz pyleń 2022. Sprawdź, jakie rośliny pylą w poszczególnych miesiącach

Kobieta wśród słoneczników - kalendarz pyleń 2020
Kalendarz pyleń 2020. Sprawdź, co pyli w poszczególnych miesiącach / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Uczulenie na pyłki roślin jest wciąż bagatelizowane. Tymczasem zmaga się z nim aż 25 proc. Polaków. U niektórych objawy potrafią być naprawdę męczące i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Masz wrażenie, jakbyś czytała o sobie? Sprawdź, co i kiedy pyli w tym roku. Przedstawiamy kalendarz pyleń 2022.

Kalendarz pyleń – dlaczego jest ważny?

Jak tłumaczy dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog i specjalista chorób wewnętrznych, pomiary pyłków prowadzone są przez polskich naukowców w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach w całym kraju. Dane te gromadzone są przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych, który tworzy kalendarz pyleń.

Dlaczego tak ważne jest, żeby każdy alergik go śledził? Jak tłumaczy dr Piotr Dąbrowiecki, pozwoli mu to przygotować się na spotkanie z alergenem. Przyjęcie odpowiedniego leku minimum na tydzień przed rozpoczęciem pylenia pozwoli mu się zabezpieczyć przed silnymi objawami alergii pyłkowej.

– Jeżeli pacjent to przeoczy i dopiero wychodząc na dwór, zacznie mieć katar, napady kichania po 10-20 razy czy załzawione, piekące oczy, które utrudniają widzenie – jest już za późno na reakcję – podkreśla.

Jak dodaje Dąbrowiecki, czas i intensywność pylenia różni się w zależności od regionu. Na północy i w górach pylenie rozpoczyna się później, na zachodzie wcześniej. Dlatego warto śledzić nie tylko kalendarz pyleń, ale także komunikaty wydawane na bieżąco przez OBAS.

Kiedy i co najczęściej uczula?

Dr Piotr Dąbrowiecki podkreśla, że w kalendarzu pyleń przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na to, kiedy stężenie pyłków jest największe. To kluczowa informacja dla alergików, u których właśnie wtedy pojawiają się często bardzo męczące objawy, takie jak: katar, łzawienie, przekrwione oczy czy „piasek” pod powiekami. A u osób, które mają astmę – również kaszel, a nawet duszności.

Niektóre rośliny uczulają częściej, inne rzadziej. Do tych pierwszych alergolog zalicza:

  • drzewa: olszynę, olchę i brzoza
  • zboże, szczególnie żyto
  • zarodniki grzybów Cladosporium i Alternaria
  • trawy i bylicę

– Nie tylko ważna jest częstotliwość uczulania. Rośliny te są istotne pod względem medycznym. W przeciwieństwie do pyłków topoli czy pokrzywy, wywołują objawy u większości osób, które są na nie uczulone – tłumaczy Dąbrowiecki.

Kobieta zasłonięta w obawie przed alergią na słońce

Kalendarz dla alergików – co pyli w kwietniu?

Kwiecień to czas, kiedy natura budzi się do życia, a w powietrzu znajduje się wiele alergenów. Dr Piotr Dąbrowiecki podkreśla, że wtedy najbardziej istotnym alergenem, który pyli intensywnie przez cały miesiąc, jest brzoza. Pod koniec miesiąca zaczyna pylić dąb. W powietrzu znajdziemy także pyłki topoli i jesionu. W stosunkowo niskim stężeniu pojawiają się zarodniki grzybów z rodzin Cladosporium i Alternaria.

Kalendarz alergiczny – co pyli w maju?

Ten miesiąc to koniec pylenia brzozy, w powietrzu znajduje się coraz mniej jej pyłków. Za to w połowie maja zaczyna pylić intensywniej dąb. Wtedy też daje znać o sobie wysokie stężenie pyłków traw. To także okres, gdy wzrasta stężenie pyłków zarodników grzybów pleśniowych Alternaria i Clarosporium. Są w nim też –  w mniejszym stężeniu – pyłki szczawiu, babki i pokrzywy.

Kalendarz pyleń – co pyli w czerwcu?

Czerwiec to miesiąc, w którym pylenie traw jest na najwyższym poziomie. Stężenie pyłków pokrzywy oraz zarodników Cladosporium i Alternaria jest również wysokie. Od połowy czerwca rozpoczyna się również intensywne pylenie zbóż. W powietrzu są wciąż obecne pyłki szczawiu , babki i komosy. Ta ostatnia przez cały okres pylenia nie osiąga wysokich wartości i nie daje silnych objawów alergicznych.

Kalendarz pylenia – co pyli w lipcu?

Do końca lipca wciąż intensywnie pyli zboże, a trawy – do początku miesiąca. Dołącza do nich bylica, a poziom jej pyłków pod koniec miesiąca jest na wysokim poziomie. W tym miesiącu pylą także: szczaw, babka, komosa i pokrzywa. Wciąż znajdziemy w powietrzu także zarodniki grzybów z rodzin Alternaria i Clarosporium.

Kalendarz alergiczny – co pyli w sierpniu?

W sierpniu wciąż intensywnie pyli bylica. W powietrzu znajdziemy także pyłki szczawiu, babki, komosy i pokrzywy, a także zarodniki grzybów z rodzin Alternaria i Clarosporium – ich stężenie wciąż jest wysokie.

Co pyli we wrześniu?

We wrześniu ciągle w powietrzu znajdują się pyłki: babki, komosy i pokrzywy. Wciąż pylą trawy i bylica, ale ich stężenie nie jest już wysokie.To ostatni miesiąc, gdy stężenie zarodników grzybów z rodzin Alternaria i Clarosporium utrzymuje się na wysokim poziomie.

Co pyli w październiku, listopadzie i grudniu?

W październiku znikają pyłki zarodków grzybów – najpierw te z rodziny Alternaria, później te Clarosporium. Listopad i grudzień to miesiące, gdy alergicy mogą odetchnąć z ulgą. Stężenie pyłków jest wtedy w zasadzie zerowe.

kobieta czyta etykietę

Kalendarz pyleń 2022

MIESIĄC CO PYLI?
Kwiecień Brzoza, trawy, topola, jesion, dąb, zarodniki grzybów zarodników Cladosporium i Alternaria
Maj Zarodniki grzybów zarodników Cladosporium i Alternaria, trawy, dąb, szczaw, babka, pokrzywa.
Czerwiec Trawy, zarodniki grzybów zarodników Cladosporium i Alternaria, szczaw, babka, komosa.
Lipiec Bylica, trawy, zarodniki grzybów zarodników Cladosporium i Alternaria, szczaw, babka, pokrzywa, komosa
Sierpień Bylica, zarodniki grzybów zarodników Cladosporium i Alternaria, szczaw, babka, pokrzywa, komosa, trawy
Wrzesień Zarodniki Cladosporium i Alternaria, trawy, bylica babka, pokrzywa, komosa

kobieta z alergią

Źródła:

Polskie Towarzystwo Alergologiczne: https://www.pta.med.pl/

Ośrodek Badania Alegenów Środowiskowych: http://obas.pl/

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?