Przejdź do treści

Karolina Szymczak: bardziej boli miesiączka przy endometriozie niż rany dzień po operacji

Karolina Szymczak
Karolina Szymczak: bardziej boli miesiączka przy endometriozie niż rany dzień po operacji/ PHOTO: JAROSLAW ANTONIAK/MWMEDIA N/Z: KAROLINA SZYMCZAK
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Choroba nie powinna być czymś, czego się wstydzimy. O tym trzeba mówić, żeby inne kobiety miały z tylu głowy, że trzeba się badać i nie dawać sobie wmawiać, że ból jest czymś normalnym. Ból zawsze jest patologią” – pisze na swoim profilu na Instagramie Karolina Szymczak, aktorka, prywatnie żona Piotra Adamczyka. 

„Bardziej boli miesiączka niż rany po operacji”

Dziewczyny, zdecydowanie bardziej boli miesiączka przy endometriozie niż rany dzień po operacji. Tak że warto – rozpoczęła swój wpis Karolina Szymczak, aktorka, prywatnie żona Piotra Adamczyka.

29-latka opublikowała w mediach społecznościowych zdjęcie po operacji, na którym leży podłączona do kroplówki. Podzieliła się także obszernym wpisem, w którym wyjawiła, że zmaga się z poważną chorobą, jaką jest endometrioza.

Dlaczego się tym wszystkim dzielę? Bo choroba nie powinna być czymś, czego się wstydzimy. O tym trzeba mówić, żeby inne kobiety miały z tylu głowy, że trzeba się badać i nie dawać sobie wmawiać, że ból jest czymś normalnym. Ból zawsze jest patologią – napisała. 

Hanna Lis na prezentacji marki Tonny

Miesiączkowe tabu

Endometrioza jest powszechną chorobą wśród kobiet, jednak lekarze wciąż mało o niej wiedzą. Trudno jest ją zdiagnozować, a mnóstwo kobiet jest wciąż nieświadomych zagrożenia. Szymczak szczerze wyznała, że wiele osób, z którymi rozmawia, pierwszy raz słyszy o tej przypadłości.

Zdecydowałam się też mówić o endometriozie, bo zaczyna dotykać mniej więcej co szóstą kobietę na świecie. A nie wiemy o niej praktycznie nic. Jak mówię komuś, na co jestem chora, większość ludzi pyta: a co to takiego, albo mówią, że to choroba kobiet po menopauzie. To duży błąd. Endometrioza to choroba przede wszystkim kobiet w okresie rozrodczym i nastolatek. Wiąże się najczęściej z bólem podczas miesiączki, bólem podczas stosunku seksualnego oraz trudnością z zajściem w ciążę – dodała.

W dalszej części wpisu Szymczak odniosła się do tabu związanym z menstruacją oraz bólu w trakcie stosunku.

Chcemy wprowadzać edukację seksualną dla dzieci, a miesiączka wciąż jest tematem tabu dla dorosłych kobiet. Nadal w szkołach nie ma podstawowych artykułów higienicznych dla dziewcząt. A kiedy boli nas przy stosunku, to zagryzamy zęby. Dopóki my, kobiety, nie zmienimy swojego podejścia do siebie, nie będziemy w stanie uczyć dobrych nawyków naszych córek – apeluje aktorka.

„Jest misja do zrobienia”

Endometrioza znacznie utrudnia życie i funkcjonowanie chorym. Choroba często wraca nawet pomimo operacji i usunięciu ognisk endometrialnych. Kobiety walcząc o zdrowie, załamują się psychicznie. By pomagać innym przejść tę trudną batalię, Szymczak wróciła na studia.

Kiedy ja powiedziałam o chorobie, poruszyłam moje koleżanki do badania się, bo okazuje się, że kobiety milczą w cierpieniu. Wy też poruszcie swoje koleżanki, partnerki, żony, siostry, kuzynki, a może nawet siebie. Wróciłam na psychologię, żeby móc pomagać wszystkim kobietom, które przechodzą ten bolesny i psychicznie trudny proces choroby. Jest misja do zrobienia. Możemy sobie nawzajem w tym pomóc. Wierzę w to – podsumowała.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Na czym polega endometrioza?

Endometrioza to choroba skomplikowana i trudna do wykrycia, polegająca na występowaniu endometrium, czyli błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Nie wiadomo dokładnie, dlaczego się pojawia i jak można ją całkowicie wyleczyć. Choroba jest przewlekła, a operacja usunięcia zmian endometrialnych pomaga jedynie chwilowo, ponieważ po czasie i tak powstają nowe ogniska endometrium.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?