Przejdź do treści

Kaszel – suchy, mokry – czego jest objawem i jak się go leczy?

Kaszel
Kaszel
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kaszel to odruchowa reakcja obronna organizmu na podrażnienie błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Uważany jest za jedną z najczęstszych oznak chorób układu oddechowego. Może też być reakcją na różnorakie ciała obce w drogach oddechowych. Czasami powstaje wskutek podrażnienia kory mózgu. Odruchy kaszlowe są osłabione u osób starszych – jest to związane ze zmniejszeniem wrażliwości błony śluzowej.

By ustalić przyczynę, potrzebne jest dokładne określenie dolegliwości – czy jest to kaszel ostry, czy przewlekły, suchy, czy wilgotny oraz czy towarzyszy mu wykrztuszanie zawartości dróg oddechowych. Ważna dla ustalenia sposobu leczenia jest informacja o porze występowania kaszlu.

Kaszel mokry

Kaszel mokry, połączony z odksztuszaniem plwociny, sugeruje przewlekłe procesy zapalne. Towarzyszą mu objawy zalegania wydzieliny w drogach oddechowych. Kaszel suchy jest męczący i występuje napadowo. Charakteryzują go trudności w „łapaniu” powietrza. Najczęściej jest pierwszym objawem zapalenia dróg oddechowych. Kaszle można często odróżnić już po odgłosie. Mogą występować naprzemiennie.

Czym jest kaszel i do czego organizm go wykorzystuje?

Kaszel to mechanizm obronny, który chroni błony śluzowe przed podrażniającymi czynnikami zewnętrznymi. Służy usunięciu wydzielin zalegających w drogach oddechowych. Obecność plwociny zapalnej może sugerować także przewlekły nieżyt oskrzeli. Na skutek gromadzenia się wydzieliny w nocy silnym kaszlem porannym mogą objawiać się także tzw. rozstrzenia (odcinkowe „rozdęcia”) oskrzeli.

Leczenie kaszlu

Istnieje wiele preparatów, które pomagają w walce z męczącym kaszlem. Leki dobierane są przez farmaceutę w zależności od rodzaju kaszlu i wieku osoby. Na kaszel mokry najczęściej polecane są syropy wykrztuśne. Należy pamiętać, że nie można stosować ich na noc. Kaszel suchy leczy się preparatami łagodzącymi, które zawierają na przykład prawoślaz lub babkę lancetowatą.

Przewlekły kaszel może być przyczyną alergii, astmy lub poważnej choroby (np. gruźlicy lub raka płuc). Dolegliwości nie można bagatelizować – konieczne są konsultacja z lekarzem i wykonanie niezbędnych badań, w tym prześwietlenia klatki piersiowej.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?