Kaszel krtaniowy – jak skutecznie łagodzić dolegliwości?
Kaszel krtaniowy może pojawić się w każdym wieku. Najczęściej jednak dotyczy dzieci i wiąże się z wadami lub chorobami zapalnymi w obrębie krtani. Kaszel jest zwykle uporczywy i duszący. W skrajnych przypadkach może wystąpić duszność krtaniowa. Ważna jest znajomość skutecznych sposobów przeciwdziałania dolegliwościom.
Krtań jest jednym z narządów wchodzących w skład układu oddechowego. Dzięki niej możliwe jest swobodne oddychanie oraz emisja głosu. To ona nadaje mu unikalny dla każdej osoby tembr głosu. Choroby związane z krtanią mogą być przyczyną objawów, takich jak chrypka (łącznie z bezgłosem), kaszel krtaniowy, duszność krtaniowa. Prawidłowa czynność krtani warunkuje utrzymanie drożności dróg oddechowych, zatem wszelkie schorzenia z nią związane stanowią potencjalne zagrożenie i mogą być przyczyną zaburzeń oddychania. Kaszel krtaniowy może pojawić się w każdym wieku. Spotykamy kaszel krtaniowy u dorosłych, jednakże znacznie częściej mamy do czynienia z kaszlem krtaniowym u dziecka, który może być objawem wad rozwojowych krtani lub infekcji w jej obrębie.
Kaszel krtaniowy – przyczyny
Kaszel krtaniowy ma charakterystyczne brzmienie, które pozwala łatwo odróżnić ten rodzaj kaszlu od innych. Uporczywy kaszel krtaniowy nazywamy kaszlem szczekającym, gdyż w dużej mierze przypomina on dźwięki wydawane przez szczekającego psa. Czasem towarzyszy mu chrypka, wystąpić może też świst krtaniowy (stridor), który jest słyszalny w czasie nabierania powietrza. Najczęstszą przyczyną krtaniowego kaszlu jest podgłośniowe zapalenie krtani. Ma ono etiologię wirusową. Na ogół występuje w sezonie jesiennym i wiosennym. Zwykle dotyczy kilkuletnich dzieci. Suchy kaszel krtaniowy pojawia się wówczas nagle, w godzinach nocnych, jego natężenie bardzo szybko się nasila i w skrajnych przypadkach może doprowadzić do duszności i zgonu dziecka – jeśli w porę nie uzyska się pomocy lekarskiej. Kaszel krtaniowy może świadczyć o wadach rozwojowych krtani (np. wrodzonych deformacjach chrząstek krtaniowych czy wiotkości krtani). Niektóre wady są niegroźne, nie wymagają leczenia, a jedynie obserwacji. Zdarza się, że ich objawy ustępują wraz z wiekiem dziecka. Inne wady, w zależności od zaawansowania, mogą wymagać nawet leczenia operacyjnego. Dolegliwości związane z wadami anatomicznymi w budowie krtani ujawniają się bardzo wcześnie, już w okresie niemowlęcym. Uwagę mogą zwracać płacz dzieci różniący się tembrem od płaczu rówieśników oraz trudności w karmieniu – zachłystywanie się.
Jak leczyć kaszel krtaniowy? Domowe sposoby
Jeśli kaszel utrzymuje się długo, a jego nasilenie jest niepokojące i utrudnia funkcjonowanie, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Są jednak proste, domowe sposoby, które mogą zmniejszyć objawy i poprawić stan ogólny chorego. Domowe sposoby na kaszel krtaniowy obejmują prawidłowe nawodnienie organizmu. Zaleca się przyjmowanie około 2–2,5 l płynów na dobę, najlepiej w postaci wody lub herbat ziołowych. W przypadku dzieci karmionych piersią należy zwiększyć liczbę karmień lub wprowadzić dodatkowo pojenie wodą. Zwiększona ilość przyjmowanych płynów przekłada się na wzmocnienie wilgotności śluzówek dróg oddechowych. Ponadto dobrze jest zadbać o nawilżanie powietrza w pokoju chorego. Można to uzyskać za pomocą nawilżaczy powietrza. Pomieszczenie, w którym przebywa chory, powinno mieć temperaturę nie wyższą niż 20 stopni i być często wietrzone. Przydatnym sposobem na zmniejszenie kaszlu krtaniowego są inhalacje. Można je wykonywać za pomocą miski i ręcznika, którym przykrywamy głowę i naczynie z roztworem, lub za pomocą nebulizatorów – urządzeń zamieniających płyn w sprężone powietrze, aspirowane do dróg oddechowych za pomocą specjalnej maseczki. Najczęściej do inhalacji używa się soli fizjologicznej; mogą być w tym celu stosowane także zioła i olejki eteryczne. Czasami do inhalacji stosuje się lekarstwa na kaszel krtaniowy zapisane przez lekarza. Inne roztwory bywają przydatne przy kaszlu mokrym, inne przy suchym.
Leki na kaszel krtaniowy
W zależności od przyczyny dolegliwości lekarz może zalecić różne leki. W przypadku infekcji wirusowej – przeciwwirusowe, w infekcji bakteryjnej – antybiotyki. Zwalczają przyczynę podstawową dolegliwości. Celem zminimalizowania objawów stosowane są preparaty łagodzące kaszel – tabletki na kaszel krtaniowy. Preferowaną postacią u dzieci jest syrop na kaszel krtaniowy. Zwykle chorobę i dolegliwości udaje się zwalczyć w warunkach domowych. Czasem, zwłaszcza u dzieci, objawy są tak silne, że konieczne bywają pilna hospitalizacja, leczenie dożylne, a nawet intubacja dziecka. Ponieważ kaszel krtaniowy ma różną dynamikę rozwoju (czasem dziecko kładzie się spać zdrowe, budzi się w nocy z silną dusznością), dolegliwości nigdy nie powinny być bagatelizowane.
Najnowsze w naszym serwisie
„Płynne złoto”. To drogocenny skarb dla twojego zdrowia
Te związki są kluczowe dla rozwoju płodu. Ich niedobór jest bardzo niebezpieczny też dla dorosłych
Chronią przed szkodliwym wpływem antybiotyków. Nie każdy jednak wie, jak je poprawnie zażywać
Rób to każdego dnia. Szybko zauważysz, że twój mózg działa lepiej
Polecamy
Mykoplazma atakuje dzieci. Przedszkola wysyłają rodzicom ostrzeżenia
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
Popularne tabletki na ból gardła wycofane ze sprzedaży. „Realne ryzyko wystąpienia konsekwencji medycznych”
Wysyp zakażeń – ponad 10 tys. więcej przypadków. „Widzimy, że paciorkowce atakują całe rodziny”
się ten artykuł?