Kaszel krtaniowy – jak skutecznie łagodzić dolegliwości?
Kaszel krtaniowy może pojawić się w każdym wieku. Najczęściej jednak dotyczy dzieci i wiąże się z wadami lub chorobami zapalnymi w obrębie krtani. Kaszel jest zwykle uporczywy i duszący. W skrajnych przypadkach może wystąpić duszność krtaniowa. Ważna jest znajomość skutecznych sposobów przeciwdziałania dolegliwościom.
Krtań jest jednym z narządów wchodzących w skład układu oddechowego. Dzięki niej możliwe jest swobodne oddychanie oraz emisja głosu. To ona nadaje mu unikalny dla każdej osoby tembr głosu. Choroby związane z krtanią mogą być przyczyną objawów, takich jak chrypka (łącznie z bezgłosem), kaszel krtaniowy, duszność krtaniowa. Prawidłowa czynność krtani warunkuje utrzymanie drożności dróg oddechowych, zatem wszelkie schorzenia z nią związane stanowią potencjalne zagrożenie i mogą być przyczyną zaburzeń oddychania. Kaszel krtaniowy może pojawić się w każdym wieku. Spotykamy kaszel krtaniowy u dorosłych, jednakże znacznie częściej mamy do czynienia z kaszlem krtaniowym u dziecka, który może być objawem wad rozwojowych krtani lub infekcji w jej obrębie.
Kaszel krtaniowy – przyczyny
Kaszel krtaniowy ma charakterystyczne brzmienie, które pozwala łatwo odróżnić ten rodzaj kaszlu od innych. Uporczywy kaszel krtaniowy nazywamy kaszlem szczekającym, gdyż w dużej mierze przypomina on dźwięki wydawane przez szczekającego psa. Czasem towarzyszy mu chrypka, wystąpić może też świst krtaniowy (stridor), który jest słyszalny w czasie nabierania powietrza. Najczęstszą przyczyną krtaniowego kaszlu jest podgłośniowe zapalenie krtani. Ma ono etiologię wirusową. Na ogół występuje w sezonie jesiennym i wiosennym. Zwykle dotyczy kilkuletnich dzieci. Suchy kaszel krtaniowy pojawia się wówczas nagle, w godzinach nocnych, jego natężenie bardzo szybko się nasila i w skrajnych przypadkach może doprowadzić do duszności i zgonu dziecka – jeśli w porę nie uzyska się pomocy lekarskiej. Kaszel krtaniowy może świadczyć o wadach rozwojowych krtani (np. wrodzonych deformacjach chrząstek krtaniowych czy wiotkości krtani). Niektóre wady są niegroźne, nie wymagają leczenia, a jedynie obserwacji. Zdarza się, że ich objawy ustępują wraz z wiekiem dziecka. Inne wady, w zależności od zaawansowania, mogą wymagać nawet leczenia operacyjnego. Dolegliwości związane z wadami anatomicznymi w budowie krtani ujawniają się bardzo wcześnie, już w okresie niemowlęcym. Uwagę mogą zwracać płacz dzieci różniący się tembrem od płaczu rówieśników oraz trudności w karmieniu – zachłystywanie się.
Jak leczyć kaszel krtaniowy? Domowe sposoby
Jeśli kaszel utrzymuje się długo, a jego nasilenie jest niepokojące i utrudnia funkcjonowanie, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Są jednak proste, domowe sposoby, które mogą zmniejszyć objawy i poprawić stan ogólny chorego. Domowe sposoby na kaszel krtaniowy obejmują prawidłowe nawodnienie organizmu. Zaleca się przyjmowanie około 2–2,5 l płynów na dobę, najlepiej w postaci wody lub herbat ziołowych. W przypadku dzieci karmionych piersią należy zwiększyć liczbę karmień lub wprowadzić dodatkowo pojenie wodą. Zwiększona ilość przyjmowanych płynów przekłada się na wzmocnienie wilgotności śluzówek dróg oddechowych. Ponadto dobrze jest zadbać o nawilżanie powietrza w pokoju chorego. Można to uzyskać za pomocą nawilżaczy powietrza. Pomieszczenie, w którym przebywa chory, powinno mieć temperaturę nie wyższą niż 20 stopni i być często wietrzone. Przydatnym sposobem na zmniejszenie kaszlu krtaniowego są inhalacje. Można je wykonywać za pomocą miski i ręcznika, którym przykrywamy głowę i naczynie z roztworem, lub za pomocą nebulizatorów – urządzeń zamieniających płyn w sprężone powietrze, aspirowane do dróg oddechowych za pomocą specjalnej maseczki. Najczęściej do inhalacji używa się soli fizjologicznej; mogą być w tym celu stosowane także zioła i olejki eteryczne. Czasami do inhalacji stosuje się lekarstwa na kaszel krtaniowy zapisane przez lekarza. Inne roztwory bywają przydatne przy kaszlu mokrym, inne przy suchym.
Leki na kaszel krtaniowy
W zależności od przyczyny dolegliwości lekarz może zalecić różne leki. W przypadku infekcji wirusowej – przeciwwirusowe, w infekcji bakteryjnej – antybiotyki. Zwalczają przyczynę podstawową dolegliwości. Celem zminimalizowania objawów stosowane są preparaty łagodzące kaszel – tabletki na kaszel krtaniowy. Preferowaną postacią u dzieci jest syrop na kaszel krtaniowy. Zwykle chorobę i dolegliwości udaje się zwalczyć w warunkach domowych. Czasem, zwłaszcza u dzieci, objawy są tak silne, że konieczne bywają pilna hospitalizacja, leczenie dożylne, a nawet intubacja dziecka. Ponieważ kaszel krtaniowy ma różną dynamikę rozwoju (czasem dziecko kładzie się spać zdrowe, budzi się w nocy z silną dusznością), dolegliwości nigdy nie powinny być bagatelizowane.
Najnowsze w naszym serwisie
Twoje ręce są najlepszymi narzędziami diagnostycznymi! Oto jak wykonać samobadanie jąder
Ludzie całujący się rano na pożegnanie żyją średnio 4 lata dłużej
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
Jedyna taka na świecie kapsuła do wykrywania raka piersi jest w Polsce. „21 tys. pomiarów w 4 minuty”
Polecamy
Popularne tabletki na ból gardła wycofane ze sprzedaży. „Realne ryzyko wystąpienia konsekwencji medycznych”
Wysyp zakażeń – ponad 10 tys. więcej przypadków. „Widzimy, że paciorkowce atakują całe rodziny”
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
się ten artykuł?