Przejdź do treści

Katar z krwią – przyczyny. Jak się go pozbyć?

Katar z krwią – przyczyny. Jak się go pozbyć? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Katar z krwią to dolegliwość, która może mieć różne podłoże. Czasem jej przyczyną jest zwykła infekcja, innym razem – guz nowotworowy. Dlatego nie należy jej ignorować. Sprawdź, co najczęściej powoduje krwawienie z nosa i jak się go pozbyć. 

Katar z krwią – przyczyny

Katar z krwią może powstawać z wielu przyczyn. Oto te najpopularniejsze. 

Infekcje górnych dróg oddechowych

W większości przypadków katar z krwią jest efektem podrażnienia błony śluzowej nosa. Często pojawia się w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, podczas usuwania wydzieliny z nosa, zwłaszcza, jeśli wykonuje się te czynność często oraz gwałtownie. Wówczas destrukcji ulega wiele zlokalizowanych powierzchniowo naczyń krwionośnych. Objawami, które towarzyszą temu symptomowi, są:  

  • skrzepliny,  
  • czasowa utrata węchu, 
  • zatkanie nosa. 

Oddychanie suchym powietrzem

Krwawienie z nosa może pojawić się również w wyniku oddychania suchym powietrzem. Dochodzi do tego w klimatyzowanych lub mocno ogrzewanych pomieszczeniach, gdzie panuje zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura. Wówczas błona śluzowa nosa ulega wyschnięciu, dochodzi do jej termicznego uszkodzenia, a co za tym idzie – pojawia się niewielki katar z krwią. Zazwyczaj problem związany z krwawieniem pojawia się tylko na moment i zaraz potem ustępuje. 

 

Przyjmowanie leków na katar przez długi czas

Smarkanie krwią nierzadko jest efektem przyjmowania różnych leków przez długi czas. Dotyczy to głównie środków na katar, które często stosujemy w przypadku przeziębienia lub alergii. Co więcej, do krwawienia z nosa może dojść w wyniku nieprawidłowego korzystania z tych produktów. Często następuje wówczas mechaniczne uszkodzenie błony śluzowej, które skutkuje pojawieniem się krwi. Do takiej sytuacji dochodzi zwykle wtedy, gdy leki są stosowane dłużej niż 5-7 dni. Można mówić wtedy o tzw. polekowym nieżycie nosa. 

Przedawkowanie niektórych leków

Krwawienie z nosa może być skutkiem nie tylko zbyt długiego przyjmowania niektórych środków, ale również ich przedawkowywania. W tym przypadku mamy na myśli głównie takie leki, jak: salicyniany, warfaryna, acenokumarol. W dużym stopniu wpływają one na krzepnięcie krwi. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem, który powinien zmienić dawki, w jakich są one przyjmowane.  

COVID-19

Niektórzy obserwują u siebie krew w gęstym katarze podczas choroby COVID-19.  Oczywiście to nie jedyny jej objaw, a zabarwiona na czerwono wydzielina pojawia się wraz z bólami głowy, a także upośledzeniem smaku i węchu. 

 

Polipy w nosie - czym są i w jaki sposób je leczyć?

Guzy nowotworowe i polipy

Katar z krwią jest nierzadko symptomem polipów oraz guzów nowotworowych zlokalizowanych w krtani, gardle, jak również i w nosie. Objaw ten powinien być powodem do niepokoju, jeżeli towarzyszą mu takie symptomy, jak: 

  • uczucie pełności w nosie, 
  • nagła, duża redukcja wagi, 
  • zatkana jedna dziurka w nosie, 
  • obrzęk policzków, 
  • bóle głowy, 
  • utrata smaku i węchu, 
  • porażenie nerwów czaszkowych. 

W przypadku zauważenia tego typu objawów warto skonsultować się z lekarzem. 

Obecność ciała obcego

Krew z nosa może być też efektem znajdującego się w nim ciała obcego. To problem, który najczęściej występuje u dzieci – mają one tendencję do wpychania różnych elementów do tej części twarzy. 

Wysokie ciśnienie tętnicze

Kolejną przyczyną krwistej wydzieliny z nosa może być wysokie ciśnienie tętnicze. Zazwyczaj problem dotyczy osób w średnim lub starszym wieku i ma charakter nawracający. W takim przypadku należy popracować nad wyeliminowaniem przyczyny – wówczas zniknie również i objaw. 

 

Problem z krzepnięciem krwi

Do pojawienia się krwistej wydzieliny prowadzić również problemy z krzepnięciem krwi. Zmagają się z nimi głównie osoby z chorobą von Willebranda oraz hemofilią. 

Niedobór witamin

Na pojawienie się kataru z krwią wpływ ma również niedobór dwóch witamin: K oraz C. 

Skrzywienie lub perforacja przegrody nosowej

Krwawienie z nosa bywa też skutkiem skrzywienia lub perforacji przegrody nosowej, a także wynikiem nieprawidłowej jej budowy. Może dochodzić do niego również w wyniku jej złamania bądź też złamania kości nosa. 

Zabiegi chirurgiczne nosa i zatok

Gęsty katar idący w parze z krwawieniem pojawia się często po operacjach nosa oraz zatok przynosowych. Wówczas można zaobserwować również skrzepy krwi w nosie, ból tej części twarzy, a także problemy z węchem i drożnością nosa. 

Krwawienie z nosa – co robić?

Nie ma jednego sposobu na wyeliminowanie kataru z krwią. Zależy to bezpośrednio od jego przyczyny. Pewne jest to, że jeśli problem utrzymuje się od dłuższego czasu, należy skonsultować się z lekarzem. 

 

Źródło: 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK435997/ (dostęp: 6.10.22) 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?