Katarakta (zaćma) starcza i wrodzona – czym jest? Objawy i leczenie
Katarakta nazywana zaćmą jest jedną z najczęstszych chorób oczu. To zmętnienie soczewki, które wywołuje zaburzenia w ostrości widzenia.
Typy katarakty (zaćmy)
Najbardziej znaną odmianą jest zaćma starcza, która dosięga osób po 50. roku życia. Jej objawy to: zamglone widzenie, problemy z widzeniem w jasnym świetle, szybkie męczenie się oczu, zniekształcone postrzeganie przedmiotów. Choroba związana jest z upływem lat – zmianie ulega równowaga biochemiczna i osmotyczna. Oznacza to utratę przejrzystości soczewek wskutek nieodpowiedniego nawodnienia w zewnętrznych jej warstwach.
Zmianom chorobowym nie towarzyszą wyraźne objawy, dlatego rzadko bywa zauważana w początkowej fazie. Zwłaszcza gdy dotyczy tylko jednego oka.
Mniej powszechna jest powstała na skutek zaburzeń rozwoju oka w pierwszych miesiącach życia płodowego zaćma wrodzona. Przyczyną mogą być przebyte w trakcie ciąży choroby matki (różyczka, żółtaczka zakaźna, grypa) lub uwarunkowania genetyczne. U części dzieci występuje oczopląs. Można także zaobserwować odruch oczno-palcowy. Polega on na częstym przyciskaniu gałki ocznej piąstką lub palcami. Zaćma wrodzona rozwija się w jednym oku lub w obu. Ujawnia się zaraz po urodzeniu lub dopiero w wieku szkolnym.
Zaćma może być także powikłaniem po różnych chorobach oka, takich jak stany zapalne, jaskra czy odwarstwienia siatkówki. Zdarza się też w przebiegu niektórych chorób ogólnych, np. cukrzycy.
Leczenie katarakty
Istnieją leki przeciwkataraktowe, które są podawane w postaci kropli we wstępnym okresie rozwoju choroby. Mogą one doprowadzić do zahamowania rozwoju zaćmy. Większość przypadków zostaje wykryta po całkowitym zmętnieniu soczewki. W takich sytuacjach konieczne jest leczenie chirurgiczne. Operacja polega na usunięciu zmętnionej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną. W szczególnych przypadkach usunięta soczewka bywa także zastępowana silnymi skupiającymi okularami lub soczewkami kontaktowymi.
Polecamy
Agata Wróbel straciła wzrok. „Ja dla siebie już nic nie chcę, naprawdę”
Rób to każdego dnia. Szybko zauważysz, że twój mózg działa lepiej
Elton John w dramatycznym wyznaniu: „Nie mogę nagrywać, oglądać ani czytać. Nic nie widzę”
Fizjoterapeuta Tomasz Sobieraj: „Nerw błędny to klucz do zdrowia. Tylko trzeba go lepiej poznać i wiedzieć, co mu służy”
się ten artykuł?