Kawa filtrowana, po turecku czy z french pressu? Dietetyk podpowiada, w jaki sposób ją przygotowywać, żeby uniknąć wzrostu poziomu „złego” cholesterolu
Po raz kolejny przekonujemy się, że nie tylko ma znaczenie, co jemy, czy pijemy, ale też, jak to przyrządzamy. Tak jest nie tylko np. w przypadku smażenia mięsa czy ryb, ale też na przykład z filtrowaniem kawy. Lepiej to robić czy nie? Dietetyk Radosław Smolik podkreśla, że ma to istotny wpływ na poziom cholesterolu LDL we krwi.
Cholesterol LDL a kawa
W organizmie człowieka znajduje się „dobry” i „zły” cholesterol – „dobry” to tzw. frakcja HDL, „zły” – to cholesterol LDL. Ten drugi sprawia, że dochodzi do poważnych schorzeń, m.in. miażdżycy oraz chorób układu sercowo-naczyniowego. Kiedy myślimy o powodach podwyższonego poziomu cholesterolu, zwykle przychodzą nam na myśl tłuste dania i produkty, takie jak smażony boczek, słonina, śmietana. Jednak jak się okazuje, wpływ na poziom „złego” cholesterolu może mieć również… kawa.
Temat ten poruszył na swoim profilu na Instagramie @dietetyka.opartanafaktach dietetyk Radosław Smolik.
– Warto wiedzieć, że spożycie kawy może niekiedy prowadzić do wzrostu poziomu lipoproteiny LDL we krwi. Dlaczego tylko niekiedy? Otóż w ziarnach kawy znajdziemy takie związki jak kafestol i kafeol, które charakteryzują się wieloma ciekawymi właściwościami, natomiast m.in. niestety prowadzą do wzrostu lipoproteiny LDL we krwi u ludzi. Natomiast obecność tych związków w kawie, napoju, który spożywamy, jest skrajnie różna z zależności m.in. od sposobu przygotowania – wyjaśnia Smolik.
Jak najlepiej przygotowywać kawę?
Jak więc przyrządzać kawę, żeby uniknąć podniesienia poziomu cholesterolu LDL we krwi? Autor profilu na Instagramie @dietetyka.opartanafaktach zaznacza, że jednym z polecanych przez niego trików, dzięki któremu możemy uniknąć niekorzystnego wpływu na nasze zdrowie, jest stosowanie odpowiedniego filtra do kawy.
– Kawa filtrowana charakteryzuje się niską zawartością kafestolu i kafeolu. Natomiast kawa po turecku czy z french pressu charakteryzuje się znacznie wyższą zawartością wspomnianych związków – tłumaczy Radosław Smolik.
Kiedy więc następnym razem będziesz przyrządzać kawę, zastanów się dwa razy, który sposób przyrządzenia jej wybierzesz. Niby mała zmiana, a jednak ma znaczenie!
Dieta na cholesterol LDL – warzywa i mniej produktów odzwierzęcych
Chcąc zmniejszyć ilość cholesterolu LDL w organizmie, należy wprowadzić kilka zmian w diecie. Przyczyną jego wysokiego stężenia jest zazwyczaj duża ilość produktów pochodzenia zwierzęcego. Warto więc przede wszystkim:
- wyeliminować dużą ilość wędlin i tłustego mięsa (wieprzowinę, wołowinę, baraninę) – to główny czynnik wpływający na wysoki poziom złego cholesterolu;
- zrezygnować z jedzenia masła, smalcu, śmietany, pełnotłustego mleka oraz jego przetworów – zawierają duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu;
- wprowadzić do diety olej (np. rzepakowy, słonecznikowy, z pestek winogron), oliwę oraz margarynę dobrej jakości – ich całkowita ilość powinna wynosić jednak maksymalnie dwie łyżki dziennie;
- wprowadzić do jadłospisu tłuste ryby – ryby morskie, głębinowe, które są bogate w kwasy omega-3, odpowiedzialne za podwyższanie w organizmie cholesterolu HDL i obniżanie frakcji LDL; jednocześnie warto zrezygnować z jedzenia łososia, śledzia, tuńczyka oraz makreli.
Dietetyka oparta na faktach
Dietetyka oparta na faktach to profil stworzony przez Radosława Smolika, dietetyka. Ekspert swoimi postami stara się rozwiązywać problemy z odżywianiem. Obala mity i wyjaśnia niezrozumiałe terminy. Konto śledzi obecnie 40 tys. osób!
RozwińZobacz także
„Biedniejsi są grubsi, jedzą gorzej i więcej się ruszają…” Czy tak jest w rzeczywistości? Joanna Dronka-Skrzypczak napisała, co o tym myśli
„Czerwone wino jest dobre na krew” – mit czy prawda? Odpowiadają eksperci z Dietetyki #NieNaŻarty
„Miałam łzy w oczach, kiedy rozmiarówka kończyła się na L, a ja nosiłam XXL. Do tego doprowadziłam się poprzez zajadanie smutków słodyczami” – mówi Jessica Meinhard
Polecamy
Picie 3 kaw dziennie może wspierać zdrowie serca. Tak mówią wyniki dużego badania
Inspektorzy skontrolowali dostępne w sklepach kawy i herbaty. W składzie wykryli cement, pióra i plastik
Boski nektar, owoc biblijnego drzewa i fenicka sól
Oliwna herbata, czarne złoto i „Cvijet Soli”
się ten artykuł?