Przejdź do treści

Kiedy konieczne jest usunięcie jądra? Na czym polega orchidektomia?

Lekarz rozmawia z młodym mężczyzną podczas konsultacji medycznej. Usunięcie jądra, czyli orchidektomia, jest podstawową metodą leczenia raka jądra i może być uzupełnione chemioterapią lub radioterapią w zależności od stadium choroby.
Kiedy konieczne jest usunięcie jądra? Na czym polega orchidektomia? Fot. AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Usunięcie jądra, czyli orchidektomia, to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu jednego lub obu jąder z moszny. Procedura jest kluczowa w leczeniu niektórych typów nowotworów, szczególnie raka jądra. Wczesna interwencja daje dobre rokowania dla większości pacjentów. Dowiedz się, na czym polega usunięcie jądra i jak przebiega rekonwalescencja po orchidektomii.

 

Czym jest orchidektomia?

Jądra to męskie narządy rozrodcze zawieszone przez powrózek nasienny w worku mosznowym. Znajdują się na zewnątrz jamy brzusznej tuż za penisem. Ich główną rolą jest produkcja plemników oraz męskich hormonów płciowych – głównie testosteronu. Orchidektomia, nazywana także orchiektomią, jest procedurą chirurgiczną, która ma na celu usunięcie jądra bądź jąder wraz z przylegającymi do niego strukturami. Głównym celem operacji jest: 

  • zniszczenie komórek nowotworowych w przypadku podejrzenia raka jądra,
  • ograniczenie wytwarzania męskich hormonów płciowych przy nowotworze prostaty. 

Warto podkreślić, że usunięcie jednego jądra nie jest równoznaczne z bezpłodnością. Jeśli drugie jądro jest zdrowe i sprawne, nie przekreśla to szansy na ojcostwo w przyszłości.

 

Lekarz konsultuje pacjenta w gabinecie, omawiając możliwe metody leczenia. Leczenie raka jądra zależy od stadium choroby i może obejmować chirurgiczne usunięcie jądra, chemioterapię lub radioterapię w celu zapobiegania przerzutom.

Rodzaje orchidektomii

Biorąc pod uwagę wskazania medyczne, wyróżnia się kilka metod usunięcia jądra.

  1. Orchidektomia prosta – polega na usunięciu jądra wraz z najądrzami, nasieniowodami oraz osłonką białawą poprzez nacięcie skóry moszny lub z cięcia poniżej spojenia łonowego. W mosznie pozostawia się drugie jądro wraz z przylegającymi strukturami. Orchidektomia prosta należy do mniej inwazyjnych procedur.
  2. Orchidektomia podtorebkowa – amputacja jądra przebiega z pozostawieniem w mosznie najądrzy, nasieniowodów, osłonki białawej oraz drugiego jądra i jego struktur.
  3. Orchidektomia radykalna – operacja polega na usunięciu jądra wraz z powrózkiem nasiennym, w którym znajdują się naczynia krwionośne i limfatyczne. Zabieg wykonuje się przez nacięcie w okolicy pachwiny. Procedura stosowana jest głównie w raku jąder, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych. 
  4. Resekcja guza poprzez wyłuszczenie – w trakcie zabiegu wycięty zostaje sam guz, natomiast zarówno jądro, jak i jego struktury pozostają w mosznie.

 

Kiedy przeprowadza się operację usunięcia jądra?

Główne wskazania do wykonania zabiegu obejmują:

  • nowotwór jądra,
  • raka prostaty,
  • uraz jądra,
  • martwicę jądra w wyniku wypadku lub urazu sportowego,
  • jeden z etapów korekty płci.

 

Naukowiec trzyma pipetę i szkiełko laboratoryjne, przeprowadza badania medyczne. Przyczyny raka jądra nie są do końca znane, ale do czynników ryzyka należą wnętrostwo, predyspozycje genetyczne oraz wcześniejsze występowanie nowotworu w jednym jądrze.

Jak przebiega zabieg usunięcia jądra? Profilaktyka

Przed zabiegiem pacjenci przechodzą niezbędne konsultacje lekarskie oraz badania diagnostyczne. Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym, bądź podpajęczynówkowym i trwa ok. godziny. Chirurg w zależności od wskazań może wykonać orchidektomię prostą, podtorebkową lub orchidektomię radykalną.

W trakcie operacji dla zachowania symetrii moszny i uzyskania zadowalającego efektu kosmetycznego możliwe jest wszczepienie implantu dopasowanego wielkością do drugiego, przeciwległego jądra. Implant w naturalny sposób imituje prawdziwe jądro. W sytuacji, kiedy usunięcie jądra (lub jąder) wynika z choroby nowotworowej, kolejnym etapem leczenia jest wdrożenie chemioterapii lub innej metody dostosowanej do danego rodzaju oraz stadium raka.

W kontekście profilaktyki bardzo ważne jest regularne samobadanie jąder i szybkie reagowanie w przypadku wykrycia nieprawidłowości. Oto jakie zmiany powinny być niepokojące i skłonić do konsultacji lekarskiej:

  • wyczuwalny twardy guzek w obrębie jądra (zwykle nie jest bolesny),
  • powiększenie obrysu jądra,
  • ból moszny, uczucie rozpychania,
  • zaczerwieniona skóra worka mosznowego,
  • powiększenie pachwinowych węzłów chłonnych.

Bibliografia: 

  1. Dzieszkowska G., Klimaszewska K., Rak jąder – leczenie, profilaktyka, Rola zespołu interdyscyplinarnego w opiece nad pacjentami onkologicznymi Tom IV, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Białystok 2024. 
  2. Michalak A., Szwed I. i in. Instrumentarium i techniki zabiegów w urologii i andrologii, Warszawa 2024. 
  3. Stelmach A. i in., Nowotwory układu moczowo-płciowego. Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych, 2013. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?