Kiedy konieczne jest usunięcie jądra? Na czym polega orchidektomia?

Usunięcie jądra, czyli orchidektomia, to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu jednego lub obu jąder z moszny. Procedura jest kluczowa w leczeniu niektórych typów nowotworów, szczególnie raka jądra. Wczesna interwencja daje dobre rokowania dla większości pacjentów. Dowiedz się, na czym polega usunięcie jądra i jak przebiega rekonwalescencja po orchidektomii.
Czym jest orchidektomia?
Jądra to męskie narządy rozrodcze zawieszone przez powrózek nasienny w worku mosznowym. Znajdują się na zewnątrz jamy brzusznej tuż za penisem. Ich główną rolą jest produkcja plemników oraz męskich hormonów płciowych – głównie testosteronu. Orchidektomia, nazywana także orchiektomią, jest procedurą chirurgiczną, która ma na celu usunięcie jądra bądź jąder wraz z przylegającymi do niego strukturami. Głównym celem operacji jest:
- zniszczenie komórek nowotworowych w przypadku podejrzenia raka jądra,
- ograniczenie wytwarzania męskich hormonów płciowych przy nowotworze prostaty.
Warto podkreślić, że usunięcie jednego jądra nie jest równoznaczne z bezpłodnością. Jeśli drugie jądro jest zdrowe i sprawne, nie przekreśla to szansy na ojcostwo w przyszłości.
Rodzaje orchidektomii
Biorąc pod uwagę wskazania medyczne, wyróżnia się kilka metod usunięcia jądra.
- Orchidektomia prosta – polega na usunięciu jądra wraz z najądrzami, nasieniowodami oraz osłonką białawą poprzez nacięcie skóry moszny lub z cięcia poniżej spojenia łonowego. W mosznie pozostawia się drugie jądro wraz z przylegającymi strukturami. Orchidektomia prosta należy do mniej inwazyjnych procedur.
- Orchidektomia podtorebkowa – amputacja jądra przebiega z pozostawieniem w mosznie najądrzy, nasieniowodów, osłonki białawej oraz drugiego jądra i jego struktur.
- Orchidektomia radykalna – operacja polega na usunięciu jądra wraz z powrózkiem nasiennym, w którym znajdują się naczynia krwionośne i limfatyczne. Zabieg wykonuje się przez nacięcie w okolicy pachwiny. Procedura stosowana jest głównie w raku jąder, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych.
- Resekcja guza poprzez wyłuszczenie – w trakcie zabiegu wycięty zostaje sam guz, natomiast zarówno jądro, jak i jego struktury pozostają w mosznie.
Kiedy przeprowadza się operację usunięcia jądra?
Główne wskazania do wykonania zabiegu obejmują:
- nowotwór jądra,
- raka prostaty,
- uraz jądra,
- martwicę jądra w wyniku wypadku lub urazu sportowego,
- jeden z etapów korekty płci.
Jak przebiega zabieg usunięcia jądra? Profilaktyka
Przed zabiegiem pacjenci przechodzą niezbędne konsultacje lekarskie oraz badania diagnostyczne. Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym, bądź podpajęczynówkowym i trwa ok. godziny. Chirurg w zależności od wskazań może wykonać orchidektomię prostą, podtorebkową lub orchidektomię radykalną.
W trakcie operacji dla zachowania symetrii moszny i uzyskania zadowalającego efektu kosmetycznego możliwe jest wszczepienie implantu dopasowanego wielkością do drugiego, przeciwległego jądra. Implant w naturalny sposób imituje prawdziwe jądro. W sytuacji, kiedy usunięcie jądra (lub jąder) wynika z choroby nowotworowej, kolejnym etapem leczenia jest wdrożenie chemioterapii lub innej metody dostosowanej do danego rodzaju oraz stadium raka.
W kontekście profilaktyki bardzo ważne jest regularne samobadanie jąder i szybkie reagowanie w przypadku wykrycia nieprawidłowości. Oto jakie zmiany powinny być niepokojące i skłonić do konsultacji lekarskiej:
- wyczuwalny twardy guzek w obrębie jądra (zwykle nie jest bolesny),
- powiększenie obrysu jądra,
- ból moszny, uczucie rozpychania,
- zaczerwieniona skóra worka mosznowego,
- powiększenie pachwinowych węzłów chłonnych.
Bibliografia:
- Dzieszkowska G., Klimaszewska K., Rak jąder – leczenie, profilaktyka, Rola zespołu interdyscyplinarnego w opiece nad pacjentami onkologicznymi Tom IV, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Białystok 2024.
- Michalak A., Szwed I. i in. Instrumentarium i techniki zabiegów w urologii i andrologii, Warszawa 2024.
- Stelmach A. i in., Nowotwory układu moczowo-płciowego. Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych, 2013.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
się ten artykuł?