Kiedy „nic mi się nie chce” to znak od organizmu, że czas zrobić sobie przerwę i odpocząć? Wyjaśnia psychoedukatorka
Chodzisz coraz bardziej rozdrażniona, nie możesz się skupić, a poranne wstanie z łóżka to codzienna walka. Prawdopodobnie twój organizm wysyła ci sygnały, że ma dość. Czas na przerwę! O znakach, które mówią, że pora odpocząć, pisze na swoim profilu na Instagramie psychoedukatorka Natalia Ziopaja.
Bodziec bodźcem pogania
Codziennie czujesz się coraz bardziej wyczerpana i przez cały czas czegoś zapominasz. W nocy nie możesz spać, choć o śnie myślisz od momentu pobudki. Nic ci się nie chce i najchętniej przeleżałabyś dzień na kanapie, patrząc w sufit. Twój organizm woła o pomoc i chce ci powiedzieć, że już czas na urlop!
Zmęczenie. Chyba każdy z nas wie, z czym się ono łączy, ale czy każdy wie lub robi z tym cokolwiek, aby się go pozbyć?
Brak odpoczynku, szereg przebodźcowań, ciągły stres może nieść za sobą poważne implikacje, takie jak, np. Zespół Chronicznego Zmęczenia.
Co ważne, nie tylko zmęczenie fizjologiczne i nakładanie na nie przeciążeń może prowadzić do wyczerpania. To także skutek braku równowagi między przeciążeniem umysłowym a odpoczynkiem – zaznacza specjalistka.
Znaki, że czas odpocząć
Kiedy przepracowujemy się fizycznie i psychicznie, nasz organizm w pewnym momencie mówi „dość” i przestaje z nami współpracować. Zaczynamy wolniej i z większym trudem wykonywać codzienne obowiązki. Jakie znaki wysyła nam organizm, kiedy czas odpocząć?
- problemy z koncentracją/pamięcią,
- poczucie irytacji i frustracji,
- osłabienie wydolności fizycznej/umysłowej,
- poczucie zniecierpliwienia,
- zablokowanie myśli,
- trudność w kojarzeniu,
- osłabienie motywacji, chęci do działania;
- przykre uczucia, płacz, bezradność;
- wyczerpanie, ale problem z zaśnięciem;
- częste infekcje, bóle, osłabienie
– wymienia Ziopaja.
W jaki sposób poradzić sobie ze zmęczeniem?
Zatrzymać się. Daj sobie chwilę na odpoczynek i wsłuchanie w siebie, żeby dowiedzieć, czego ci potrzeba. Nadgodzinom w pracy powiedz koniec, sprzątanie w domu może poczekać. Jest wiele rzeczy, z których możesz zrezygnować. Najważniejsze w końcu jest twoje zdrowie.
Żadna nadmierna sztywność nie jest dobra, nawet ta prowadząca nas do milionów i certyfikatów czy nagród.
Umiejętność dostosowania się do sytuacji, stanięcie z boku swoich myśli i odniesienie się do prawdziwych wartości to to, co pomoże nam zachować równowagę i zdrowie, także (a może przede wszystkim) psychiczne – wyjaśnia psychoedukatorka.
Ważne! Jeśli stan przemęczenia trwa u ciebie już dłuższy czas, zgłoś się do lekarza, ponieważ może zagrażać twojemu zdrowiu i życiu.
Natalia Ziopaja
Natalia Ziopaja – jak sama pisze o sobie – jest psychoedukatorką. Na co dzień pokazuje, jak zdrowo myśleć i dbać o zdrowie psychiczne. W mediach społecznościowych jest autorką profilu @psychologiczne_ciekawosci, który obserwuje ponad 38 tysięcy internautów.
RozwińPolecamy
Dostali w pracy ankietę z pytaniem o poziom stresu. Najbardziej zestresowanym wysłano wypowiedzenia
„Zdrowie psychiczne to nie tylko brak choroby”. Jak uwolnić się od nadmiernego stresu i paraliżującego lęku, tłumaczy psychoterapeuta Nikodem Ryś
Fuga dysocjacyjna – jak się objawia? Przykłady fugi dysocjacyjnej
Ewa Wardęga: „W trakcie masażu orientalnego wiele osób zupełnie nieświadomie uwalnia swoje emocje”
się ten artykuł?