Przejdź do treści

Kiedy ostatni raz robiłaś cytologię? Sprawdź, jak przygotować się do badania

kobieta w poczekalni u lekarza
zdjęcie: iStockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kiedy ostatni raz robiłaś cytologię? Czy przypominasz o tym swojej mamie, przyjaciółce lub znajomej z pracy? Cytologia to bardzo ważne badanie, które wykonywane regularnie pozwala na wykrycie raka szyjki macicy. Dzięki badaniu trzymamy rękę na pulsie i mamy świadomość tego, co dzieje się z naszym ciałem. 

Rak szyjki macicy zazwyczaj dotyka kobiety w wieku 35-50 lat. Nie oznacza to jednak, że będąc dwudziestokilkuletnią dziewczyną, nie powinnaś się badać. Wręcz przeciwnie. Przyjmuje się, że cytologię należy wykonywać między 20. a 25. rokiem życia lub po rozpoczęciu współżycia płciowego. Najlepiej między 10. a 18. dniem cyklu. Badanie nie powinno być wykonywane przed 4. dniem cyklu i nie później niż na 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki.

Cytologia jest praktycznie bezbolesna, tak jak niebolesne powinno być prawidłowo przeprowadzone badanie ginekologiczne. Niektóre kobiety żalą się jednak, że czują lekkie pocieranie w trakcie pobierania próbki. Po badaniu może pojawić się niewielkie, przejściowe plamienie.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń
Dlaczego cytologia to bardzo ważne badanie dla każdej kobiety? 

Cytologia

Cytologia szyjki macicy jest badaniem polegającym na pobraniu wymazu z nabłonka szyjki macicy. Materiał pobiera się za pomocą specjalnej szczoteczki. Badanie przesiewowe pozwala na wczesne wykrycie zmian przedrakowych. Jest to więc istotna metoda profilaktyki, pozwalająca na podjęcie szybkiej interwencji medycznej, w celu uniknięcia stadium zaawansowanej choroby nowotworowej.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Cytologia nie boli. Trwa kilkanaście sekund- dłużej pacjentki się rozbierają. W trakcie badania cytologicznego pobiera się komórki z szyjki macicy taką właśnie jednorazową szczoteczką z tworzywa sztucznego. Są one następnie oglądane pod mikroskopem. Diagnosta sprawdza, czy nie mają wczesnych zmian, których zignorowanie i nieleczenie może doprowadzić do rozwoju raka. Bardzo rzadkim jest, aby nowotwór szyjki macicy rozwinął się u kobiety, która regularnie wykonuje badanie cytologiczne. Kiedy wynik cytologii wykazuje jakieś nieprawidłowości, zostaje zastosowane leczenie, które zapobiega rozwojowi nowotworu. Nie bój się- nieprawidłowy wynik badania nie oznacza, że już masz raka, ale że powinnaś otrzymać leczenie, które właśnie temu zapobiegnie.

napisała @mamasocjolog na swoim profilu na Instagramie
szczoteczka do cytologii

Jak przygotować się do cytologii?

Jeśli wybierasz się na cytologię, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu się. Nie należy współżyć 24 godziny przed pobraniem materiału ani nie stosować leków dopochwowych, na co najmniej 4 dni przed wizytą u ginekologa. Jeśli masz miesiączkę, poczekaj z badaniem. Najlepiej, jeśli będzie wykonana między 10. a 18. dniem cyklu. Jeśli obserwujesz u siebie objawy zapalenia narządu rodnego (świąd, upławy, pieczenie), odłóż cytologię do czasu wyleczenia infekcji. I najważniejsze: badaj się regularnie.

Moja pierwsza cytologia

Jest to twoje pierwsze badanie? Rozumiemy, że możesz być zestresowana. Na początku ginekolog przeprowadzi z tobą wywiad. Zapyta o datę ostatniej miesiączki, regularność cyklu, przebyte choroby, przyjmowane leki. Potem poprosi żebyś rozebrała się od pasa w dół i położyła na fotelu ginekologicznym. Następnie wsuwnie do pochwy wziernik, co pozwoli na pobranie wymazu za pomocą specjalnej szczoteczki. Pobrany materiał zostanie potem umieszczony na szkiełku mikroskopowym, zabezpieczony i wysyłany do badań. Na wynik czeka się przeważnie od kilku dni do 2 tygodni. To krótkie i praktycznie bezbolesne badanie. Czasem moment wsuwania wziernika do pochwy może sprawiać delikatny ból, zwłaszcza gdy jesteśmy zestresowane sytuacją i zaciskamy mięśnie. Warto wtedy wziąć rozluźniający oddech i uspokoić ciało.

Cytologia to nie tylko wykrywanie raka szyjki macicy, ale też tzw. stanów przedrakowych, czyli zmian, z których nowotwór mógłby się rozwinąć. Ich wykrycie i leczenie prowadzi do pełnego wyzdrowienia, dlatego to proste badanie jest tak ważne dla zdrowia kobiety.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?