Przejdź do treści

Kiedy stosuje się okulary progresywne? Wady, zalety, cena

Okulary progresywne — wady i zalety
Okulary progresywne — wady i zalety
Podoba Ci
się ten artykuł?

Okulary progresywne są jednym z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku, jeśli chodzi o optykę i okulary korekcyjne. Swoją popularność zawdzięczają temu, że likwidują kilka problemów ze wzrokiem za jednym razem. Jak działają okulary progresywne? Czy każdy może je stosować? Ile kosztują? Czy są bezpieczne dla oczu? Jak czyścić okulary progresywne?

Jak działają okulary progresywne?

Okulary progresywne swoją wyjątkowość zawdzięczają specjalnej budowie szkieł. Dzięki temu, że mają one kilka obszarów widzenia, mogą zastąpić kilka par klasycznych okularów korekcyjnych. Jest to bezdyskusyjnie wygodne i praktyczne.

Szkło w okularach progresywnych podzielone jest na kilka fragmentów:

  • za wyraźne widzenie w oddali odpowiada górna część,
  • za widzenie z bliskiej odległości odpowiada dolna część,
  • środek szkła zapewnia wyraźne widzenie pośrednich dystansów.

Co istotne, każdy z tych fragmentów jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb klienta. Dlatego też okulary progresywne wykonywane są na zamówienie po wcześniejszym profesjonalnym badaniu u okulisty lub optometrysty. Mogą być stosowane przy każdej wadzie wzroku:

Okulary progresywne a zwykłe okulary korekcyjne

Osoba, która staje przed wyborem nowych okularów korekcyjnych zastanawia się, w jaki rodzaj zainwestować i dlaczego jedne są lepsze od drugich. Pierwszym argumentem, który przemawia za okularami progresywnymi, jest fakt, że zastępują one dwie, a często nawet trzy pary zwykłych okularów korekcyjnych. Wszystko dlatego, że okulary jednoogniskowe (zwykłe) gwarantują dobre widzenie tylko na jedną odległość. Natomiast są osoby, których wada wzroku ogranicza widzenie z bliska. W związku z czym musiały by one inwestować w co najmniej dwie pary zwykłych okularów.

Szkła progresywne rozwiązują problem z nawiązką, gdyż zapewniają także wyraźne widzenie na odległości pośrednie. Są one praktyczne i wygodne w użytkowaniu, gdyż przejście między strefami widzenia na różne odległości jest płynne i automatyczne.

Okulary progresywne — zalety

  • łączą w sobie właściwości różnych okularów korekcyjnych, np. do czytania, jazdy samochodem, pracy przy komputerze,
  • gwarantują komfort widzenia z bliska i z daleka,
  • umożliwiają sprawne przejście między strefami widzenia,
  • nie trzeba nosić przy sobie kilku pokrowców z okularami korekcyjnymi.

Okulary progresywne — wady

  • zawężają obraz w pracy przy komputerze,
  • czas adaptacji jest nieco dłuższy niż w przypadku zmiany klasycznych okularów korekcyjnych,
  • nie są rekomendowane przy niektórych schorzeniach oczu, np. jaskrze, zaćmie,
  • są droższe niż zwykłe okulary korekcyjne.

Jak pielęgnować okulary progresywne?

Szkła okularowe wymagają szczególnej pielęgnacji, by można było cieszyć się ich dobrą kondycją przez długi czas. Dlatego okulary zawsze należy czyścić na mokro. Najlepiej włożyć je pod strumień bieżącej letniej wody i opłukać. Następnie należy użyć płynu do mycia naczyń lub mydła w płynie i rozprowadzić niewielką ilość na szkłach za pomocą palca. Po tym zabiegu szkła i oprawki ponownie należy spłukać, delikatnie strzepnąć i wytrzeć szmatką z mikrofazy. Dołącza się ją zazwyczaj przy zakupie okularów i pokrowca. Zawsze warto mieć ją pod ręką. W pielęgnacji okularów należy też pamiętać, że oprócz szkieł, czyszczeniu podlega także oprawa, na której gromadzi się kurz, brud i bakterie.

Jaka jest cena okularów progresywnych?

Okulary progresywne przede wszystkim są inwestycją w dobre widzenie i zdrowe oczy. Ich ceny rozpoczynają się już od kilkuset złotych, a górna granica zależy tak naprawdę od indywidualnych potrzeb klienta. W koszty należy wliczyć m.in. rodzaj szkieł, materiał, z jakiego są wykonane, typ oprawek i markę, dodatkowe powłoki (np. antyrefleksyjne, fotochromowe). Choć na pierwszy rzut oka finalna cena może być wysoka, to należy mieć świadomość, że jedna para okularów progresywnych zastępuje kilka par zwykłych okularów korekcyjnych.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?