Przejdź do treści

Czym jest wolumetria? Efekty, skutki uboczne i koszt zabiegu

Czym jest wolumetria? Efekty, skutki uboczne i koszt zabiegu Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wolumetria to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, który pozwala uzyskać pożądany kształt twarzy, czyli poprawić jej owal. Wraz z wiekiem pod wpływem grawitacji tkanka tłuszczowa z policzków przenosi się w dół, co czyni twarz masywniejszą i starszą. Jednym ze sposobów na zniwelowanie tego skutku starzenia jest zabieg wolumetrii. Na czym polega i jakie efekty przynosi? Ile kosztuje wolumetria całej twarzy, policzków oraz podbródka?  

Co to jest wolumetria? 

Wolumetria to modelowanie twarzy bez użycia skalpela. Jej celem jest uzupełnienie owalu twarzy i nadanie jej rysów powszechnie uważanych za atrakcyjne – ostrych i wyrazistych. Wolumetria twarzy okrągłej pozwala ją wyraźnie wyszczuplić, wyszczuplić brodę i pozbyć się drugiego podbródka.  

W zależności od potrzeb pacjentki i oczekiwanych przez nią rezultatów specjalista dobiera odpowiednią w konkretnym przypadku. Zabieg może być wykonywany zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. 

Metody wolumetrii 

W zależności od zakładanego celu stosuje się różne metody wolumetrii. Najczęściej wykorzystuje się do niej syntetyczne preparaty na bazie kwasu hialuronowego. Zabieg polega na podskórnym podaniu preparatu w brodę, żuchwę, skronie lub policzki za pomocą kaniuli. W niektórych gabinetach można też poddać się wolumetrii za pomocą kwasu polimlekowego czy hydroksyapatytu wapnia. 

W przypadku alergii na preparaty przeznaczone do wolumetrii twarzy można zastosować wypełnienie tłuszczem własnym pobranym najczęściej z okolic brzucha i ud.  Zabieg wolumetrii przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest bezbolesny. 

Jakie efekty daje wolumetria? 

Wolumetria pozwala na następujące zmiany w obrębie twarzy: 

  • nadanie symetrii, także w przypadku asymetrii wywołanej urazami lub chorobą; 
  • nadanie młodzieńczego owalu poprzez przywrócenie prawidłowego rozłożenia i objętości tkanek twarzy; 
  • likwidację chomików; 
  • zarysowanie linii żuchwy; 
  • uwydatnienie kości policzkowych; 
  • wysmuklenie brody; 
  • likwidację drugiego podbródka; 
  • wypełnienie ubytków tkanek w twarzy po urazie; 
  • przywrócenie objętości twarzy (np. po znacznej utracie wagi); 
  • poprawa jędrności skóry; 
  • spłycenie zmarszczek, zwłaszcza mimicznych – tzw. zmarszczki marionetki i bruzdy nosowo-wargowe; 
  • uniesienie łuków brwiowych i kącików ust; 
  • zwiększenia nawilżenia skóry. 

Efekty wolumetrii, podobnie jak innych zabiegów medycyny estetycznej, mogą być ograniczone z powodu warunków anatomicznych.  

Jak długo utrzymują się efekty wolumetrii? 

Efekty wolumetrii twarzy widoczne są natychmiast po zabiegu. Na zobaczenie pełnego rezultatu trzeba jednak poczekać minimum tydzień.  

Dokonane w wyniku zabiegu zmiany utrzymują się od 1 do 1.5 roku. Ich trwałość uzależniona jest od indywidualnych predyspozycji, trybu życia (dieta, stosowanie używek) oraz rodzaju zastosowanego preparatu. 

Wolumetria – skutki uboczne 

Wolumetria jest zabiegiem bezpiecznym. Jeśli wykonuje go wykwalifikowany specjalista przy użyciu wysokiej jakości preparatów jedyne skutki uboczne zabiegu to siniaki, zaczerwienienie, obrzęk i tkliwość w miejscu wkłucia. Zmiany te przechodzą samoistnie. 

Wolumetria – cena 

Cena za zabieg wolumetrii różni się w zależności od ilości preparatu wykorzystanego do zabiegu. Inna będzie cena za wolumetrię całej twarzy, tzw. full face, inna za wolumetrię podbródka czy policzków. Najczęściej do modelowania policzków, brody i żuchwy stosuje się 1-2 ml preparatu. Cena za wstrzyknięcie 1 ml preparatu do wolumetrii to 1000-1500 zł. Wolumetria całej twarzy to już koszt kilku tysięcy złotych.  

 

Bibliografia 

  1. Crowley, J. S., Kream, E., Fabi, S., & Cohen, S. R. Facial rejuvenation with fat grafting and fillers. Aesthetic Surgery Journal 2021, 41 (Supplement_1), 31-38. 
  2. Grządziel, P., & Goździalska, A. Etiologia oraz możliwości spowalniania procesów starzenia się skóry. Aesthetic Cosmetology and Medicine 2002, vol. 11, 1, 3-10. 
  3. Przylipiak, A. Podstawy medycyny estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Białystok 2014. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?