Kim jest internista? Różnice między internistą a lekarzem rodzinnym
Internista to lekarz medycyny wewnętrznej, który często mylony jest z lekarzem rodzinnym. To pierwszy specjalista, do którego warto się udać, kiedy zauważymy niepokojące objawy. Zajmuje się on chorobami wewnętrznymi. Internista wydaje również skierowania, jeżeli uzna, że dany problem wymaga konsultacji z innym specjalistą.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Lekarz internista ma całościową wiedzę na temat ludzkiego organizmu, dlatego też szybko jest w stanie zdiagnozować różne schorzenia. Sama interna, czyli jedna z najstarszych specjalizacji lekarskich, wychodzi z założenia, że ogólny stan pacjenta jest wypadkową stanu jego ciała, umysłu i ducha, a żeby był on zdrowy – należy wyleczyć cały organizm, a nie tylko poszczególne jego elementy.
Kto jest internista? Czym się zajmuje?
Internista jest tak naprawdę lekarzem który pracuje w szpitalu na oddziale chorób wewnętrznych. Specjalistów można również spotkać w gabinetach lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, na Izbach Przyjęć Szpitali a nawet w Karetkach Pogotowia Ratunkowego. Internista zajmuje się leczeniem schorzeń praktycznie wszystkich układów w organizmie człowieka, a więc układu:
- oddechowego,
- moczowego,
- kostno-stawowego,
- pokarmowego,
- odpornościowego.
Ma również wiedzę na temat chorób alergicznych, endokrynologicznych, metabolicznych oraz reumatologicznych. Aby pomóc pacjentom, przeprowadza z nimi wywiad, następnie zleca ewentualnie przedmiotowe badania oraz stawia wstępną diagnozę.
Internista, oprócz umiejętności, powinien wykazywać się empatią i szacunkiem do pacjenta. W trakcie wizyty udziela zaleceń, przepisuje lekarstwa i wystawia recepty, czasem daje skierowanie do innego specjalisty lub np. do szpitala. Wystawia zwolnienia lekarskie i akty zgonu, a także wnioski o leczenie przedrentowne i sanatoryjne. Zamiast szukać informacji o lekach i terapiach w internecie, możemy porozmawiać o tym także z lekarzem internistą. Od czego jeszcze jest internista? Podczas wizyty może się zdarzyć, że będzie chciał zmierzyć ciśnienie pacjenta lub wykonać otoskopię, czyli badanie ucha przy pomocy wziernika. Zdarza się również, że wykonuje palpacyjne badanie jamy brzusznej lub tarczycy. Czasem przeprowadza też proste zabiegi, jak np. cewnikowanie oraz kwalifikuje do szczepienia ochronnego. Internista może dodatkowo zachęcać do zachowań prozdrowotnych oraz do dbania o dobrą kondycję. Co jeszcze leczy internista? Na przykład cukrzycę i jej powikłania, takie jak: zespół stopy cukrzycowej, nefropatię, uszkodzenie narządu wzroku, angiopatię czy neuropatię. Mimo że może się wydawać, że internista ma łatwiejszą specjalizację niż chirurg, laryngolog czy urolog, nie jest to prawdą, ponieważ internista musi mieć rozległą wiedzę na temat całego organizmu oraz odnajdywać powiązania między poszczególnymi narządami. Specjalizacja internistyczna jest wymagana również przed zrobieniem węższej specjalizacji – dzięki temu lekarze uzyskują np. tytuł internisty kardiologa czy internisty nefrologa.
Zobacz także
Internista a lekarz rodzinny – na czym polega różnica?
Między lekarzem rodzinnym a internistą istnieją pewne różnice, te dwie specjalizacje są bardzo często ze sobą mylone. Lekarz rodzinny, inaczej: „lekarz medycyny rodzinnej”, musi mieć jednak dodatkowo obszerną wiedzę z zakresu geriatrii oraz pediatrii. Jego pacjentami są osoby w różnym wieku i każdej z nich musi udzielić zaleceń, może leczyć więc członków całej rodziny. Internista natomiast zajmuje się jedynie pacjentami po ukończeniu 18. roku życia. Zarówno internista, jak i lekarz rodzinny pracują jako lekarze pierwszego kontaktu. Kim jest zatem lekarz POZ? To lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, czyli określenie stanowiska, na którym może być zarówno internista, jak i lekarz rodzinny. Co więcej, może być nim również pediatra oraz lekarz bez specjalizacji, który ma uprawnienia, aby pracować na tym stanowisku. Co jeszcze robi internista? Zdarza się, że specjaliści z dwóch różnych dziedzin przepisują pacjentom dokładnie te same preparaty, tyle że pod inną nazwą. Co więcej, niektóre lekarstwa nie powinny być zażywane razem. W takich sytuacjach warto konsultować się właśnie z lekarzem internistą, który od razu zauważy problem. Co więcej, bywa tak, że pacjent w szpitalu jest odsyłany po kolei do różnych specjalistów – jak się jednak okazuje, czasem warto wybrać się do internisty, który ma bardzo rozległą wiedzę na temat poszczególnych narządów i prawdopodobnie o wiele szybciej znajdzie właściwe powiązania.
Najnowsze w naszym serwisie
Twoje ręce są najlepszymi narzędziami diagnostycznymi! Oto jak wykonać samobadanie jąder
Ludzie całujący się rano na pożegnanie żyją średnio 4 lata dłużej
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
Jedyna taka na świecie kapsuła do wykrywania raka piersi jest w Polsce. „21 tys. pomiarów w 4 minuty”
Polecamy
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Androlog, czyli lekarz od „męskich spraw”. Kiedy się do niego udać?
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
Czym jest hepatologia i kiedy zgłosić się do specjalisty?
się ten artykuł?