Przejdź do treści

Kim jest kręgarz i na czym polega jego praca? Kiedy warto udać się kręgarza?

Kobieta w białej bluzce siedzi i wykonuje ćwiczenia, podnosi rękę do góry. Za nią stoi lekarz i pokazuje, jak należy ćwiczyć.
Fot. Photographee.eu/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kręgarz to osoba zajmująca się manipulacją kostno-nerwową układu ruchu, a uprawiana przez niego metoda to kręgarstwo. Zawód kręgarz i usługi, które świadczy, stają się coraz bardziej powszechne, jednak wciąż budzą kontrowersje przez wzgląd na praktykowanie tej dyscypliny przez niewykwalifikowane osoby, których praktyki nie zapewniają pacjentowi bezpieczeństwa.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Kręgarz pracuje najczęściej na strukturach kręgosłupa, ustawiając wysunięte kręgi na właściwe miejsce. Kręgarz a rwa kulszowa często są ze sobą ściśle kojarzone ze względu na przywracanie w trakcie zabiegu prawidłowego ułożenia krążków międzykręgowych, zdjęcie wytworzonego napięcia mięśniowo-nerwowego i objawów choroby. Wizyta u kręgarza trwa do 60 minut, a dla skuteczności terapii poleca się do trzech sesji w tygodniu.

Kręgarz – kim jest?

Kręgarz to potoczne określenie osoby zajmującej się leczeniem układu ruchu, czyli struktur mięśniowo-nerwowo-szkieletowych. Kręgarz w swej pracy używa technik manualnych oraz balansu własnego ciała. Kręgarzem nazywani są również chiropraktycy, terapeuci manualni oraz inne osoby pracujące na układzie motorycznym człowieka, jednak każdy z tych zawodów charakteryzuje się odmienną metodologią pracy i, mimo podobnych celów terapeutycznych, nie należy ich ze sobą utożsamiać. Kręgarstwo staje się coraz popularniejsze, ale rynek nie oferuje wielu specjalistów w tej dziedzinie. Specjalizację z kręgarstwa może nabyć fizjoterapeuta, terapeuta manualny, lekarz bądź inna osoba posiadająca wiedzę medyczną i doświadczenie w pracy z pacjentem. Zawód kręgarza ma również swoich przeciwników. Podważają oni zwłaszcza wiedzę terapeuty, uważając, że kręgarz nie ma nic wspólnego z medycyną konwencjonalną, a jedynie z ludowymi praktykami, dlatego jego działania mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjentów.

Czym zajmuje się kręgarz?

Poprzez odpowiednie chwyty manualne kręgarz pracuje nad rozluźnieniem torebek stawowych układu ruchu, przywracając prawidłową ruchomość stawów i zwiększenie szpary stawowej, uwalniając uciśnięte struktury nerwowo-mięśniowe wywołane przeciążeniami fizycznymi czy zmianami zwyrodnieniowymi. Praktyki kręgarza polecane są najczęściej w leczeniu dysfunkcji kręgosłupa, szczególnie w przebiegu rwy kulszowej, w celu odbarczenia podrażnionych korzeni nerwowych przez przesunięty krążek międzykręgowy w stronę rdzenia kręgowego. Kręgarz, manipulując układem szkieletowym pacjenta, ustawia go w naturalne, fizjologiczne ułożenie, co często objawia się charakterystycznymi trzaskami w danym miejscu o głębokim tonie. W przypadku obaw pacjenta co do manipulacji własnego ciała tego typu metodą, kręgarz może ograniczyć zabiegi do intensywnego masażu leczniczego. Kręgarstwo przez niektóre środowiska uważane jest za alternatywę dla farmakologicznych preparatów przeciwbólowych, a nawet zabiegów chirurgicznych. Kręgarz może również udzielać porad dotyczących domowych sposobów radzenia sobie z dolegliwościami, wskazać przykładowe ćwiczenia ruchowe i kierunek zdrowego odżywiania, a także modyfikacji dotychczasowego trybu życia. Regularne wizyty u kręgarza mogą oferować ciągły i wszechstronny program rehabilitacyjny.

Zobacz także

Wizyta u kręgarza

Wizyta u kręgarza rozpoczyna się badaniem już od wejścia pacjenta do gabinetu poprzez obserwację jego chodu, mimiki czy tonu głosu. Następnie przeprowadzany jest wywiad z pacjentem na temat jego problemu zdrowotnego, okoliczności powstania, charakteru przebiegu, objawów towarzyszących i ograniczeń w codziennej aktywności. Przed częścią główną wizyty kręgarz analizuje wyniki badań przedmiotowych przeprowadzonych wcześniej, przeprowadza testy funkcjonalne i badania palpacyjne w celu postawienia własnej diagnozy. W zależności od potrzeb terapeutycznych kręgarz poleca rozebranie się pacjenta i ułożenie się na kozetce lub zajęcie miejsca na krześle. Kręgarz opracowuje rozpoznane nieprawidłowości obciążające organizm za pomocą dwóch najważniejszych metod:

  • mobilizacja – bierne wykonywanie pracy stawem w jego fizjologicznym zakresie, ma to przygotować struktury stawu, poprzez rozgrzanie i rozciąganie, do części właściwej terapii;
  • manipulacja – pchnięcia, precyzyjne i szybkie ruchy.

Wizyta u kręgarza trwa ok. 60 minut, w zależności od potrzeb pacjenta, zabiegi są bezbolesne i mogą być wykonywane na osobach w każdym wieku.

Po wizycie u kręgarza

Po odbyciu sesji z kręgarzem należy ograniczyć przeciążenia organizmu pracą fizyczną i nieprawidłowymi pozycjami wypoczynkowymi. Dla utrwalenia efektów terapeutycznych i profilaktyki nawrotów dolegliwości warto systematycznie realizować program usprawniania ustalony przez kręgarza, szczególnie ćwiczenia ruchowe. Manipulacji układu ruchu u kręgarza można poddawać się w miarę potrzeb, nie należy jednak nadużywać wizyt, może to bowiem prowadzić do nadwyrężenia struktury nerwowo-mięśniowej i powstawania mikrouszkodzeń. Reakcje organizmu po wizycie u kręgarza mogą być różne, np. odczucie natychmiastowej ulgi i przypływ energii, ale też osłabienie organizmu, nasilenie dolegliwości i napięcia mięśniowego. Nie należy jednak rezygnować z konsultacji ortopedycznej.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?