Przejdź do treści

Kłucie w piersiach przy antykoncepcji hormonalnej. Co oznacza?

Kłucie w piersiach przy antykoncepcji hormonalnej. Co oznacza? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Antykoncepcja doustna to powszechnie stosowana metoda zapobiegania ciąży, ceniona za swoją skuteczność i wygodę. Nie jest jednak pozbawiona potencjalnych skutków ubocznych, wśród których kobiety często wymieniają kłucie w piersiach. Ta dolegliwość, choć zazwyczaj nie wiąże się z obecnością groźnego dla zdrowia stanu, może budzić niepokój oraz dyskomfort. W tym artykule przyjrzymy się bliżej związkom między antykoncepcją doustną a dolegliwościami bólowymi piersi. Zapraszam do lektury!

Jak antykoncepcja doustna może wpływać na piersi?

Hormony zawarte w antykoncepcji doustnej, estrogen i progestagen, wywierają bezpośredni wpływ na tkankę gruczołu piersiowego, co może prowadzić do pojawienia się różnych objawów. Działanie estrogenu jest m.in. związane ze wzrostem i rozwojem wspomnianej tkanki. W efekcie możesz mieć wrażenie pełności, tkliwości lub nawet kłucia. W połączeniu z oddziaływaniem progestagenu, który niekiedy powoduje zatrzymywanie wody i obrzęk tkanki, często dochodzi do uczucia dyskomfortu czy kłującego bólu i pieczenia w piersiach.

Kłucie w piersiach może być również wynikiem zwiększonego przepływu krwi i rozszerzenia naczyń krwionośnych. Zazwyczaj wspomniane objawy są szczególnie dokuczliwe w trzech pierwszych miesiącach stosowania antykoncepcji doustnej, gdy organizm dostosowuje się do nowego poziomu hormonów. Zazwyczaj po kilku cyklach, kiedy stężenia hormonalne ustabilizują się, symptomy ustępują częściowo lub całkowicie.

Warto zwrócić uwagę, że reakcje na przyjmowanie antykoncepcji doustnej są bardzo indywidualne. Niektóre kobiety mogą doświadczać jedynie lekkiego dyskomfortu, podczas gdy u innych objawy bywają na tyle nasilone, że muszą zrezygnować ze stosowania danej metody. W każdym przypadku, kiedy dolegliwości są silne lub nie ustępują, zaleca się konsultację z lekarzem.

Jak złagodzić kłucie w piersiach?

Dolegliwości bólowe piersi (zwane też mastalgią czy mastodynią), takie jak kłucie albo tkliwość, można łagodzić, jeżeli zastosujesz kilka praktycznych porad. Wypróbuj je, aby zmniejszyć dyskomfort:

  • kup dopasowany biustonosz warto skorzystać z profesjonalnego brafittingu, który oferuje coraz więcej sklepów z bielizną, aby upewnić się, że wybierasz biustonosz o odpowiednim rozmiarze i fasonie,
  • stosuj ciepłe lub zimne kompresy – to powinno przynieść ulgę w bólu. Ciepło rozluźnia napięte tkanki, podczas gdy zimno pomoże złagodzić obrzęk i uczucie kłucia. Kompresy owiń w czysty ręcznik, nigdy nie stosuj ich bezpośrednio na skórę,
  • zrezygnuj z kawy i innych napojów zawierających kofeinę,
  • wyeliminuj z diety źródła nasyconych kwasów tłuszczowych,
  • uzupełnij dietę w witaminy E i B6 – możesz sięgnąć po olej z wiesiołka, suplementy lub włączyć do jadłospisu więcej zielonych warzyw i nasion. Zawsze jednak przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się z lekarzem,
  • wprowadź regularną aktywność fizyczną – szczególnie pomocne będą ćwiczenia aerobowe, bo mogą pomóc w zmniejszeniu bólu piersi poprzez poprawę ogólnej kondycji organizmu i krążenia krwi,
  • zadbaj o spokój – pomogą ci w tym metody redukcji stresu, takie jak joga, medytacja czy techniki oddechowe.

Jeśli ból piersi jest szczególnie uciążliwy, trwa długo i towarzyszą mu inne niepokojące objawy, takie jak zwiększona ciepłota skóry piersi, nierówności w tkance, czy wyciek z brodawki, niezwłocznie udaj się na konsultację lekarską.

Bibliografia:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430882/ [dostęp 07.01.2024].
  2. https://www.nidirect.gov.uk/conditions/breast-pain [dostęp 07.01.2024].
  3. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej, Ginekologia Polska 2014, 85, 234-239.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?