Przejdź do treści

Kłucie w sercu – czego może być objawem?

Kłucie w sercu - czego może być objawem? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Faktem jest, że bóle w klatce piersiowej powodują niepokój. Większość osób myśli, że są one związane z jednym z najważniejszych organów w ludzkim ciele, sercem. Sporadyczne kłucie w sercu nie powinno jednak powodować paniki. Zazwyczaj jest to skutek uboczny różnego rodzaju aktywności. Ale oczywiście nie zawsze. Czy ukłuciem w sercu należy się martwić? Co może być jego przyczyną? Kiedy warto skonsultować się z lekarzem? 

Warto wiedzieć, że…

Uczucie kłucia w sercu nie zawsze jest związane z tym narządem. Jak to możliwe? Najczęściej osoby, które mówią o tym objawie, mają na myśli lewą stronę klatki piersiowej. Natomiast serce położone jest w jej centrum. Sam ból może być związany z wieloma innymi narządami, które są zlokalizowane w tym obszarze, m.in. płuca, tchawica, przełyk, liczne mięśnie, czy odcinek szyjny kręgosłupa. Wszystkie one w wyniku przeciążenia mogą dawać o sobie znać bólem, który potocznie zwany jest ukłuciem w sercu. Każdy taki przypadek wymaga diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Kłucie w sercu – przyczyny

Odczuwanie bólu w klatce piersiowej może pojawiać się zarówno w wyniku schorzenia, jak i codziennych aktywności. Wiedza, co może powodować kłucie w sercu, jest bezcenna. Dzięki niej osoba, która odczuwa dyskomfort, może zareagować i wie, że przede wszystkim należy zachować spokój.

Jakie są przyczyny bólu w okolicy serca? Oto najczęstsze z nich:

  • mocny trening — bardzo często pojawia się u osób, które sporadycznie są aktywne fizycznie i ćwiczą ponad swoje siły. Objawia się to tzw. nerwobólami mięśniowymi, które wynikają z przeciążenia organizmu. Nie należy się jednak martwić, gdyż ustępują po krótkim czasie i odpoczynku;
  • stres — jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. W zbyt dużych dawkach może prowadzić do przemęczenia organizmu i spadku poziomu magnezu. Może to właśnie skutkować uczuciem kłucia w sercu. Dlatego warto regularnie suplementować ten pierwiastek w diecie, a także znaleźć czas na wyciszenie umysłu i organizmu każdego dnia;
  • silne emocje — dolegliwości związane z bólem w klatce piersiowej mogą być wynikiem silnych przeżyć. Ma to wówczas podłoże nerwowe i ustaje w momencie, kiedy człowiek się uspokaja;
  • zła kondycja kręgosłupa — uszkodzenia i zwyrodnienia kręgosłupa powodują, że nerwy zlokalizowane w pobliżu kręgów są uciskane, czego skutkiem jest właśnie ból. Można mu zapobiec m.in. dzięki regularnym ćwiczeniom wzmacniającym lub masażom leczniczym;
  • przeziębienie / grypa — stan chorobowy objawia się ogólnym osłabieniem organizmu i złym samopoczuciem, któremu może towarzyszyć także kłucie w sercu. Jest ono wynikiem stanu gorączkowego i uporczywego kaszlu. W momencie ustąpienia choroby znika również ból w klatce piersiowej.

Co może sygnalizować kłucie w sercu?

Opisane wyżej przyczyny, które powodują uczucie kłucia w sercu, po zastosowaniu odpowiednich działań ustępują. Są jednak objawy związane z bólem w klatce piersiowej, które mogą świadczyć o poważnych schorzeniach. Można do nich zaliczyć m.in.:

Kłucie w sercu – postępowanie

Ból w klatce piersiowej może być wynikiem różnych czynników. Samodzielnie człowiek nie jest w stanie stwierdzić, co konkretnie je powoduje. Dlatego, jeśli kłucie w sercu często się powtarza, towarzyszą mu inne dolegliwości lub ogólnie złe samopoczucie, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Tylko on na podstawie zleconych badań (m.in. EKG), może potwierdzić lub wykluczyć ewentualne nieprawidłowości.

Oto objawy, które powinny obudzić czujność:

  • częste, nieusprawiedliwione niczym bóle występujące w dzień i w nocy,
  • gorączka, duszności,
  • kołatanie serca,
  • zawroty głowy,
  • podwyższone ciśnienie i cholesterol.

Nie należy lekceważyć nawracających dolegliwości, gdyż może skończyć się to poważnym uszczerbkiem na zdrowiu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?