Kłykciny kończyste – co to jest? Jak wygląda ich leczenie?
Kłykciny kończyste to choroba weneryczna, którą wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus, w skrócie HPV). Do zakażenia dochodzi w momencie zetknięcia się wirusa z uszkodzonym naskórkiem – najczęściej poprzez kontakty płciowe lub w wyniku zaniedbania w zakresie higieny intymnej. Zdarzają się przypadki autoinfekcji – chorobę może wywołać zakażenie wirusem HPV z innych części ciała.
Czym są kłykciny kończyste?
Kłykciny kończyste objawiają się brodawkami występującymi w okolicy zewnętrznych narządów płciowych i odbytu. Zmiany mają postać małych grudek w kolorze skóry (mogą być także czerwone lub brunatne). Brodawki mogą się łączyć i tworzyć nawet kilkucentymetrową narośl. Nieleczona długotrwała infekcja może prowadzić do rozwoju nowotworów narządów płciowych, w tym raka szyjki macicy.
Leczenie kłykcin kończystych
Ze względu na wirusowe podłoże choroby leczenie kłykcin trwa długo. Bardzo często zdarzają się nawroty. Szybkie przeciwdziałanie zmniejsza zagrożenie zezłośliwienia zmian. Leczenie choroby opiera się na stosowaniu środków farmakologicznych lub metod chirurgicznych. Małe zmiany zwalcza się preparatami i kremami zawierającymi interferon alfa oraz lekami cytostatycznymi. Środki zwalczają działanie wirusa i pobudzają układ immunologiczny.
Większe zmiany wymagają interwencji operacyjnej. Stosuje się koagulację chemiczną, krioterapię przy użyciu ciekłego azotu, laseroterapię lub chirurgiczne wycięcie. Radykalnym środkiem, z którego korzysta się tylko w ostateczności, jest zabieg wulwektomii, czyli wycięcia niemal całych zewnętrznych kobiecych narządów płciowych.
Profilaktyka kłykcin kończystych
Najlepsza profilaktyka zakłada rozsądne zachowania seksualne. Podstawą jest bezpieczeństwo i higiena. Kobiety powinny regularnie odwiedzać ginekologa i wykonywać cytologię. W ostatnich latach pojawiły się szczepionki dla kobiet – Silgard i Cervarix. Obie zabezpieczają przed infekcją wirusów HPV typu 16 i 18 odpowiedzialnych za wywołanie raka szyjki macicy. Silgard chroni dodatkowo przed wirusami typu 6 i 11, które odpowiadają za większość brodawek narządów płciowych.
Polecamy
Adenomioza, czyli odmiana endometriozy. Jak się objawia?
Suchość pochwy – przyczyny i sprawdzone sposoby na uporanie się z tym problemem
Usunięcie jajników – jakie są konsekwencje tej operacji?
Nieprzyjemny zapach z pochwy – co może oznaczać i jak się go pozbyć?
się ten artykuł?