Kobieta po transplantacji płuc urodziła zdrowe dziecko. To pierwsza taka sytuacja w Polsce
Trzy lata po przeszczepieniu płuc kobieta zaszła w ciążę. Pacjentka była pod opieką specjalistów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, a sam poród miał miejsce w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Specjaliści wykonali cesarskie cięcie. Patrycja i jej córka Pola czują się dobrze. Był to pierwszy taki poród w Polsce!
Ciąża po przeszczepie płuc
Kobieta otrzymała nowe płuca 11 czerwca 2019 roku w Śląskim Centrum Chorób Serca. Przeszczep odbył się z powodu całkowitej niewydolności oddechowej w przebiegu mukowiscydozy. Teraz, po trzech latach od operacji i przy bardzo dobrej funkcji przeszczepionych płuc, pacjentka po optymalizacji leczenia immunosupresyjnego (przeciwodrzutowego) i odpowiednim przygotowaniu, urodziła zdrowe dziecko.
Specjaliści tłumaczą, że ciąża po przeszczepieniu płuc jest możliwa, jednak zaleca się szczególną ostrożność przez cały czas jej trwania. Są to ciąże bardzo wysokiego ryzyka, z dużą częstością odrzucania przeszczepu, wcześniactwa oraz z niską masą urodzeniową u niemowląt. Musimy pamiętać, że kobiety po transplantacji płuc, które zaszły w ciążę, są narażone na większe ryzyko w porównaniu z innymi biorcami narządów miąższowych.
Ryzyko pogorszenia czynności płuc i odrzucenie nie są małe, stąd zaleca się, aby kobiety, które przeszły przeszczep płuc, unikały zajścia w ciążę w ciągu pierwszych 2-3 lat po operacji. Możliwe są liczne powikłania, takie jak: stan przedrzucawkowy, nadciśnienie, cukrzyca, infekcje, a także związane z niektórymi powszechnymi lekami przeciw odrzuceniu przeszczepu – w tym zwłaszcza wady wrodzone i przedwczesne porody.
Ciąża pod ścisłą kontrolą
„To były długie godziny rozmów. Widziałem jej wielką determinację i stale nadzorowałem wyniki” – powiedział dr hab. n. med. Marek Ochman, koordynator Oddziału Transplantacji Płuc z Pododdziałem Mukowiscydozy, Pododdziałem Chirurgii Klatki Piersiowej i Pododdziałem Chorób Płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Jak dodał prof. dr hab. Artur Ludwin, kierownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ciąża powinna być zaplanowana i przeprowadzona przy ścisłej współpracy pacjentki, zespołu transplantacyjnego i specjalistycznego multidyscyplinarnego zespołu medycznego. „Tak też było w tym przypadku” – powiedział.
Specjaliści wyjaśniają, że opieka nad pacjentkami w ciąży po transplantacji wymaga zachowania niezwykłej ostrożności, aby zabezpieczyć i matkę i dziecko przy prowadzeniu leczenia immunosupresyjnego. Eksperci podkreślają, że ta pierwsza ciąża zakończona porodem po przeszczepieniu płuc w Polsce to ważny krok w historii polskiej transplantologii i opieki położniczej u kobiet po transplantacji narządów.
Rozwiń
źródło: materiały prasowe WUM
Polecamy
Przeszczepili serce najmłodszemu dziecku w Polsce. Mała Gabrysia miała tylko 7 tygodni
Na świat przyszły bliźnięta rozwijające się w dwóch macicach! Lekarze mówią, że był to poród „jeden na milion”
Ryszard Sekuła: „Pojawiłem się w szpitalu w stroju ratownika. Pielęgniarki zapytały mnie, czy przywiozłem pacjenta, a to ja przyjechałem na przeszczep”
Selena Gomez nie może mieć dzieci, ale i tak planuje zostać mamą. „Uważam to za błogosławieństwo”
się ten artykuł?