Kobieta przyjmowała preparat paszowy dla koni. „Jesteś koniem – bierzesz dawki dla konia. Nie jesteś koniem – nie bierzesz końskich dawek” – apeluje ekspert
![na zdjęciu: kobieta na koniu, tekst o tym, dlaczego ludzie nie powinni przyjmować preparatów dla koni - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2022/07/kobieta-na-koniu_adobestock-1140x641.jpeg)
Suplementujesz witaminę D? Rób to rozsądnie. Zgodnie z zaleceniami lekarzy, witaminę D powinniśmy stosować profilaktycznie w dawce do 2000 j.m. dla dorosłych, a maksymalnie do 4000 j.m. u osób otyłych i starszych seniorów. Każdą suplementację warto też konsultować z lekarzem. I nie brać przykładu z kobiety, której historię w mediach społecznościowych opisuje lek. Szymon Suwała, specjalista endokrynologii.
Kobieta przyjmowała preparat paszowy dla koni
„Na kursie omawiano przypadek pacjentki, u której na skutek regularnego przyjmowania dużej dawki witaminy D doszło do hiperkalcemii (podwyższonego stężenia wapnia). Przypadek ten był o tyle ciekawy, że pacjentka przyjmowała preparat paszowy dla koni: 50 tys. jednostek witaminy D dziennie” – pisze lek. Szymon Suwała – specjalista endokrynologii w swoich mediach społecznościowych.
Ekspert dodaje, że opisywana historia nie była dla niego zaskoczeniem, gdyż w swojej praktyce miał niemal analogiczny przypadek.
„40-letnia pacjentka zgłosiła się z powodu niedoczynności tarczycy (skutecznie leczonej L-tyroksyną) w przebiegu choroby Hashimoto – zgłaszała osłabienie, kołatania serca, poliurię (wielomocz – red.) oraz uporczywe dolegliwości bólowe stawów, pleców i brzucha. Na wizytę zgłosiła się z wynikami badań: TSH, fT3, fT4, anty-TPO (choć ich powtórne oznaczenie w rozpoznanej wcześniej chorobie Hashimoto nie jest konieczne), sód, potas i wapń całkowity. Poza oczywiście podwyższonym stężeniem anty-TPO, uwagę zwracała hiperkalcemia 13 mg/dl (przy normie do 10,5 mg/dl)” – opisuje przypadek lek. Suwała.
Przyczyny hiperkalcemii
Jak wyjaśnia ekspert, przyczyn hiperkalcemii jest wiele. W tym konkretnym przypadku sprawa wydawała się klarowna. Najpewniej było to przedawkowanie witaminy D.
„Pacjentka przyjmowała bowiem dawkę identyczną do tej, co pacjentka przedstawiana wyżej – 50 tys. j. dziennie, w formie preparatu łączonego dla koni, wraz z K2MK7 – polecił jej to znajomy pielęgniarz, zainspirowany filmami jednego z guru medycyny alternatywnej. Do tego, z uwagi na dolegliwości bólowe stawów, zaczęła przyjmować kilka tabletek wapnia dziennie…” – pisze lek. Suwała.
I dodaje, że pomimo oporów pacjentki, z uwagi na objawy skierował ją do szpitala.
„Moje obawy się potwierdziły – poziom witaminy D 420 ng/ml (poziom optymalny 30-50 ng/ml). W późniejszych badaniach: choroba wrzodowa żołądka, kamica nerkowa, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia neurologiczne oraz funkcji trzustki – wszystkie na tle hiperkalcemii, spowodowanej przedawkowaniem witaminy D. Witaminę D odstawiono, wdrożono skuteczne leczenie. Historia zakończyła się szczęśliwie” – pisze ekspert.
Na koniec lek. Szymon Suwała apeluje: „Wykorzystujmy preparaty przeznaczone dla ludzi w zdroworozsądkowych, nie absurdalnych dawkach – witaminy, w tym D3, również można przedawkować!”.
Na opisywany przez lek. Suwałę przypadek, w swoich mediach społecznościowych zareagował też dr Damian Parol.
„Algorytm przyjmowania witaminy D nie jest raczej skomplikowany: Jesteś koniem -> bierzesz dawki dla konia. Nie jesteś koniem -> nie bierzesz końskich dawek. Bardzo polecam uwadze ten case (przypadek – red.), bo niezrozumienie tych zależności może kosztować sporo zdrowia” – skomentował dr Parol.
Rozwiń
Witamina D – dlaczego należy ją suplementować?
Aby zsyntetyzować wystarczającą ilość witaminy D w skórze, należy regularnie wystawiać się na promienie słoneczne. Takie kąpiele słoneczne, bez użycia kremów z filtrami UVB, powinny trwać 15-20 minut dziennie, najlepiej między godziną 10 a 15. Synteza witaminy D jest efektywna, jeśli mamy odsłonięte co najmniej 18 proc. ciała, np. twarz, przedramiona i częściowo nogi. Pamiętajmy jednak o umiarze, bo nadmierna ekspozycja na słońce może paradoksalnie doprowadzić do rozpadu witaminy D. Zmagazynowana w okresie letnim witamina D wystarcza organizmowi na około 2 miesiące.
Niestety jesienią i zimą nie jest już możliwa synteza, ponieważ w naszym klimacie ilość promieniowania UVB w tych miesiącach jest zbyt mała. W chłodniejszych miesiącach, gdy słońce jest niżej nad horyzontem i operuje słabiej, a godzin słonecznych w ciągu dnia jest zdecydowanie mniej, pozostaje czerpanie witaminy D z produktów spożywczych i apteczna suplementacja.
Zobacz także
!["Dieta realnie przekłada się na kondycję zdrowia psychicznego" - podkreśla farmeceutka. Co jeść, żeby zadbać o układ nerwowy?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2022/03/kristaps-ungurs-trsgnmdbt2e-unsplash-850x567.jpg)
„Dieta realnie przekłada się na kondycję zdrowia psychicznego” – podkreśla Zofia Winczewska. Co jeść, żeby zadbać o układ nerwowy?
![„Suplement to nie jest 'gorszy lek'”/fot. Getty Images](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2021/06/gettyimages-12806911081-850x481.jpg)
„Suplement to nie jest 'gorszy lek'”. Z doktor Mirosławą Gałęcką rozmawiamy o tym, jak się mądrze suplementować
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/09/jonathan-borba-xgnus6ijk9y-unsplash-kopia-850x510.jpg)
Witamina D3 – pamiętaj o niej nie tylko, gdy masz gorszą odporność
Polecamy
![Kobieta pije probiotyk. W kolażu widać kapsułki z bliska](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/12/chronia-przed-szkodliwym-wplywem-antybiotykow-nie-kazdy-jednak-wie-jak-je-poprawnie-zazywac_pixabay_istock-850x478.png)
Chronią przed szkodliwym wpływem antybiotyków. Nie każdy jednak wie, jak je poprawnie zażywać
![Pamiątki z wakacji - Chorwacja /grafika: Design Center](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/08/chorwacja_grafika_1-850x425.png)
Oliwna herbata, czarne złoto i „Cvijet Soli”
![Kobieta stojąca przodem do słońca - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/05/amy-humphries-6qzw-entuow-unsplash-kopia-850x425.jpg)
„Dlaczego opalanie naszych ukrytych części ciała uważane jest za szalone?” Lekarz komentuje trend „opalania yoni”
![Kalcytriol i jego znaczenie. Co ma wspólnego z witaminą D?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/daoudi-aissa-abst1bnrdai-unsplash-kopia-850x544.jpg)
Kalcytriol i jego znaczenie. Co ma wspólnego z witaminą D?
się ten artykuł?