Kobiety inaczej radzą sobie z bólem niż mężczyźni i są bardziej podatne na uzależnienia od opioidów
Badanie naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego wskazuje na istotne różnice między kobietami a mężczyznami w odczuwaniu i radzeniu sobie z bólem. Naukowcy odkryli, że kobiety są mniej wrażliwe na działanie silnych leków przeciwbólowych, co sprawia, że stosują większe dawki i są bardziej narażone na uzależnienia.
Kobiety inaczej radzą sobie z bólem niż mężczyźni
Zgodnie z najnowszymi odkryciami naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, mężczyźni i kobiety różnie odczuwają ból. Wykorzystują także odmienne mechanizmy biologiczne do jego łagodzenia.
„Istnieją wyraźne różnice w sposobie radzenia sobie z bólem u mężczyzn i kobiet, ale do tej pory nie widzieliśmy wyraźnej biologicznej różnicy w korzystaniu z ich endogennych systemów” – powiedział profesor anestezjologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, Fadel Zeidan.
Badanie przeprowadzono z udziałem 98 osób. Uczestnikami były osoby zdrowe oraz zmagające się z przewlekłym bólem w dolnej części pleców. Wszyscy badani brali udział w sesjach medytacyjnych oraz przyjmowali leki. Części podawano placebo, a reszcie nalokson, który blokuje syntetyczne oraz endogenne działanie opioidów. Jednocześnie uczestnikom generowano także niezwykle bolesny bodziec cieplny w tylnej części nogi. Następnie mierzono skalę bólu i porównywano odczucia bólu.
Naukowcy odkryli, że mężczyźni wykorzystują endogenne opioidy do łagodzenia bólu. Kobiety polegają na mechanizmach nieopioidowych. W związku z tym blokowanie układu opioidowego za pomocą naloksonu zahamowało zdolność do łagodzenia bólu poprzez medytację u mężczyzn. Natomiast u pań lek zwiększył skuteczność medytacji w radzeniu sobie z bólem. Ponadto w przypadku obu płci osoby zmagające się z przewlekłym bólem odczuły większą ulgę dzięki medytacji niż osoby zdrowe.
„To badanie dostarcza pierwszych wyraźnych dowodów na to, że różnice w przetwarzaniu bólu u kobiet i mężczyzn są rzeczywiste i należy je traktować poważniej podczas opracowywania i przepisywania leczenia bólu” – przekazał Zeidan.
Kobiety są bardziej podatne na uzależnienia
Naukowcy podkreślają, że choć opioidy, takie jak morfina czy fentanyl, są jednymi z najsilniejszych leków przeciwbólowych, kobiety często słabiej na nie reagują. Wyniki badania mogą wyjaśnić, dlaczego kobiety są bardziej niż mężczyźni odporne na tak silne środki przeciwbólowe oraz bardziej podatne na uzależnienia.
„Uzależnienie rozwija się, ponieważ ludzie zaczynają przyjmować więcej opioidów, gdy ich pierwotna dawka przestaje działać” – wyjaśnił Zeidan i dodał: – „Choć spekulatywne, nasze odkrycia sugerują, że być może jednym z powodów, dla których kobiety są bardziej skłonne do uzależnienia się od opioidów, jest to, że biologicznie są na nie mniej wrażliwe i muszą przyjmować więcej, by odczuć ulgę w bólu”.
Naukowcy mają nadzieję, że dzięki tym badaniom uda się lepiej zrozumieć mechanizmy bólu i stworzyć terapie dostosowane do płci.
„Wyniki te podkreślają potrzebę opracowania terapii przeciwbólowych dostosowanych do płci, ponieważ wiele stosowanych przez nas metod leczenia nie działa tak skutecznie u kobiet jak u mężczyzn” – dodał Zeidan.
Polecamy
To mit, że na RZS chorują tylko starsi ludzie. „Bolało mnie dosłownie wszystko. Nawet kołdra była za ciężka”
Czy migrena bez bólu głowy jest możliwa? Jak ją leczyć?
Odczuwasz ból głowy i mdłości? Poznaj możliwe przyczyny
Czym jest migrena hemiplegiczna? Jak się ją leczy?
się ten artykuł?