Kobiety z endometriozą są cztery razy bardziej narażone na raka jajnika
Naukowcy z Wydziału Zdrowia Publicznego na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Utah przeprowadzili przełomowe badania dotyczące związku między endometriozą a ryzykiem wystąpienia raka jajnika. Jak wskazali, w przypadku kobiet z endometriozą głęboko naciekającą ryzyko to było aż 18,8-krotnie wyższe.
Endometrioza a rak jajnika
Endometrioza to choroba ginekologiczna, w której dochodzi do procesu rozrostowego tkanek błony śluzowej macicy. Komórki błony śluzowej trzonu macicy, nazywane endometrium, pojawiają się poza błoną śluzową macicy, m.in. w jamie otrzewnej, jajowodach, moczowodach czy jelitach. Ogniska endometriozy mogą być zlokalizowane nawet w bardzo odległych miejscach, jak wątroba, żołądek lub płuca. Od lat spekulowano, że choroba może mieć również związek z występowaniem raka jajnika. Naukowcy z Wydziału Zdrowia Publicznego na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Utah postanowili przyjrzeć się temu bliżej. Wyniki ich badania zostały zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym JAMA Network.
Naukowcy przeanalizowali dane zdrowotne prawie 500 tys. kobiet w wieku od 18 do 55 lat w celu oceny związku między endometriozą i jej podtypami a częstością występowania raka jajnika. Eksperci sprawdzili, ile kobiet zmagało się z endometriozą oraz ile z nich zachorowało na raka jajnika w latach 1992–2019. Badacze odkryli, że u kobiet, u których zdiagnozowano endometriozę, ryzyko zachorowania na raka jajnika jest 4,2 razy większe w porównaniu z kobietami, u których ta choroba nie występuje. Ponadto ryzyko wystąpienia raka jajnika typu I było szczególnie wysokie – około 7,5-krotnie wyższe, a raka jajnika typu II – około 2,7 razy wyższe.
„Biorąc pod uwagę rzadkość występowania raka jajnika, dodatkowe ryzyko było stosunkowo niewielkie i wynosiło od 10 do 20 dodatkowych przypadków na 10 000 kobiet” – powiedziała Karen Schliep, starsza autorka badania i dodała – „Mimo to kobiety z endometriozą – zwłaszcza jej cięższymi podtypami – mogą być ważną grupą docelową w zakresie ukierunkowanych badań przesiewowych i profilaktyki raka”.
„Ta część była dla mnie szokująca”
Skala powiązań między endometriozą a rakiem jajnika różniła się także w zależności od podtypu endometriozy. Jak wskazano, w przypadku kobiet z endometriozą głęboko naciekającą ryzyko to było aż 18,8-krotnie wyższe. Kobiety z głęboko naciekającą endometriozą i towarzyszącymi jej endometriami jajników miały drugie najwyższe ryzyko, około 13 razy wyższe.
„Widząc ten dziesięciokrotny skok, przy dość wąskich przedziałach ufności między ośmiokrotnym a dwunastokrotnym, a następnie 19-krotnie wyższym ryzyku, jako epidemiolog nie zawsze widzisz tego typu zależności” — powiedziała Schliep i dodała – „To właśnie ta część była dla mnie szokująca”.
Specjalistka podkreśliła jednak, że najlepszym sposobem zapobiegania rakowi jajnika jest nadal aktywność fizyczna, rzucenie tytoniu i ograniczenie alkoholu. Istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju choroby jest również występowanie w rodzinie raka jajnika, raka piersi lub raka jelita grubego.
„Jeśli dana osoba ma endometriozę i lekarz zalecił jej doustne pigułki antykoncepcyjne w celu leczenia lub po prostu zwykłej antykoncepcji, to zdecydowanie rozważyłabym ich przyjmowanie” – dr BJ Rimel, ginekolog onkolog w rozmowie z CNN i dodał – „Doustne pigułki antykoncepcyjne wiążą się z 50 proc. redukcją ryzyka raka jajnika, co jest świetną wiadomością”.
Zobacz także
Polecamy
„Rak prostaty to bat na twardzieli. Jak się spojrzy na PESEL-e, to dotyka ludzi, którzy łzy nie uronią, tacy panowie świata, tak wychowani. A tutaj, proszę, zwyczajne badanie”
Lekarka zignorowała u siebie dwa objawy raka. W ciągu kilku dni guz urósł o 16 cm
Dramatyczne wyznanie żony Tomasza Jakubiaka. „Groziłaby mu śmierć głodowa”
Tomasz Jakubiak nagrał film ze szpitala. „Nie dochodzi mi do jelit żaden pokarm. Nie mogę nic jeść ani pić. Ważę 58 kg”
się ten artykuł?