Kolagen naturalny pochodzenia zwierzęcego. Na co pomaga?
Kolagen naturalny ze względu na swoje właściwości wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Do jego najcenniejszych właściwości zalicza się nawilżenie i ujędrnienie skóry, wygładzanie zmarszczek, wzmocnienie stawów i kości. Czy kolagen naturalny jest skuteczny? Czym wyróżnia się kolagen rybi? Jakie są naturalne źródła kolagenu?
Kolagen naturalny i kolagen naturalny rybi – czym są?
Kolagen naturalny to rodzaj białka budującego macierz zewnątrzkomórkową u ssaków. U ludzi stanowi 30% całego białka w organizmie. Występuje w skórze, kościach, chrząstkach i stawach. Dzięki swoim właściwościom zapewnia tkankom wytrzymałość i elastyczność.
Kolagen naturalny rybi (naturalny rybi hydrat kolagenu) to kolagen uzyskiwany z rybich skór. W odróżnieniu od innych rodzajów przenika do głębszych warstw skóry, dzięki czemu stosowany zewnętrznie rzeczywiście wpływa na jej kondycję skóry oraz stymuluje ją do produkcji nowego kolagenu.
Na co pomaga kolagen naturalny?
Kolagen naturalny na twarz
Kolagen ma nieocenione właściwości dla właściwości skóry. Po 25 roku życia ilość tej substancji spada, przyczyniając się między innymi do powstawania zmarszczek. Jego regularne stosowanie:
- wygładza zmarszczki;
- rozjaśnia cienie pod oczami;
- nawilża skórę;
- ujędrnia skórę i zwiększa jej gęstość;
- zapobiega powstawaniu zmarszczek.
Kolagen naturalny na rozstępy
Kolagen jest składnikiem pozwalającym na redukcję rozstępów. Rozstępy pośrednio spowodowane są brakiem elastyczności skóry, która przy szybkim przybieraniu na wadze „nie nadąża” z rozciąganiem. Regularna suplementacja pozwala na uelastycznienie skóry, a tym samym niweluje ryzyko powstania uszkodzeń.
Dzięki swoim właściwościom regenerującym kolagen polecany jest także w pielęgnacji blizn i leczeniu podrażnień.
Kolagen naturalny na włosy, paznokcie i stawy
Kolagen ma zbawienny wpływ na stan paznokci i włosów. Sprawia, że paznokcie stają się mocniejsze, odporne na łamanie, a z kolei włosy – gęste, sprężyste i lśniące. Ponadto bardzo dobrze działa na stawy. Wzmacnia je, łagodzi zmiany zwyrodnieniowe i chroni przed powstaniem kolejnych. Dostarczanie organizmowi kolagenu pozwala ustrzec się przed osteoporozą i złamaniami.
Czy kolagen naturalny jest skuteczny?
Kolagen wykazuje bardzo dużą skuteczność w uelastycznieniu i wzmocnieniu tkanek. Dzięki temu, że jest to naturalny składnik, ma cechy, które pozytywnie wyróżniają go pośród innych substancji stosowanych w przemyśle kosmetycznym, tzn.:
- nie wywołuje podrażnień i alergii;
- nie zawiera silikonów i parabenów;
- nie zawiera sztucznych aromatów;
- nie zawiera sztucznych barwników.
Jak stosować kolagen naturalny?
Kolagen naturalny dostępny jest w różnych postaciach – żelach, kremach, serach, a także do stosowania doustnie w postaci kapsułek i płynów. Aby stosowanie tego składnika przyniosło oczekiwane rezultaty, konieczna jest systematyczność. Korzystne zmiany w organizmie będą widoczne nie wcześniej niż po 3 miesiącach stosowania.
Kolagen naturalny do picia
Największą skuteczność działania kolagenu odnotowuje się przy jego przyjmowaniu doustnym. Dzieje się tak dlatego ze względu na jego budowę (nie dotyczy kolagenu rybiego). Nie przenika przez skórę, zatem największe efekty stosowania tej substancji pojawiają się wtedy, gdy ta oddziałuje na tkanki „od środka”. Kolagen do picia zalecany jest do poprawy kondycji włosów, paznokci i skory, a także wzmocnienia stawów i kości.
Suplementy należy stosować wyłącznie według wskazań producenta tak, aby nie przekroczyć zalecanej dawki. To mogłoby wywołać skutki uboczne.
Naturalny kolagen do twarzy
Kolagen do twarzy pojawia się w kosmetykach o właściwościach nawilżających i ujędrniających, które należy delikatnie wklepywać w skórę tak jak serum. Najlepsze efekty uzyskuje się przy stosowaniu wraz z witaminą C i kwasem hialuronowym. Większości kosmetyków z kolagenem zawiera wspomniane składniki.
Jak uzupełniać kolagen?
Kolagen można uzupełniać, spożywając produkty bogate w ten składnik. W posiłkach możemy natknąć się na jego różne rodzaje, takie jak: wieprzowy, wołowy i rybi. Naturalnym źródłem jest żelatyna i produkty, które ją zawierają, czyli owocowe oraz warzywne galaretki.
Kolagen naturalny znajdziesz także w podrobach,chrząstkach,golonce i kurzych łapkach.
Bibliografia
- Chai, H. J., Li, J. H., Huang, H. N., Li, T. L., Chan, Y. L., Shiau, C. Y., & Wu, C. J. (2010). Kolejne dowody na transdermalność i działanie kolagenu rybiego. J Biomed Biotechnol, 2010, 757301.
- Czubak, K. A., & Żbikowska, H. M. (2014). Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów. In Annales Academiae Medicae Silesiensis (Vol. 4, No. 68, pp. 245-254).
- Gauza M. i wsp.: Właściwości preparatów kolagenowych ze skór ryb pozyskiwanych metodą kwaśnej hydratyzacji. Nowiny Lekarskie 2010, 79, 3, 157–162.
- Żelaszczyk, D., Waszkielewicz, A., & Marona, H. (2012). Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej. Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 14–20. https://doi.org/10.14320/EMK.2012.003
Polecamy
Jedna z bliźniaczek przez 20 lat stosowała botoks, druga nie. Tak różnią się ich twarze
To sekret długowieczności, który działa od środka. Twoja skóra ci podziękuje
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
się ten artykuł?