Kolejne przypadki małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?
Cztery kolejne przypadki zachorowania na małpią ospę potwierdziła Brytyjska Agencja ds. Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA). Nowe zachorowania nie są związane z poprzednimi przypadkami. Małpia ospa to zakaźna choroba odzwierzęca, bardzo rzadko występująca poza Afryką. Czy Europie grozi epidemia?
Małpia ospa w Wielkiej Brytanii
Brytyjskie władze potwierdziły nowe przypadki zachorowania na małpią ospę: trzy w Londynie i jeden w północno-wschodniej Anglii. Nie mają one żadnych znanych powiązań z dwoma innymi przypadkami potwierdzonymi 14 maja lub pierwszym przypadkiem ogłoszonym 7 maja.
Wtedy to władze sanitarne poinformowały, że zakażony pacjent przyleciał niedawno na Wyspy Brytyjskie z Nigerii i trafił na leczenie do specjalistycznej jednostki do spraw chorób zakaźnych i izolacji w Guy’s and St Thomas’ NHS Foundation Trust w Londynie. Objawy, które u niego wystąpiły, to gorączka, ból głowy, mięśni i pleców oraz obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze i wyczerpanie.
Brytyjska Agencja ds. Bezpieczeństwa Zdrowia twierdzi, że prowadzone jest dochodzenie w celu ustalenia powiązań między czterema ostatnimi przypadkami. Obecnie zidentyfikowano wspólne kontakty dwóch z czterech ostatnich przypadków.
Przedstawiciele UKHSA zaznaczają, że każdy, kto ma obawy, że został zarażony małpią ospą, powinien to zgłosić.
„UKHSA szybko bada źródło tych infekcji, ponieważ dowody sugerują, że w społeczeństwie może dojść do przeniesienia wirusa ospy małpiej, rozprzestrzeniającego się przez bliski kontakt. Szczególnie wzywamy mężczyzn, którzy są gejami i biseksualistami, aby byli czujni na wszelkie nietypowe wysypki lub zmiany na skórze. Jeśli się pojawią, żeby niezwłocznie skontaktowali się ze służbą zdrowia” – zaapelowała dr Susan Hopkins, główna doradczyni medyczna UKHSA.
Bliscy, którzy mieli kontakt z zakażonymi, mają zapewniony dostęp do informacji oraz porady zdrowotnej. Z kolei pacjenci potrzebujący opieki medycznej znajdują się na specjalistycznych oddziałach chorób zakaźnych w Royal Free Hospital, Royal Victoria Infirmary w Newcastle upon Tyne oraz Guys’ and St Thomas.
Małpia ospa – co to za choroba?
Małpia ospa należy do rzadkich chorób zakaźnych, która do tej pory występowała endemicznie głównie w Afryce Subsaharysjskiej. Wywoływana jest przez wirusa z rodzaju Orthopoxvirus, należącego do rodziny Poxviridae. Źródłem infekcji u ludzi są zazwyczaj gryzonie (głównie wiewiórki, rzadziej małpy). Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia lub bezpośredniego kontaktu z chorymi zwierzętami, ich krwią lub płynami ustrojowymi.
Jak twierdzą specjaliści, ryzyko zakażenia się od innej osoby małpią ospą jest niskie, także z racji tego, że pęcherze na skórze, które wywołuje, pozwalają szybko zidentyfikować i odizolować chorych.
Polecamy
Mykoplazma atakuje dzieci. Przedszkola wysyłają rodzicom ostrzeżenia
Ocieplenie klimatu odpowiada za rozprzestrzenianie się chorób tropikalnych. „Denga nadchodzi, a sytuacja pogorszy się”
Nowa najgroźniejsza choroba zakaźna. Odpowiada za śmierć 1,25 mln osób
Pierwszy przypadek Gorączki Zachodniego Nilu w Polsce? „Bardzo wysokie prawdopodobieństwo”
się ten artykuł?