Kolka nerkowa w ciąży – przyczyny, diagnostyka i leczenie. Co powinnaś o niej wiedzieć?
Podobnie jak w przypadku kobiet nieciężarnych, tak i u kobiet w ciąży kolka nerkowa jest objawem kamicy nerkowej. Przyczyną dolegliwości jest odkładanie się złogów w przewodach moczowych. Towarzyszy temu silny ból, który uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności. Leczenie kolki nerkowej w ciąży polega na przyjmowaniu dużych ilości płynów i stosowaniu ewentualnych leków rozkurczowych.
Kolka nerkowa w okresie ciąży nie stanowi zagrożenia dla dziecka. Jeśli jednak nie jest leczona lub jest leczona nieskutecznie, może wrócić w postaci powikłań – uszkodzenia nerek, zakażeń układu moczowego lub nawracających infekcji. W przypadku niektórych kobiet w ciąży ataki kolki nerkowej są wskazaniem do hospitalizacji.
Kolka nerkowa w ciąży – przyczyny
Przyczyną kolki nerkowej w ciąży jest kamica nerkowa – choroba spowodowana przez kamienie obecne w przewodach moczowych. Ich wędrówka po układzie moczowym kończy się zablokowaniem przewodów moczowych i zastojem moczu, czego efektem jest zastój moczu w nerce i ból o bardzo dużym natężeniu. Dolegliwości bólowe uniemożliwiają wykonanie podstawowych codziennych czynności.
Ataki bólu mogą pojawiać się często, jeśli przyszła mama przyjmuje za mało płynów, lub miała problemy z nerkami przed ciążą. Również dieta uboga w tłuszcze i szczawiany, a obfita w wapń może sprawić, że pojawi się kolka nerkowa w ciąży. Jak długo trwa atak? Czasem trwa kilka godzin, ale może to być nawet kilka dni. Wszelkie niepokojące dolegliwości ciężarna powinna zgłaszać do swojego lekarza prowadzącego.
Czy kolka nerkowa zagraża ciąży? Kolka nerkowa w ciąży nie jest zagrożeniem dla dziecka. Niebezpieczeństwo mogą stwarzać powikłania, jeśli kobieta nie pozbędzie się kamieni.
Kolka nerkowa w ciąży – objawy
Charakterystycznym objawem kolki nerkowej w ciąży jest bardzo silny ból w dole pleców, który promieniuje aż do pachwin i krocza. Dolegliwości występują zwykle po jednej stronie ciała. Ból jest tępy, wręcz rozdzierający i uniemożliwia wykonanie jakichkolwiek czynności. Niekiedy ból jest na tyle silny, że może powodować omdlenia. W takich sytuacjach ciężarna powinna wezwać pogotowie ratunkowe.
Podczas napadów kolki przyszła mama może zaobserwować u siebie także inne symptomy:
- mocz o czerwonym zabarwieniu,
- bolesne parcie na pęcherz,
- wzdęcia,
- gorączkę,
- dreszcze,
- mdłości,
- ogólne złe samopoczucie.
Dolegliwościom związanym z obecnością kamieni w przewodach moczowych może towarzyszyć zakażenie układu moczowego. O infekcji świadczyć może podwyższona temperatura i pojawiające się zimne dreszcze. Jeśli tak się dzieje, kobieta powinna udać się do lekarza.
Kolka nerkowa w ciąży – leczenie
Leczenie kolki nerkowej w ciąży jest objawowe. Przyszła mama powinna zadbać o właściwą podaż płynów, aby nie dopuścić do ponownych ataków. Konieczna jest konsultacja lekarska, ponieważ tylko za zgodą lekarza kobieta ciężarna może przyjmować leki. W przypadku bólu o dużym nasileniu lekarz może zalecić środki przeciwbólowe lub rozkurczające. Substancje, które są najbezpieczniejsze dla kobiet w ciąży, to paracetamol i drotaweryna. Ich stosowanie nie zagraża dziecku.
Dobrym rozwiązaniem są ciepłe okłady stosowane na bóle lędźwiowe, a także częste spacery, które będą uniemożliwiać zastój moczu. Kobiety ciężarne z atakami kolki powinny być pod stałą kontrolą urologa. Zaniechanie leczenia może skutkować zakłóceniem przebiegu ciąży, a nawet przedwczesnym porodem.
Należy pamiętać, że nawyki żywieniowe odgrywają znaczącą rolę przy kolce nerkowej w ciąży. Dieta przyszłej mamy powinna być uboga w tłuszcze i szczawiany (szczaw, szpinak, czekolada, kawa) oraz w nadmierne ilości wapnia. Ciężarna powinna ograniczyć spożywanie dużej ilości tłustych mięs, ryb i roślin strączkowych.
Kolka nerkowa w ciąży – jak zapobiegać nawrotom ataków?
Atakom kolki nerkowej w ciąży można zapobiec poprzez właściwą podaż płynów. Przyszła mama powinna wypijać przynajmniej dwa litry płynów dziennie. Najlepszym napojem jest woda. Powinno się unikać kawy i mocnej herbaty – mają one działanie moczopędne i mogą doprowadzić do odwodnienia.
Jeśli kobieta miała kłopoty z nerkami przed ciążą, to w spożywanych posiłkach powinna ograniczyć sól, gdyż sprzyja ona tworzeniu się kamieni. Posiłki tłuste lub sporządzone z produktów o właściwościach wzdymających również powinny zostać wyeliminowane z diety.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”lek. Michał Dąbrowski”
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„Wcale nie jest lepiej płakać w mercedesie” – mówi Zuzanna Dzitko, zakupoholiczka
Natalia Fedan: „Chwalone dzieci wcale nie mają lepiej. One niosą ciężki plecak z oczekiwaniami”
„Każdy lęk może być zaburzeniem, jeśli odbiera nam komfort życia”. Pięć milionów Polaków przynajmniej raz w życiu będzie mieć napad paniki
Dr Katarzyna Wasilewska: „Mogłybyśmy częściej odpuścić sobie ten wyścig o bycie najlepszą matką i dać więcej luzu sobie oraz swoim dzieciom”
się ten artykuł?