O czym świadczy dziwne uczucie w głowie? Zawroty, ucisk, szumy
Dziwne uczucie w głowie może przyjmować różne formy, np. zawrotów, ucisku czy nawet i szumów. Pewne jest to, że często bardzo utrudnia ono codzienne funkcjonowanie. Bywa objawem różnych chorób, ale też np. osłabienia. Co jeszcze warto wiedzieć o tym symptomie i jakie przypadłości go wywołują?
Dziwne uczucie w głowie – zawroty
Dziwne uczucie w głowie często przyjmuje postać zawrotów. Wówczas odczuwalne jest wrażenie wirowania, kręcenia się na karuzeli czy też kołysania. Przyczyny bywają bardzo różne. Najczęściej powodują je zaburzenia układu równowagi – jeśli dojdzie do uszkodzenia któregokolwiek z jego elementów, może dojść właśnie do opisywanego symptomu. Inne źródła zawrotów głowy to m.in.:
- epilepsja,
- migrena,
- choroby ucha (m.in. choroba Meniere’a),
- polineuropatia cukrzycowa,
- udary,
- guzy wewnątrzczaszkowe,
- stwardnienie rozsiane,
- nadciśnienie tętnicze,
- niedociśnienie tętnicze,
- problemy ze snem,
- zaburzenia lękowe,
- zbyt wysokie natężenie dźwięków,
- miażdżyca,
- mechaniczne uszkodzenia ucha,
- zmiana pogody,
- zmiany neurologiczne.
Nerwica i dziwne uczucie w głowie
Często dziwne uczucie w głowie bywa efektem nerwicy, przy czym może ono przybierać bardzo różne formy. Mamy tu na myśli np. uczucie ucisku (odczuwane jako zaciśnięta obręcz na głowie) lub ciężkości, a także jako pisk w głowie (i uszach). Do tego często dochodzi wrażenie oderwania od rzeczywistości.
Z drugiej strony przy zaburzeniach nerwicowych nierzadko pojawiają się zawroty głowy idące w parze z nudnościami czy osłabieniem. Nerwica czasem objawia się także mrowieniem głowy, czy też wspomnianym już wrażeniem kołysaniem bądź wirowaniem oraz problemami związanymi z utrzymywaniem równowagi. Dodajmy, że dziwne uczucie w głowie może być związane z depresją.
Dziwne uczucie w głowie podczas zasypiania
Jeśli chodzi o dziwne uczucie w głowie podczas zasypiania, należy powiedzieć kilka słów o zespole eksplodującej głowy. Przypadłość ta polega na tym, że kiedy pacjent zasypia lub budzi się, słyszy głośne dźwięki, porównywane często do eksplozji lub huku, które nie pochodzą z zewnątrz. Do tego dochodzą czasami halucynacje czuciowe oraz wzrokowe. Pacjenci odczuwają wówczas często również dezorientację i przerażenie, uderzenia gorąca, a nawet delikatny ból oraz wrażenie porażenia prądem.
Dziwne uczucie w głowie i uszach
Czasami dziwne uczucie w głowie w postaci zawrotów idzie w parze z „dzwonieniem” w uszach. Jeśli ponadto pojawiają się mroczki przed oczami wraz z nadmierną potliwością czy bladymi powiekami, są to sygnały zasłabnięcia.
Jeśli odczuwasz szumy w głowie i uszach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że powodem są choroby uszu (np. osteoskleroza, zapalenie błędnika) oraz urazy akustyczne, zwłaszcza gdy doświadczasz objawów po jednej stronie. Mogą się do tego wrażenia przyczyniać jednak również schorzenia neurologiczne oraz psychiczne (szczególnie szum po obu stronach głowy), a nawet ortopedyczne.
Uczucie ucisku w głowie
Dziwne uczucia w głowie nie kończą się na zawrotach. Czasem pojawia się uczucie ucisku, którego podłoże może być bardzo różne. Zazwyczaj przyczyniają się do niego:
- mało higieniczny tryb życia,
- stres i napięcie,
- niespożywanie posiłków przez dłuższy czas,
- wady postawy,
- skutki uboczne medykamentów.
Do tego czasem wywołują je różne choroby nerek, oczu i zębów, a nawet uszkodzenia kręgosłupa.
Bibliografia:
- Ganguly G., Mridha B., Khan A., Rison R. A., Exploding Head Syndrome: A Case Report, Case Reports in Neurology 2013, 5(1): 14-17.
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK325/ [dostęp 15.19.24].
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560817/ [dostęp 15.19.24].
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Rośnie liczba zachorowań na raka głowy i szyi. „Czynniki często idą w parze z niskim statusem materialnym”
„To choroba, której reguł codziennie uczymy się na nowo”. Katarzyna Kazimierowska i jej osobista historia cukrzycy typu 1
Marek Raczkowski ma nowotwór. „Koszty leczenia i operacji, której potrzebuję, są tak wysokie, że przekraczają moje dochody”
Wystarczy dodatkowe pięć minut dziennie, aby obniżyć ciśnienie krwi. Naukowcy: to niezależne od możliwości fizycznych
się ten artykuł?