Przejdź do treści

Komitet Bioetyki PAN apeluje o wprowadzenie swobodnego dostępu do antykoncepcji. „Popieramy wszystkie wskazane rekomendacje” – podkreśla FEDERA

Kobieta trzyma bliester tabletek przy ustach
Komitety Bioetyki PAN apeluje o swobodny dostęp do środków i metod antykoncepcji?/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Komitet Bioetyki PAN zaapelował o bezzwłoczne wprowadzenie rozwiązań w zakresie dostępu do metod i środków antykoncepcyjnych. W rekomendacjach znalazły się m.in. pokrycie kosztów antykoncepcji osób w wieku 15-25 lat, rzetelna edukacja seksualna czy rozprawienie się z powoływaniem się medyków i farmaceutów na klauzulę sumienia. 

Rekomendacje Komitetu Bioetyki PAN

Komitet Bioetyki Polskiej Akademii Nauk wystosował apel do władz Rzeczpospolitej Polskiej o „bezzwłoczne wprowadzenie rozwiązań prawnych, administracyjno-finansowych i organizacyjnych, które zapewnią każdej osobie realny i swobodny dostęp do metod i środków antykoncepcji umożliwiających jej korzystanie z prawa do odpowiedzialnego decydowania o posiadaniu dzieci”. Powołuje się również na preambułę ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Komitet wskazał, że należy rozszerzyć zakres refundacji antykoncepcji, między innymi tabletek antykoncepcyjnych (w tym jednoskładnikowych tzw. „mini-pigułek”) czy wkładek wewnątrzmacicznych.

„Fakt, że na obecnym etapie rozwoju wiedzy i techniki medycznej zdecydowana większość najbardziej skutecznych środków i metod antykoncepcji może być stosowana tylko przez kobiety, a także okoliczność, iż wyłącznie kobiety bezpośrednio ponoszą zdrowotne i osobiste konsekwencje zajścia w ciążę, szczególnie ciążę niepożądaną, sprawia, że kwestia dostępu do antykoncepcji po-winna być rozważana zawsze przy uwzględnieniu perspektywy płci” – informuje Komitet.

I podkreślił, że należy uwzględnić możliwość pokrycia kosztów antykoncepcji dla osób w wieku 15-25 lat oraz dla osób szczególnie narażonych na wykluczenie i dyskryminację.

Zdaniem Komitetu młodzież powinna również mieć prawo do wizyty ginekologicznej bez wymaganej zgody rodzica lub opiekuna prawnego. Jak zaznaczył, należy także skończyć z możliwością powołania się na klauzulę sumienia przez lekarza w przypadku wypisywania recepty na środki antykoncepcyjne.

Komitet Bioetyki podkreślił, że obecny niski poziom dostępności metod i środków anty-koncepcyjnych w Polsce „narusza minimalny standard ochrony należny prawu każdej osoby do odpowiedzialnego decydowania o posiadaniu potomstwa”.

Izabela Leszczyna - Hello Zdrowie

„Musimy wprowadzić je w życie”

Na apel Komitetu Bioetyki PAN entuzjastycznie zareagowała Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, o czym poinformowała w swoim poście na Instagramie.

„Z radością przyjmujemy wczorajsze Stanowisko Komitetu Bioetyki Polskiej Akademii Nauk w sprawie konieczności usunięcia barier prawnych i faktycznych w dostępie do metod i środków antykoncepcji!” – czytamy na profilu Federy.

Federa zwraca uwagę, że w dokumencie został poruszony też wątek farmaceutów i niezgodnej z prawem odmowy środków antykoncepcyjnych sprzedaży w aptece.

„Choć zarówno lekarze i lekarki jak i farmaceuci i farmaceutki nie mają prawa odmówić przepisania lub wydania leków ze względu na sprzeciw sumienia, niestety tego typu sytuacje nie należą do rzadkości” – pisze Federa.

Jak zaznacza Federa, Komitet Bioetyki PAN wyraża również potrzebę legalizacji dobrowolnej sterylizacji w celu antykoncepcyjnym. Zwraca również uwagę na to, jak ważne jest edukowanie młodzieży i wprowadzenie do szkół rzetelnej edukacji seksualnej.

„Oczywiście popieramy wszystkie wskazane rekomendacje, co odzwierciedla charakter naszych działań już od ponad 30 lat” – pisze.

I dodaje, że powyższe zalecenia są niezwykle istotne. Nie należy jednak na nich się zatrzymać.

Musimy wprowadzić je w życie. Na szczęście mamy już gotowe projekty ustaw. Część z nich przekazałyśmy już właściwym organom” – poinformowała.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?