Koniec z „tampon tax” w Wielkiej Brytanii. Zniesiono uznawany za seksistowski podatek od środków higienicznych dla kobiet
1 stycznia 2021 przestał obowiązywać w Wielkiej Brytanii tzw. tampon tax, którym opodatkowane były tampony, podpaski oraz inne środki higieniczne. Pozwoli to przeciętnej kobiecie zaoszczędzić prawie 40 funtów w ciągu jej życia.
„Seksistowski podatek odszedł do historii”
„Droga do osiągnięcia tego punktu była długa, ale w końcu seksistowski podatek, który spowodował, że produkty sanitarne sklasyfikowano jako nieistotne, luksusowe przedmioty, odszedł do historii” – komentuje Felicia Willow, szefowa Fawcett Society, organizacji działającej na rzecz praw kobiet.
Ministerstwo Skarbu Wielkiej Brytanii oszacowało, że cena opakowania 20 tamponów powinna teraz zmniejszyć się o około 7 pensów w stosunku do tej z ubiegłego roku, a cena podpasek o 5 pensów za opakowanie 12 sztuk. Ma to w sumie dać przeciętnej kobiecie oszczędności rzędu 40 funtów w ciągu całego jej życia.
„Obniżenie kosztów będzie miało znaczenie dla rosnącej liczby osób zmagających się z ubóstwem, zwłaszcza z powodu pandemii” – zauważa Laura Coryton, która rozpoczęła kampanię Stop Taxing Periods w maju 2014 r., gdy była studentką.
„Tampon tax” a brexit
5-procentowy VAT był nałożony na środki higieniczne zgodnie z przepisami Unii Europejskiej. Podobny podatek obowiązuje we wszystkich krajach członkowskich. W marcu ubiegłego roku brytyjski rząd pod naciskiem działaczek feministycznych podjął zobowiązanie, że „tampon tax” zniknie, na realizację obietnic przyszło jednak Brytyjkom czekać niemal rok. I choć nie kryją zadowolenia ze zmiany przepisów, to część z nich zwraca uwagę, że zniesienie „seksistowskiego podatku” odbyło się trochę siłą rzeczy przy okazji wyjścia z UE.
Laura Coryton zwraca uwagę, że proces brexitu zmniejszył prawdopodobieństwo zniesienia VAT-u na środki higieniczne dla kobiet w całej Europie. A na takie właśnie rozwiązanie miała nadzieję.
Nie ma podatku, nie będzie pomocy?
Jest jeszcze jeden ważny aspekt związany ze zniesieniem „tampon tax”. Od 2015 roku 15 milionów funtów zebranych z podatku trafiło do schronisk dla kobiet i organizacji charytatywnych zajmujących się przemocą domową. „Podatek od tamponów od dawna był symbolem kształtowania polityki opartej na potrzebach mężczyzn, jego zniesienie jest symbolicznie ważne” – komentuje zmiany w prawie Mary-Ann Stephenson z Women’s Budget Group. „Ale pieniądze z podatku od tamponów były ważnym źródłem finansowania sektora kobiet – rząd musi jasno określić, co go zastąpi” – dodaje.
Źródła: BBC, „The Guardian”, www.gov.uk
Zobacz także
„Krwawy problem. Ubóstwo menstruacyjne: dlaczego i jak musimy je zakończyć”. Pierwszy na świecie raport dotyczący higieny menstruacyjnej
„Wiem o dziewczynkach, które próbowały przyklejać podpaskę do ciała, nie majtek” – mówi Katarzyna Banasiak, edukatorka seksualna
Pantone wprowadza nowy kolor pod nazwą „Miesiączka”. By przełamać tabu menstruacyjne!
Polecamy
„Klej na skrzydełkach podpasek zamarza i nie trzyma, a tampon z aplikatorem zamienia się w lodowaty szpikulec”. Jak przechodzi się okres na Grenlandii?
Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny? Na to zwróć uwagę
Jak założyć kubeczek menstruacyjny? Instrukcja krok po kroku
Higiena podczas miesiączki – przegląd dostępnych możliwości
się ten artykuł?