Końskie zaloty to też molestowanie. „Strzelanie z biustonoszy, dotykanie piersi i pośladków, ciągnięcie za włosy – to wszystko jest normą, a nie powinno nią być”
Pamiętasz, jak w podstawóce zaczepiali cię koledzy z klasy, a rodzice i nauczyciele tłumaczyli, że to „tylko końskie zaloty” i śmiali się, że się tym przejmujesz? „Do wszystkich osób dorosłych: 'głupie żarty’, 'końskie zaloty’ i nachalna adoracja to też molestowanie seksualne” – podkreśla seksuolożka i psycholożka Sara Tylka.
Tylko „końskie zaloty? Czyżby?
„Molestowanie seksualne to każde nieakceptowane zachowanie, którego celem jest poniżenie lub naruszenie godności drugiej osoby odnoszące się do jej płci lub mające charakter seksualny” – pisze seksuolożka na swoim profilu na Instagramie.
Podkreśla, że ważne jest, żeby zaatakowany/a zasygnalizował/a, że nie wyraża zgody na takie traktowanie. Dlaczego? Jasne zaznaczenie granic pozwoli na uniknięcie podobnych zachowań w przyszłości. Jednak w przypadku dzieci, które nie zawsze potrafią stanowczo reagować na zachowania, które nie są przez nich akceptowane (a nawet je wychwycić), to rodzice albo opiekunowie i nauczyciele powinni interweniować. Pomóc dziewczynkom i chłopcom wyznaczać granice i pokazywać atakującym, że to, co robią, wcale nie jest w porządku.
Zadzieranie spódnic, „strzelanie z biustonoszy, dotykanie piersi i poślaków, ciągnięcie za włosy – to wszystko, jak zauważa Sara Tylka okazuje się normą – a zdecydowanie nie powinno nią być.
„Rodzicu, osobo dorosła, to nie jest okej zachowanie. Bo gdy dziewczynki idą się poskarżyć i słyszą, że nic złego się nie stało, chłopaki tak mają, że to „końskie zaloty” – czyli od najmłodszych lat dostają komunikat, że nam dzieciom, dziewczynkom, powinno się to podobać i jest takie przyzwolenie społeczne – to, do jasnej cholery, wstydź się” – pisze Tylka.
Ważne telefony – gdzie dzieci mogą znaleźć pomoc?
Jeśli wiesz, że dziecko bądź nastolatek/nastolatka z twojego bliskiego otoczenia mógł/mogła paść ofiarą molestowania seksualnego, podsuń mu te numery telefonu.
Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży: 116 111
Od 1 stycznia 2018 roku jest czynny codziennie od 12:00 do 2:00 w nocy, wiadomość przez stronę www.116111.pl możesz przesłać całą dobę. Pomoc świadczona przez konsultantów telefonu 116 111 jest całkowicie bezpłatna”
Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci: 800 100 100
Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12
Psychosekslogicznie, czyli Sara Tylka
Sara Tylka to psycholożka, seksuolożka i edukatorka seksualna. Prowadzi konsultacje psychologiczno-seksuologiczne on-line. Jej profil na Instagramie @psychosekslogicznie obserwuje ponad 11 tys. osób.
Rozwiń„Dzielę się swoim doświadczeniem, nabytą wiedzą i myślami o wszystkim, co zauważam i czuję” – tak sama siebie opisuje ekspertka.
Polecamy
„Profesor śpi koło mnie, nagi stary człowiek.” Absolwentka gdyńskiej filmówki oskarża Andrzeja Fidyka o wykorzystanie seksualne
„To fascynujące, jak algorytmy nie zgadzają się ze sobą w kwestii mojej płci”. Transpłciowa aktywistka sprawdziła, kiedy sutek „staje się” kobiecy
„Ten pan już tak ma” – słyszały uczennice zgłaszające nauczycielom molestowanie ze strony wuefisty
Tęczowy Piątek po nowemu. Warsztaty z języka inkluzywnego, przychylność dyrektorów szkół i otwartość małych miasteczek
się ten artykuł?