Koronawirus w Polsce. Zakaz wjazdu obcokrajowców, zamknięte restauracje i kluby, ograniczenia w galeriach handlowych
13 marca wieczorem premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej o wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. Wymienił, jakie będą wiązać się z tym ograniczenia. Są to m.in. zakaz wjazdu obcokrajowców do Polski, przywrócenie granic w ramach UE, zamknięcie restauracji i klubów, ograniczenia w galeriach handlowych.
Polska wprowadziła stan zagrożenia epidemicznego
– W obliczu epidemii najważniejsze słowo to bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo Polaków i bezpieczeństwo zdrowotne zostało utrzymane. Do tego potrzebna jest odpowiedzialność. Dlatego wprowadziliśmy stan zagrożenia epidemicznego – powiedział wieczorem 13 marca premier Mateusz Morawiecki.
Jak powiedział premier, zdaje sobie sprawę, że ograniczenia zmienią życie milionów Polaków, ale głównym celem władz jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
– Przed nami czas próby. Czas solidarności pokoleniowej. Naszym największym atutem bedzie spokój. Spokój który doprowadzi do tego, że Polska przejdzie przez ten kryzys – mówi premier.
Ograniczenia związane z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce
Ograniczenia na granicach i w ruchu międzynarodowym
- Wstrzymanie międzynarodowego ruchu zbiorowego (pociągi, samoloty)
- Przywrócenie granic w ramach UE
- 14 dni kwarantanny dla Polaków wracających zza granicy
- Zakaz wjazdu do Polski dla obcokrajowców (z wyjątkiem osób pracujących w Polsce)
Nie będzie żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o przepływ towarów. Ruch wewnątrz kraju pozostaje bez zmian. Utrzymane zostaną międzynarodowe loty czarterowe, by Polacy mogli wrócić do kraju.
Ograniczenia dotyczące ruchu międzynarodowego są wprowadzone na 10 dni (z możliwością przedłużenia o 20 dni) licząc od niedzieli.
Ograniczenia zgromadzeń i handlu
- Zamknięcie restauracji (mogą świadczyć usługi na dowóz), klubów, pubów, kasyn;
- Ograniczenie działalności galerii handlowych – pozostają otwarte drogerie, apteki, sklepy spożywcze. Pozostałe punkty handlowe w galeriach handlowych będą zamknięte.
- Ograniczenie zbiorowych zgromadzeń do liczby 50 osób;
- Ograniczenia zgromadzeń dotyczą wszystkiego typu uroczystości, prywatnych, publicznych, religijnych, samorządowych, administracyjnych.
Poza galeriami handlowymi sklepy i punkty usługowe pozostają otwarte.
Ograniczenia dotyczące usług i handlu wprowadzone są na 14 dni licząc od niedzieli.
Koronawirus w Polsce – kolejne zachorowania
Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce stwierdzono 4 marca, dotyczył pacjenta z Zielonej Góry. W tej chwili potwierdzono 68 przypadków, najwięcej w Mazowieckim, Śląskim i Dolnośląskim. 12 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o pierwszym śmiertelnym przypadku zakażenia wirusem w Polsce. Zmarła 57-letnia kobieta z Poznania, która zaraziła się nim poprzez kontakt z osobą, która wróciła do kraju z Włoch.
Rząd odwołał wszystkie imprezy masowe zaplanowane na najbliższy czas. W środę 11 marca premier zdecydował też o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych na dwa tygodnie (od 12 do 25 marca). Zamknięte będą także kina, teatry, opery i inne placówki kulturalne.
Mapa koronawirusa w Polsce
Do tej pory liczba zarażonych w Polsce urosła do 68. Jedną z osób ze zdiagnozowanym wirusem jest dowódca generalny, gen. Jarosław Mika. Mapa koronawirusa powyżej pokazuje wszystkie przypadki zachorowań. Aktualizujemy ją na bieżąco. Niżej znajdziesz najnowsze informacje dotyczące koronawirusa.
[virus_map]
Koronawirus – co zrobić, kiedy coś nas niepokoi?
Służby sanitarne zalecają, by każda osoba, która w ciągu ostatnich dwóch tygodni przebywała w rejonie występowania zakażenia lub miała do czynienia z kimś, kto tam przebywał i obserwuje u siebie podane powyżej objawy, powinna trafić do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych. Nie wolno zgłaszać się do lekarza rodzinnego, ani tym bardziej do szpitalnego oddziału ratunkowego!
Przypominamy: Polski Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Polecamy
Nowe szczepionki przeciw COVID-19 będą dostępne od 25 października. Ekspert: „to musztarda po obiedzie”
FDA zatwierdziła nową szczepionkę na COVID-19. Kiedy preparaty na koronawirusa SARS-CoV-2 pojawią się w Polsce?
Zbliża się szczyt zachorowań na COVID-19, a MZ zapowiada przerwę w dostępności szczepionek: „Nie będą wykonywane”
Dr Paweł Grzesiowski ostrzega, że COVID-19 na lata upośledza naszą odporność. „Koronawirus jest takim mini-HIV-em”
się ten artykuł?