Przejdź do treści

Kość w proszku szansą dla pacjentów? Wynalazek krakowskich naukowców może zrewolucjonizować medycynę

Sztuczna kość w proszku
Krakowscy naukowcy swoim wynalazkiem mogą zrewolucjonizować medycynę/ fot. Facebook Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Podoba Ci
się ten artykuł?

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pracują nad stworzeniem materiałów, które wypełnią ubytki w kościach i będą działać antybakteryjnie. „Czym da się zastąpić kości i wspomóc ich regenerację? Od lat nasi naukowcy pracują nad materiałami, które mogą to zrobić” – piszą specjaliści.

Sztuczna „kość” zrewolucjonizuje medycynę?

„Czym da się zastąpić kości i wspomóc ich regenerację? Od lat nasi naukowcy pracują nad materiałami, które mogą to zrobić. Teraz idą o krok dalej i próbują zmusić materiały do walki z bakteriami” – czytamy we wpisie uczelni na Facebooku.

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pracują nad sztuczną „kością”, która może zrewolucjonizować medycynę. Niektóre z ich wynalazków są już z powodzeniem stosowane u pacjentów.

„Przykładem jest m.in. biomateriał kościozastępczy, opracowany we współpracy z Uniwersytet Medyczny w Lublinie – UMLub, nazywany potocznie 'sztuczną kością'” – dodają.

Specjaliści pragną jednak udoskonalić swoją technologię. Teraz koncentrują się nad granulami, które mogłyby wypełnić uszkodzenia w kościach i jednocześnie działać antybakteryjnie.

„Prace nad materiałami kościozastępczymi skupiają się na połączeniu zalet związków syntetycznych oraz naturalnych, tworzących materiały hybrydowe. Dr inż. Joanna Czechowska (należąca do Zespołu Bioceramicznego) otrzymała grant, w ramach którego pracuje nad materiałem hybrydowym w formie granul o właściwościach bakteriobójczych” – dodają.

Granule powstają z połączenia czterech składników: minerału z grupy fosforanów wapniowych (hydroksyapatytu), metylocelulozy, miedzi oraz polimerów o właściwościach bakteriobójczych.

Szansa dla pacjentów z ubytkami w kościach

Wytworzone przez naukowców granule są na tyle duże, że można je zobaczyć gołym okiem. Ich rozmiary sięgają od 100 mikrometrów (0,1 mm), do nawet 1000 mikrometrów (1 mm). Najczęściej wykorzystywane są granule w zakresie 0,3-0,4 milimetra, ale eksperci nie wykluczają stosowania również innych rozmiarów.

Naukowcy podkreślają, że w przyszłości granule mogą znaleźć zastosowanie jako komponenty materiałów kościozastępczych. Niestety ubytek nie zawsze jest w stanie zregenerować się sam w organizmie. Po umieszczeniu granuli w ubytku kostnym, będą one mogły stanowić rusztowanie dla odbudowującej się tkanki. Jeśli ekspertom uda się opatentować wynalazek, będzie on szansą dla dużej liczby pacjentów onkologicznych, jak i osób po wypadkach. Dzięki kompozytowi chorzy odzyskają sprawność oraz znacznie poprawi się ich jakość życia.

Co ciekawe, naukowcy planują także użyć swojego produktu jako nośnika leków i substancji biologicznie czynnych w terapiach celowanych. Oznacza to, że związki umieszczone w kompozytach uwalniałyby się dopiero w miejscu podania. W konsekwencji pacjent nie odczuwałby skutków ubocznych związanych z leczeniem, a komponent oddziaływałby jedynie na wybrane tkanki.
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?