Przejdź do treści

Krioterapia – co to, na co pomaga, przeciwwskazania. Czy może zaszkodzić?

Dziewczyna stoi przy krze lodowej
Krioterapia - co to jest, przeciwwskazania, przygotowanie Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Krioterapia, czyli zabieg leczenia zimnem zyskuje sobie w Polsce coraz większą popularność. Sprawdza się w walce ze stanami zapalnymi i eliminuje rozmaite dolegliwości bólowe. Dzięki niej krew w żyłach krąży cztery razy szybciej! Co to jest krioterapia? Na czym polega? Kiedy warto z niej skorzystać? Jakie są przeciwwskazania do tego zabiegu?

Co to jest krioterapia?

Krioterapia to bardzo stara metoda leczenia polegająca na oddziaływaniu na ciało zimnem miejscowo lub na całej jego powierzchni. Temperatura stosowana w krioterapii osiąga od -110 do – 160 stopni Celsjusza. Dzięki temu, że uruchamiane są naturalne funkcje obronne organizmu, może się on w krótkim czasie zregenerować. Krioterapia jest zalecana szczególnie osobom, które mają problemy reumatologiczne, neurologiczne, ortopedyczne, leczą oparzenia lub chcą pozbyć się żylaków. Korzystają z niej także osoby aktywne fizycznie oraz zawodowi sportowcy.

Krioterapia – na co pomaga

Dobroczynny wpływ niskich temperatur jest wskazany przy rozmaitych dolegliwościach zdrowotnych. Oto przypadłości, przy których pojawiają się wskazania do krioterapii:

Ponadto krioterapia jest dobra m.in. na:

  • walkę z cellulitem,
  • poprawę wyglądu skóry,
  • osiągnięcie lepszych wyników podczas rehabilitacji po urazach,
  • wzmocnienie odporności,
  • wzmocnienie stawów i mięśni,
  • przyspieszenie procesu przemiany materii,
  • usunięcie toksyn z organizmu.
  • stan włosów (krioterapia włosów).
Twarz kobiety i ręce ze strzykawkami

Na czym polega krioterapia?

Osoba skierowana na zabieg krioterapii jest poddawana działaniu bardzo niskich temperatur przez określony czas. W wyniku tego procesu organizm postawiony jest w najwyższy stan gotowości i musi przetrwać trudne warunki. Oprócz wskazań typowo leczniczych do korzystania z krioterapii warto też wspomnieć, że jest ona świetnym sposobem na odnowę biologiczną. Wyróżnia się dwa rodzaje krioterapii, które różnią się od siebie obszarem działania.

Rodzaje krioterapii

W zależności od temperatury, miejsca i przebiegu krioterapii, możemy rozróżnić jej kilka rodzajów.

Krioterapia miejscowa

Jak sama nazwa wskazuje, polega na działaniu niskimi temperaturami na konkretnym obszarze ciała. Do tego celu używa się specjalnego urządzenia zakończonego aplikatorem, z którego paruje ciekły azot o temperaturze dochodzącej do -150 stopni Celsjusza. Krioterapia miejscową wykonuje rehabilitant, który manewruje dyszą nad bolącym miejscem na wysokości 10-15 centymetrów przez kilkadziesiąt sekund.

Krioterapia ogólna – leczenie w kriokomorze 

Polega na oddziaływaniu niskimi temperaturami na całe ciało. Zabieg odbywa się w specjalnej kriokomorze i składa z trzech etapów:

  • przygotowania, czyli wejścia do komory i przyzwyczajenia się do zimna. Temperatura spada do -60 stopni Celsjusza.
  • kriogenii, czyli przejścia do komory właściwej, w której temperatura osiąga już od -120 do -160 stopni Celsjusza. Przy pierwszym seansie pobyt w niej trwa około minuty, a kolejne mogą trwać od 2 do 4 minut.
  • kriorehabilitacja, czyli zestaw ćwiczeń, które pacjent musi wykonać po wyjściu z kriokomory. Odbywają się one pod okiem rehabilitanta. Kriorehabilitacja trwa średnio 30 minut, a jej celem jest rozciągnięcie mięśni, pobudzenie stawów i poprawa ogólnej kondycji.

Temperatura w kriokomorze wynosi zatem od -60 do nawet -160 stopni.

Krioterapia – jak się przygotować?

Przygotowując się do zabiegu krioterapii, należy mieć ze sobą stój kąpielowy wykonany z naturalnych materiałów, ciepłe skarpety, rękawiczki oraz czapkę. Nie można mieć ze sobą żadnej wykonanej z metalu biżuterii, nie powinno się bezpośrednio przed zabiegiem myć, smarować maścią czy olejkiem. W dzień wykonania zabiegu należy odpuścić sobie alkohol, papierosy i inne używki.

Czy krioterapia może zaszkodzić?

Jeśli nie ma u nas żadnych przeciwwskazań do korzystania z krioterapii, to nie powinna nam zaszkodzić. Powinniśmy jednak, tak jak już wspomnieliśmy, dobrze się do niej przygotować. Jeśli nie zadbamy o odpowiedni strój, to może dojść do odmrożeń. Warto też pamiętać, że czas ekspozycji nie powinien być dłuższy niż 3 minuty.

Przeciwwskazania do krioterapii

Z krioterapii nie mogą korzystać wszyscy. Do tej nielicznej grupy zaliczają się osoby, które cierpią na:

Krioterapia jest lubianą formą leczenia ze względu na natychmiastowe efekty, jakie daje. Co więcej, może zapisać się na nią każdy, kto chce poprawić sobie samopoczucie i ogólną kondycję. Oczywiście, jeśli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do zabiegu. Ta forma regeneracji organizmu dostępna jest prywatnie (cena krioterapii prywatnie to koszt ok. 50 zł) lub na podstawie skierowania od specjalisty. Można wówczas zapisać się na zabieg nieodpłatnie, jednak trzeba się liczyć z oczekiwaniem w kolejce.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?