Krwawiące dziąsła – jak sobie z nimi radzić?
Jeśli podczas mycia zębów lub gryzienia twardych pokarmów zauważasz krwawienie dziąseł, to znak, żeby odwiedzić swojego dentystę. „Zdrowe zęby nie krwawią” – tłumaczy dentystka Małgorzata Andrzejewska w swoim poście na Instagramie. Andrzejewska wyjaśnia też, jakie należy podjąć kroki, gdy zauważymy niepokojące krwawienie w jamie ustnej.
Dentystka Małgorzata Andrzejewska prowadzi profil na Instagramie, który obserwuje prawie 7 tys. osób. W jednym z ostatnich wpisów zajęła się sprawą krwawiących dziąseł.
Krwawiące dziąsła – przyczyny
Krwawienie dziąseł może wynikać z wielu przyczyn. Od chorób przez złą dietę po niedobory witamin. Jako główną przyczynę krwawienia uznaje się płytkę nazębną – „czyli miękkie złogi przylegające do zębów. Składa się ona w 60-70 proc. z bakterii. Jej gromadzenie się wynika z niewłaściwej higieny jamy ustnej… Brzmi to może dość okrutnie, ale dla pocieszenia powiem, że poprawna technika mycia zębów jest jeszcze przez bardzo duży odsetek pacjentów niepoznana” – wyjaśnia doktor Andrzejewska w swoim wpisie na Instagramie.
Oprócz płytki nazębnej przyczyną krwawienia mogą być choroby takie jak:
- anemia,
- cukrzyca,
- choroby wątroby (ostre zapalenie lub marskość).
Powodem złego stanu dziąseł mogą być również niedobory witamin, szczególnie C i K, wynikające ze źle zbilansowanej diety.”Dla przypomnienia: witaminę C w dużych ilościach znajdziemy w cytrusach, kiwi, brokułach, pomidorach; witaminę K zawierają m.in. szpinak, pomidory, szparagi, sałata, brukselka, truskawki”- informuje Andrzejewska.
Krwawiące dziąsła – co robić
Gdy zaobserwujemy problemy z dziąsłami, warto wybrać się do dentysty, który oceni czy przyczyna krwawienia jest stomatologiczna. Jeśli schorzenie nie wynika z płytki nazębnej, wówczas lekarz skieruje do innego specjalisty, bo przyczyna może mieć podłoże chorobowe. „W takim wypadku poszukiwania diagnozy najlepiej zacząć od lekarza rodzinnego. Ważne, by wykonać badania krwi w kierunku anemii, a także sprawdzić poziom cukru„. Należy pamiętać, że krwawienie dziąseł może być wstępem do ich zapalenia, a to może prowadzić do paradontozy.
RozwińPolecamy
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
Edyta przeszła operację dwuszczękową. „Progenia była moim dużym kompleksem”
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
Hiperdoncja – skąd się bierze i co wspólnego mają z tym złe nawyki żywieniowe. Obalamy popularny mit na temat dodatkowych zębów
się ten artykuł?