Przejdź do treści

Krwawienie lub plamienie po stosunku płciowym – przyczyny

Krwawienie lub plamienie po stosunku płciowym – przyczyny Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Plamienie po stosunku seksualnym może mieć różne przyczyny. Czasami występuje bez poważnej przyczyny, jednak niekiedy może być objawem zmian patologicznych, które pojawiły się w narządach płciowych. Dlaczego po stosunku pojawia się krwawienie? Co może leżeć u podstaw takiego stanu? Kiedy trzeba udać się na konsultację do lekarza?

Kiedy mówi się o plamieniu po stosunku? 

Kobiety często mają problem z określeniem tego, czy krew na pewno ma bezpośredni związek ze stosunkiem, a więc o plamieniu po stosunku mówi się w przypadku, gdy bezpośrednio po zbliżeniu zauważysz niewielką ilość krwi na bieliźnie czy papierze toaletowym i wiesz, że nie jest ona związana z miesiączką. Krwawienie po stosunku nazywane jest krwawieniem kontaktowym i w większości przypadków warto zgłosić się do ginekologa, aby stwierdził, jaka jest jego przyczyna.

 

Krwawienie po stosunku – zapalenie szyjki macicy 

Plamienie czy krwawienie po seksie może być spowodowane zapaleniem szyjki macicy. Dolegliwość ta pojawia się zazwyczaj z powodu chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), chlamydioza, opryszczka, rzęsistkowica czy rzeżączka. Wśród innych przyczyn zapalenia szyjki macicy wymienia się:  

  • używanie spirali antykoncepcyjnej,  
  • grzyby,  
  • gronkowca,  
  • paciorkowca,  
  • alergię na chemiczne środki antykoncepcyjne.   

Zapalenie szyjki macicy bardzo często występuje też po porodzie, wówczas dolegliwość jest związana z urazami układu rodnego. Nieleczona może przyczynić się do poważnych konsekwencji, m.in. stanu zapalnego miednicy mniejszej. Jeżeli jednak to właśnie stan zapalny będzie przyczyną plamienia po stosunku, zaobserwujesz także inne objawy: 

  • ból w trakcie seksu, 
  • upławy, 
  • bolesne oddawanie moczu, 
  • świąd miejsc intymnych. 
Kobieta leżąca w łóżku

Krwawienie z powodu głębokiej penetracji  

 Bardzo często zdarza się, że niewielkie krwawienie pojawia się podczas intensywnego stosunku oraz głębokiej penetracji. Plamienie może także wystąpić, jeżeli cierpisz na suchość pochwy, a nie używasz lubrykantu nawilżającego. Skąpe krwawienie występuje wtedy na skutek drobnych urazów, ale powinno szybko ustąpić. Dlatego jeżeli zaobserwowałaś u siebie taki objaw, następnym razem zadbajcie o długą grę wstępną, która cię pobudzi oraz rozluźni.

 

Plamienie po stosunku – nadżerka lub polipy 

Z powodu nieleczonych stanów zapalnych pochwy oraz sromu może powstać nadżerka. Na jej rozwój wpływają także: 

  • poronienia, 
  • duża liczba partnerów seksualnych, 
  • liczne porody.  

Nadżerka pojawia się na szyjce macicy w postaci zaczerwienionego obszaru o nieregularnym kształcie, może przypominać niewielką rankę. Szacuje się, że co czwarta kobieta ma nadżerkę niedającą objawów. Jeśli jednak zaczyna krwawić, konieczna jest wizyta u lekarza, który może zadecydować o jej usunięciu lub wdrożeniu innej formy leczenia, np.: 

  • farmakologicznego (za pomocą globulek dopochwowych),   
  • stosując błyski elektryczne (mogą wypalić nadżerkę),  
  • koagulacją chemiczną (do nadżerki przykłada się specjalne środki, dzięki którym uszkodzony nabłonek zostaje zniszczony, a na jego miejscu z czasem pojawia się nowy, zdrowy).   

Krew pojawia się po stosunku także w sytuacji, kiedy masz polipy – brzmi strasznie, ale w rzeczywistości pod tym pojęciem kryje się łagodny przerost błony śluzowej, często występujący zupełnie bezobjawowo. Może je zdiagnozować ginekolog, podczas zwykłego badania z użyciem wziernika.

Krew po stosunku – nowotwór 

Najgroźniejszą przyczyną plamienia czy krwawienia po stosunku jest rak szyjki macicy. Jest to choroba, na którą każdego roku choruje około 4 tys. Polek, z czego niemalże połowa z nich umiera. Powodem tak wysokiej śmiertelności jest przede wszystkim fakt braku profilaktyki. Kobiety zgłaszają się do lekarza, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium, dlatego tak istotne jest wykonywanie regularnych badań cytologicznych. 

Krwawienie podczas stosunku i po jego zakończeniu to jeden z głównych objawów raka szyjki macicy. Występuje, ponieważ zmiana chorobowa znajduje się nieopodal szyjki, a podrażniona w trakcie penetracji, zaczyna krwawić. Lekarz diagnozuje raka szyjki macicy przede wszystkim dzięki badaniu cytologicznemu i kolposkopowemu. Niekiedy konieczne jest także wykonanie ultrasonografii bądź innych specjalistycznych badań.

Plamienie po zbliżeniu może być także objawem raka pochwy, czyli dość rzadkiego nowotworu wśród kobiet wywoływanego przez wirusa HPV. Objawami charakterystycznymi dla tej choroby są: 

  • krwawienie z pochwy po stosunku, 
  • upławy z krwią, 
  • ból podczas oddawania moczu, 
  • charakterystyczny zapach wydzieliny z pochwy. 
młoda kobieta w czarnych ciuchach stoi na scenie podczas konferencji tedx

Plamienie z powodu antykoncepcji hormonalnej  

Plamienie może występować podczas stosowania antykoncepcji hormonalnejto jedno z najczęściej występujących działań niepożądanych przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych. Najczęściej problem ten dotyka kobiety mające nieregularne miesiączki. Na szczęście nie jest to powód do niepokoju, a jeśli sytuacja się nie uspokoi, wówczas lekarz może zadecydować o zmianie tabletek. 

Warto jednak pamiętać, że w pierwszych miesiącach zażywania tabletek antykoncepcyjnych często pojawiają się nieregularne krwawienia, ponieważ jest to leczenie hormonalne i wpływa na cały organizm kobiety. Także po ich odstawieniu wielokrotnie pojawia się plamienie. Jeśli krwawienia są częste i obfite, to konieczna jest konsultacja lekarska, ponieważ mogą to być symptomy innych problemów.

Choroby weneryczne a krwawienie po stosunku  

Powodem krwawienia po zbliżeniu mogą być także choroby weneryczne, takiej jak:  

  • rzęsistkowica,  
  • chlamydioza,  
  • rzeżączka,  
  • zakażenie Ureaplasma,  
  • bakteryjna waginoza,  
  • zakażenie Mycoplasma,  
  • zakażenie Streptococcus agalactiae,  
  • drożdżyca,  
  • opryszczka.  

Chcąc potwierdzić, czy plamienie po stosunku jest spowodowane chorobą weneryczną, można wykonać test PCR. Warto jednak najpierw zgłosić się do lekarza, który postawi odpowiednią diagnozę i w razie konieczności podejmie odpowiednie leczenie.

Gang Weneraków z Przychodni Stonewall / mat. prasowe

Krwawienie po pierwszym stosunku 

Zupełnie naturalne jest krwawienie po pierwszym stosunku. Następuje z powodu przerwania błony dziewiczej, czemu może towarzyszyć również ból. Intensywniejsze objawy dotyczą przede wszystkim kobiet, które mają mniej elastyczną, grubszą lub przerośniętą błonę. Takie krwawienie po stosunku jest dość skąpe i nie wymaga konsultacji ginekologicznej. Może się też zdarzyć, że po pierwszym stosunku nie zaobserwujesz żadnego plamienia – to także nie powinno wzbudzić twojego niepokoju.

Plamienie kilka dni po stosunku  

Jeśli zauważysz plamienie kilka dni po stosunku, to może oznaczać ciążę, w takiej sytuacji nazywa się je krwawieniem implantacyjnym. Krew pojawia się w związku z zagnieżdżeniem zarodka, czyli zapłodnionej komórki jajowej. Wtedy możesz zauważyć na bieliźnie śluz zabarwiony krwią w kolorze  jasnoróżowym, różowym, brązowym lub ciemnobrązowym wszystko zależy od poziomu estrogenów i progesteronu we krwi).  

Często plamienie po zbliżeniu ma miejsce w pierwszym trymestrze ciąży. Nie zawsze jest to niepokojący objaw, jednak za każdym razem należy go skonsultować to z lekarzem prowadzącym, który upewni się, że nie doszło do poronienia lub ciąża nie jest pozamaciczna. W przypadku, gdy plamienie po stosunku pojawia się w późniejszych etapach ciąży, czyli w drugim i trzecim trymestrze, należy niezwłocznie udać się do ginekologa. Może to być odklejające się łożysko, poronienie, przedwczesna akcja porodowa czy łożysko przodujące.

Nie wpadaj jednak w panikę! Plamienie w ciąży po zbliżeniu nie zawsze oznacza coś niepokojącego. W tym czasie w twoim organizmie zachodzą ogromne zmiany, wzrasta poziom niektórych hormonów. Niewielka ilość krwi może być też spowodowana mikrourazami śluzówki czy otarciami, do których doszło w trakcie penetracji.

Plamienie lub krwawienie z pochwy – inne przyczyny 

Może się zdarzyć, że plamienie z pochwy pojawi się po cytologii, a nawet po wizycie u ginekologa i badaniu wziernikowym. Jeśli niedługo po nim dojdzie do zbliżenia, kobieta może pomyśleć, że krwawienie jest związane z seksem. Objaw powinien ustąpić samoistnie, maksymalnie po kilkunastu godzinach. Jeśli tak się nie stanie, należy się skonsultować ze specjalistą. 

Interesujące jest też to, że niewielkie plamienie po seksie może być wynikiem silnego napięcia nerwowego, zmęczenia, a także przewlekłego stresu. Zdarza się to przed miesiączką lub po niej, a niekiedy krew pojawia się nawet w trakcie zbliżenia – może zatem występować w każdym momencie cyklu. 

 

Bibliografia 

  1. D. Robak-Chołubek, M. Sobstyl, G. Jakiel, Nieprawidłowe krwawienia maciczne, Przegląd Menopauzalny 2007.
  2. G. Bręborowicz (red.), Położnictwo i ginekologia, tom 2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
  3. E. Parker-Featherstone, R.E. Maben-Feaster, D. Curran, J.O.L. DeLancey, H.K. Haefner, Ból sromu, trudności z połykaniem oraz krwawienie podczas stosunków płciowych, Ginekologia po dyplomie 2020.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?