Przejdź do treści

Kryptozoospermia – kiedy liczba plemników w nasieniu spada?

Wizualizacja pojedynczego plemnika, mała liczba gamet to kryptozoospermia.
Kryptozoospermia – kiedy liczba plemników w nasieniu spada? Fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kryptozoospermia to rodzaj niepłodności męskiej. Stwierdza się ją w sytuacji, kiedy po 12. miesiącach bezowocnych starań o dziecko mężczyzna wykonuje seminogram, a wyniki pokazują, że w jego nasieniu znajduje się bardzo mało plemników gotowych do zapłodnienia komórki jajowej partnerki. Czy kryptozoospermię da się wyleczyć? Jakie są szansę na poczęcie dziecka przy tej nieprawidłowości?

Diagnostyka kryptozoospermii

Na diagnostykę nasienia decydują się zwykle mężczyźni, którzy po tygodniach bezowocnych starań o dziecko zaczynają szukać wraz ze swoją partnerką pomocy. Według standardów Światowej Organizacji Zdrowia (ang. World Health Organization, WHO) niepłodność diagnozuje się po 12. miesiącach regularnego współżycia bez zabezpieczenia, w których czasie nie dochodzi do zapłodnienia.

Podstawowym zaleceniem lekarskim w celu znalezienia przyczyny niepłodności męskiej jest wykonanie badania nasienia (in. seminogram, spermiogram). Pozwala ono ocenić rozmaite parametry morfotyczne plemników, w tym ich liczbę w pojedynczej próbce ejakulatu.

Kryptozoospermię diagnozuje się w sytuacji, kiedy w próbce nasienia (tzw. preparacie bezpośrednim) nie widać żadnych plemników. Pojedyncze gamety są widoczne dopiero po odwirowaniu materiału i ponownej obserwacji pod mikroskopem. To san pośredni pomiędzy oligospermią (obniżoną liczbą plemników) a azoospermią (brakiem plemników w nasieniu nawet po odwirowaniu).

Schemat przedstawia normalną i anormalną liczbę plemników w nasieniu.

Schemat przedstawiający normalną i anormalną liczbę plemników w nasieniu. Fot. Getty Images

Młoda para na konsultacji w klinice niepłodności. Lekarka tłumaczy sytuację, a kobieta chowa twarz w dłoniach - mogła usłyszeć diagnozę o niepłodności pierwotnej.

Jak przygotować się do diagnostyki kryptozoospermii?

Jak przygotować się do spermiogramu? Przede wszystkim warto wstrzymać się od aktywności seksualnej przez tydzień, ponieważ niedawny wytrysk wpływa na wynik badania i sprawia, że staje się on niewiarygodny. Poza tym kilka dni przed badaniem nie należy spożywać alkoholu.

Badanie nasienia wykonuje się na pobranej podczas masturbacji próbce. Ejakulat należy oddać bezpośrednio do pojemnika. Najlepiej zrobić to w klinice, ponieważ taki materiał trzeba przechowywać w specyficznych warunkach, trudnych do uzyskania poza laboratorium.

Kryptozoospermia – przyczyny rozwoju nieprawidłowości

Kryptozoospermia rozwija się w wyniku zaburzeń hormonalnych, wad anatomicznych lub genetycznych obejmujących męski układ płciowy albo wpływających na jego pracę. Często jest ona efektem nieprawidłowej pracy jąder, za czym stoją poważne, ale niekiedy także prozaiczne powody, takie jak nadmierne przegrzewanie i ściskanie moszny czy stosowanie niektórych leków. Za bezpośrednie przyczyny patologii uznaje się też m.in.:

  • niedrożność nasieniowodów,
  • żylaki powrózka nasiennego,
  • niektóre choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, nadciśnienie, niewydolność nerek, otyłość),
  • zaburzenia pracy przysadki mózgowej.
Lekarz ze słuchawkami trzyma w rękach model przedstawiający ruch plemników w asthenozoospermii

Kryptozoospermia a naturalna ciąża. Jakie są szanse na dziecko?

Diagnoza kryptozoospermii nie jest wyrokiem, chociaż minimalizuje szanse na naturalne poczęcie dziecka niemal do zera. Dlatego podczas wykonywania badania nasienia bardzo ważne jest dokładne określenie poprawności budowy plemników oraz ich ruchomości – te zdrowe można wykorzystać w procedurze zapłodnienia in vitro metodą ICSI (ang. intracytoplasmic sperm injection), która daje aż 44% szans na zajście w ciążę przy pojedynczym transferze zarodka u kobiet poniżej 35. roku życia.

Czy da się wyleczyć kryptozoospermię?

U twojego partnera została zdiagnozowana kryptozoospermia? Leczenie może obejmować farmakoterapię, która np. pomoże ustabilizować poziom hormonów lub operację mającą na celu przywrócenie czynności nasieniowodów. Bardzo ważne w terapii, jak i profilaktyce jest także zmienienie codziennych przyzwyczajeń na zdrowsze – warto zrezygnować z nałogów, wdrożyć dawkę aktywności do każdego dnia, a także wzbogacić dietę o warzywa i owoce.

Leczenie podobnych schorzeń odbywa się zwykle pod okiem specjalistów z różnych dziedzin, w klinikach płodności. Natomiast jeżeli niemożliwe jest naturalne poczęcie dziecka, w przypadku kryptozoospermi można skorzystać z technik wspomaganego rozrodu (ang. assisted reproductive technology), np. z wymienionego wyżej ICSI.

 

Bibliografia:

  1. Kaiyal R. S., Cannarella R., Kuroda S., Parekh N. V., Vij S. C., Lundy S. D., Clinical outcomes of cryptozoospermic patients undergoing surgical sperm retrieval, Frontiers in Urology 2023, vol. 3,
  2. Liu H., Luo Z., Chen J., Zheng H., Zeng Q., Treatment progres of cryptozoospermia with Western Medicine and traditional Chinese medicine: A literaturę review, Health Science Reports 2023, 6(1): e1019.
  3. Mariano J. A., Brant A., Kang C., Punjani N., Xie P., Zaninovic N., Palermo G. D., Rosenwaks Z., Schlegel P. N., Successful cryptozoospermia management with multiple semen specimen collection, Ferility and Sterility 2023, 120(5): 996-1003.
  4. WHO Team, Sexual and Reproductive Health and Research (SRH), Sixth Edition, 2021.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?