Przejdź do treści

Krzywa cukrowa – normy, cena, wyniki. Na czym polega to badanie?

Jak prawidłowo wykonać krzywą cukrową? Wyjaśnia diabetolożka Barbara Soróbka
Jak prawidłowo wykonać krzywą cukrową? Wyjaśnia diabetolożka Barbara Soróbka / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Krzywa cukrowa to badanie, które wykonuje się najczęściej u osób z podejrzeniem cukrzycy. Przeprowadza się je na czczo i trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega wspomniane badanie, jak interpretować jego wyniki oraz czy można je wykonywać w ciąży. 

Czym jest krzywa cukrowa? 

Krzywa cukrowa to test obciążenia glukozą, polegający na pomiarze stężenia glukozy we krwi. Jego celem jest zazwyczaj wykrycie cukrzycy typu 2 lub cukrzycy ciążowej, choć pomaga także m.in. w diagnostyce reaktywnej hipoglikemii. Podczas badania sprawdza się reakcję organizmu na nagłe zwiększenie stężenia glukozy we krwi, poprzez wypicie roztworu glukozy z wodą. W jego ramach 3 razy określa się poziom cukru: na czczo, po godzinie oraz po 2 godzinach od spożycia napoju. 

Jak wygląda badanie krzywej cukrowej? 

Jak wygląda przebieg badania krzywej cukrowej? Na początku mierzy się stężenie glukozy w organizmie pacjenta przy pomocy glukometru. Jeśli wyniki będą odpowiednie, można przeprowadzić właściwy test obciążenia glukozą. W tym celu pobiera się z żyły krew, następnie pacjent otrzymuje roztwór glukozy do wypicia. Krew pobiera się później jeszcze po godzinie oraz po 2 godzinach od przyjęcia roztworu. 

badanie cukru

Krzywa cukrowa – normy i wyniki 

Jeśli chodzi o krzywą cukrową, normy wynoszą: 

  • na czczo 70-99 mg/dl, 
  • po godzinie poniżej 180 mg/dl, 
  • po 2 godzinach poniżej 140 mg/dl. 

O cukrzycy można mówić wtedy, gdy po dwóch godzinach wyniki wynoszą ponad 200 mg/dl. Wynik między 140 mg/dl a 199 mg/dl oznacza z kolei nieprawidłową tolerancję glukozy. 

Cukrzyca jest chorobą przewlekła.

Przygotowania do krzywej cukrowej 

Jak się przygotować do badania krzywej cukrowej? Zacznijmy od tego, że przeprowadza się je na czczo, co oznacza, że nie można jeść 8-10 godzin przed jego wykonaniem. Jeśli prowadzisz restrykcyjną dietę, na 3 dni przed badaniem powinnaś zmienić jadłospis. Nie należy ograniczać spożywania węglowodanów, natomiast dobrze jest zrezygnować ze słodyczy oraz tłustych posiłków. Na dobę przed badaniem należy też odstawić wszelkie używki, w tym papierosy i alkohol, ale też herbatę, kawę oraz inne napoje z dodatkiem kofeiny. Można za to pić wodę (ale w niewielkich ilościach). 

Testu nie można wykonywać, gdy przyjmujesz antybiotyki. Nie należy przeprowadzać go także podczas infekcji. Na 3 dni przed badaniem trzeba odstawić sterydy, a także środki moczopędne i antykoncepcyjne. Uprawiasz na co dzień aktywność fizyczną? Jeśli jest ona intensywna, musisz ją nieco ograniczyć na dobę przed krzywą cukrową, a przed samym badaniem zrezygnować z niej całkowicie.

Samopoczucie po badaniu krzywej cukrowej 

W trakcie badania krzywej glikemicznej niektórzy pacjenci miewają obniżony nastrój. Wynika to z tego, że po wypiciu roztworu odczuwają często takie objawy jak senność, mdłości czy też zawroty głowy. Nie mogą w tym czasie również ani pić, ani jeść, co z pewnością nie poprawia samopoczucia. Dodajmy, że jeśli pobiera się krew, pacjent może również odczuwać niewielki ból. Niekiedy podczas badania dochodzi również do wystąpienia potów oraz omdlenia – takie symptomy występują jednak niezwykle rzadko. 

Krzywa cukrowa a hemoglobina glikowana 

W niektórych przypadkach nie można przeprowadzić testu obciążenia glukozą. W takich sytuacjach sprawdza się ilość hemoglobiny glikowanej (HbA1c). Jeśli wynosi ona: 

  • poniżej 5,6% oznacza prawidłowy wynik, 
  • 5,7-6,4% oznacza stan przedcukrzycowy, 
  • 6,5% oznacza cukrzycę. 

Czy krzywa glikemiczna jest wiarygodna? 

Test obciążenia glukozą to wiarygodne badanie. Warto jednak pamiętać, że wysoki poziom glukozy nie musi oznaczać cukrzycy, a interpretację wyników należy powierzyć specjaliście. Na wyniki może wpłynąć wiele czynników, w tym choroby oraz przyjmowane lekarstwa, dlatego wcześniej należy omówić z lekarzem kwestię ewentualnego odstawienia przyjmowanych środków. 

Cena krzywej glikemicznej 

Krzywą glikemiczną można wykonywać bezpłatnie, wystarczy do tego skierowanie lekarza rodzinnego czy ginekologa (w ciąży). Istnieje też możliwość wykonania krzywej cukrowej bez skierowania. Wówczas cena testu wynosi zazwyczaj od 20 do 30 zł. Może ona być również niższa lub wyższa, w zależności od laboratorium. 

 

Bibliografia: 

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279331/ [dostęp 04.06.23]. 
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532915/ [dostęp 04.06.23]. 
  3. Sanctis V., Soliman A. T., Daar S., Tzoulis P., Di Maio S., Kattamis C., Oral glucose tolerance test: how to maximize its diagnostic value in children and adolescents, Acta Biomedica Atenei Parmensis 2022, 93(5). 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?