Przejdź do treści

Które leki w połączeniu z alkoholem spowodują podwójnego kaca? Tłumaczy farmaceutka Zofia Winczewska

Kobieta siedzi na łóżku. Ma dużego kaca
Które leki w połączeniu z alkoholem spowodują podwójnego kaca?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Które leki w połączeniu z alkoholem spowodują silniejszego kaca? Jakich skutków ubocznych możesz się spodziewać? Sprawdź, których leków szczególnie unikać, jeśli zamierzasz pić alkohol. Tłumaczy farmaceutka, Zofia Winczewska.

Kac morderca nie ma serca. I warto o tym pamiętać w najbliższych dniach. Święta, sylwester, zjazdy rodzinne, karnawał – te wszystkie wydarzenia sprzyjają piciu alkoholu. Niestety jest to nie tylko czas spotkań, ale także przeziębień oraz problemów żołądkowych. Oczywiście, lepiej żeby leków z alkoholem nie łączyć nigdy, ponieważ może to stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Istnieją jednak leki, które w połączeniu z procentami spowodują na drugi dzień podwójnie silnego kaca. Jakie to są leki? Wymienia je na swoim profilu na Instagramie farmaceutka Zofia Winczewska.

Jak powszechnie wiadomo żadnych leków alkoholem popijać się nie powinno. Są jednak takie substancje, które z alkoholem wybitnie się nie lubią!
Dlatego przy tych konkretnych lekach nawet symboliczna ilość alkoholu może dawać objawy GIGAKACA – ostrzega farmaceutka.

istockphoto.com

Które leki w połączeniu z alkoholem podwoją kaca?

Ekspertka w swoim poście na Instagramie wyjaśniła, których leków szczególnie nie należy łączyć z wysokoprocentowymi trunkami.

?Furazydyna (Furagina)- stosowana w zakażeniach dróg moczowych;

? Nifuroksazyd- stosowany przy biegunkach o podłożu bakteryjnym;

? Metronidazol- stosowany w zakażeniach bakteryjnych (np. przeciwko Helicobacter pylori).

Skutki uboczne łączenia leków z alkoholem

Winczewska wyjaśnia także, dlaczego branie powyższych leków w połączeniu z alkoholem jest szczególnie niebezpieczne.

Leki te w połączeniu z alkoholem powodują zahamowanie rozkładu alkoholu w organizmie i kumulację toksycznego aldehydu octowego, który to powoduje:

? nudności, wymioty

? zaczerwienienie twarzy

? przyspieszone bicie serca i spadek ciśnienia

? nadmierna potliwość

? stany lękowe

Pamiętaj, że jeśli bierzesz leki, nawet kieliszek wina może ci zaszkodzić. Jak apeluje farmaceutka, biorąc wymienione wcześniej leki, najlepiej unikać alkoholu jak ognia. Nawet jeśli jest to tylko symboliczny kieliszek.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?