Które leki w połączeniu z alkoholem spowodują podwójnego kaca? Tłumaczy farmaceutka Zofia Winczewska
Które leki w połączeniu z alkoholem spowodują silniejszego kaca? Jakich skutków ubocznych możesz się spodziewać? Sprawdź, których leków szczególnie unikać, jeśli zamierzasz pić alkohol. Tłumaczy farmaceutka, Zofia Winczewska.
Kac morderca nie ma serca. I warto o tym pamiętać w najbliższych dniach. Święta, sylwester, zjazdy rodzinne, karnawał – te wszystkie wydarzenia sprzyjają piciu alkoholu. Niestety jest to nie tylko czas spotkań, ale także przeziębień oraz problemów żołądkowych. Oczywiście, lepiej żeby leków z alkoholem nie łączyć nigdy, ponieważ może to stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Istnieją jednak leki, które w połączeniu z procentami spowodują na drugi dzień podwójnie silnego kaca. Jakie to są leki? Wymienia je na swoim profilu na Instagramie farmaceutka Zofia Winczewska.
Jak powszechnie wiadomo żadnych leków alkoholem popijać się nie powinno. Są jednak takie substancje, które z alkoholem wybitnie się nie lubią!
Dlatego przy tych konkretnych lekach nawet symboliczna ilość alkoholu może dawać objawy GIGAKACA – ostrzega farmaceutka.
Które leki w połączeniu z alkoholem podwoją kaca?
Ekspertka w swoim poście na Instagramie wyjaśniła, których leków szczególnie nie należy łączyć z wysokoprocentowymi trunkami.
?Furazydyna (Furagina)- stosowana w zakażeniach dróg moczowych;
? Nifuroksazyd- stosowany przy biegunkach o podłożu bakteryjnym;
? Metronidazol- stosowany w zakażeniach bakteryjnych (np. przeciwko Helicobacter pylori).
Skutki uboczne łączenia leków z alkoholem
Winczewska wyjaśnia także, dlaczego branie powyższych leków w połączeniu z alkoholem jest szczególnie niebezpieczne.
Leki te w połączeniu z alkoholem powodują zahamowanie rozkładu alkoholu w organizmie i kumulację toksycznego aldehydu octowego, który to powoduje:
? nudności, wymioty
? zaczerwienienie twarzy
? przyspieszone bicie serca i spadek ciśnienia
? nadmierna potliwość
Pamiętaj, że jeśli bierzesz leki, nawet kieliszek wina może ci zaszkodzić. Jak apeluje farmaceutka, biorąc wymienione wcześniej leki, najlepiej unikać alkoholu jak ognia. Nawet jeśli jest to tylko symboliczny kieliszek.
RozwińPodoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Coraz więcej zwolnień lekarskich z kodem C. Pacjent nie otrzyma za nie zasiłku chorobowego
Przyjmujesz leki na wakacjach? GIF ostrzega: niektóre mogą wywołać reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne
GIS ostrzega przed fatalną pomyłką. Wypicie błędnie oznaczonego napoju niesie poważne ryzyko dla klientów
„Pacjenci słysząc o 'ludziach-zombie’ rezygnują z niezbędnego leczenia”. Medycy rozprawiają się z mitami dotyczącymi fentanylu
się ten artykuł?