Które z leków na nadciśnienie mogą zwiększyć ryzyko raka?
Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych wydał oświadczenie w sprawie hydrochlorotiazydu, który jest składnikiem ponad 70 leków na nadciśnienie tętnicze. Wykazano, że podczas stosowania preparatu istnieje ryzyko rozwoju nowotworu skóry, który nie jest czerniakiem, a rakiem podstawnokomórkowym skóry oraz kolczystokomórkowym.
Leki zawierające hydrochlorotiazyd są powszechnie stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz obrzęków o etiologii związanej z chorobami serca, wątroby, nerek i niewydolności serca. Z raportu Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych (URPL) wynika, że składnik ten występuje w ponad 70 popularnych lekach stosowanych w opisanych wyżej dolegliwościach.
Hydrochlorotiazyd a stanowisko URPL
Produkty lecznicze zawierające hydrochlorotiazyd są powszechnie stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz obrzęków związanych z chorobami serca. Urzędnicy odwołali się do dwóch badań farmakologicznych, które były w ostatnim czasie przeprowadzone w Danii przez Duński Rejestr Nowotworów Złośliwych i Krajowy Rejestr Recept. Wskazują one związek pomiędzy przyjmowaniem substancji hydrochlorotiazyd, a występowaniem nowotworu skóry – raka podstawnokomórkowego i kolczystokomórkowego.
Urzędnicy apelują, aby informować pacjentów, którzy przyjmują preparat w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami o ryzyku wystąpienia nowotworu skóry oraz zgłaszanie wszelkich podejrzanych zmian skórnych. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych radzi także, aby rozważyć zasadność stosowania leków z hydrochlorotiazydem oraz ograniczyć ekspozycję na światło słoneczne i promienie UV.
Nowotwór skóry, który nie jest czerniakiem, występuje rzadko. Zapadalność zależy w dużym stopniu od fenotypu skóry, ryzyka oraz zmiennej zapadalności w różnych krajach.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„U osób regularnie grających w STRESmisję poziom kortyzolu się obniża” – mówi psycholożka dr Katarzyna Archanowicz-Kudelska
„Chcieliśmy pokazać, że proszenie o pomoc jest męskie”. Telefon Zaufania dla Mężczyzn pomógł już prawie 1000 razy
Róża Hajkuś: „Dzieci najbardziej boją się nie bólu, ale tego, co się dzieje znienacka”
Dominika Wojtych: „Modliłam się, żeby był to chłoniak, a nie rak”
się ten artykuł?