Przejdź do treści

Kupiłaś ten produkt świąteczny? Uważaj! GIS ostrzega, że może być groźny dla zdrowia

Kupiłaś ten produkt świąteczny? Uważaj, GIS ostrzega, że może być groźny dla zdrowia
Kupiłaś ten produkt świąteczny? Uważaj, GIS ostrzega, że może być groźny dla zdrowia/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przedświąteczne szaleństwo zakupowe już się rozpoczęło. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i zwracać uwagę na jakość kupowanych przez nas ozdób czy prezentów oraz… ich bezpieczeństwo. GIS właśnie wydał ostrzeżenie, z którym powinien zapoznać się każdy, kto robił przedświąteczne zakupy w Rossmannie.

GIS ostrzega

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące szklanek sprzedawanych w sklepach sieci Rossmann. W wyniku badań pobranych próbek stwierdzono, że są one w dużym stopniu zanieczyszczone ołowiem i kadmem. Pierwiastki te, nawet w śladowych ilościach, mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia.

O jakie szklanki dokładnie chodzi? To szklanki z motywem bałwanka wchodzące w skład zestawu szklanek świątecznych, pakowanych po dwie sztuki. Upewnij się, że nie masz ich w swoim domu. Oto dokładne dane produktu:

  • nazwa: eloy Christmas SZKLANKA 300ML 2 SZT;
  • nr partii: 061132 170;
  • nr kodu kreskowego: 8 720573 443425;
  • importer: Koopman International b.v. Distelweg 88, 1031-HH Amsterdam, Holandia
    dla: Rossmann SDP sp. z o.o., ul. Św. Teresy 109, 91-222 Łódź;
  • wyprodukowano w Chinach.

Jak podaje GIS, Rossmann wstrzymał sprzedaż szklanek, w których wykryto ołów i kadm. Produkt ten został też wycofany ze sklepu internetowego.

Bombki na choince

Ołów i kadm – jak wpływają na organizm?

Długotrwałe narażenie na kontakt z ołowiem jest niebezpieczne w szczególności dla dzieci oraz rozwijającego się płodu. Skutkować może przewlekłą niewydolnością nerek i wątroby oraz przewlekłą nadmierną ruchliwością u dzieci. U dorosłych częste trwałe następstwa zatrucia ołowiem, czyli ołowicy, to m.in. niedokrwistość, miażdżyca naczyń krwionośnych, nadciśnienie i uszkodzenie nerek.

Długotrwały kontakt z kadmem zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na osteoporozę, a także krzywicę. Może być również przyczyną demineralizacji i deformacji kości. Kadm stanowi też zagrożenie dla układu sercowo-naczyniowego, ponieważ przyczynia się do uszkodzenia śródbłonka naczyń krwionośnych i może powodować miażdżycę. Długotrwała styczność z kadmem może powodować też stres oksydacyjny i stany zapalne, które wpływają na większe ryzyko rozwoju nowotworów, m.in. raka płuc, nerek, wątroby, jąder i prostaty. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?