Kupiłaś ten produkt świąteczny? Uważaj! GIS ostrzega, że może być groźny dla zdrowia
Przedświąteczne szaleństwo zakupowe już się rozpoczęło. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i zwracać uwagę na jakość kupowanych przez nas ozdób czy prezentów oraz… ich bezpieczeństwo. GIS właśnie wydał ostrzeżenie, z którym powinien zapoznać się każdy, kto robił przedświąteczne zakupy w Rossmannie.
GIS ostrzega
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące szklanek sprzedawanych w sklepach sieci Rossmann. W wyniku badań pobranych próbek stwierdzono, że są one w dużym stopniu zanieczyszczone ołowiem i kadmem. Pierwiastki te, nawet w śladowych ilościach, mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia.
O jakie szklanki dokładnie chodzi? To szklanki z motywem bałwanka wchodzące w skład zestawu szklanek świątecznych, pakowanych po dwie sztuki. Upewnij się, że nie masz ich w swoim domu. Oto dokładne dane produktu:
- nazwa: eloy Christmas SZKLANKA 300ML 2 SZT;
- nr partii: 061132 170;
- nr kodu kreskowego: 8 720573 443425;
- importer: Koopman International b.v. Distelweg 88, 1031-HH Amsterdam, Holandia
dla: Rossmann SDP sp. z o.o., ul. Św. Teresy 109, 91-222 Łódź; - wyprodukowano w Chinach.
Jak podaje GIS, Rossmann wstrzymał sprzedaż szklanek, w których wykryto ołów i kadm. Produkt ten został też wycofany ze sklepu internetowego.
Ołów i kadm – jak wpływają na organizm?
Długotrwałe narażenie na kontakt z ołowiem jest niebezpieczne w szczególności dla dzieci oraz rozwijającego się płodu. Skutkować może przewlekłą niewydolnością nerek i wątroby oraz przewlekłą nadmierną ruchliwością u dzieci. U dorosłych częste trwałe następstwa zatrucia ołowiem, czyli ołowicy, to m.in. niedokrwistość, miażdżyca naczyń krwionośnych, nadciśnienie i uszkodzenie nerek.
Długotrwały kontakt z kadmem zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na osteoporozę, a także krzywicę. Może być również przyczyną demineralizacji i deformacji kości. Kadm stanowi też zagrożenie dla układu sercowo-naczyniowego, ponieważ przyczynia się do uszkodzenia śródbłonka naczyń krwionośnych i może powodować miażdżycę. Długotrwała styczność z kadmem może powodować też stres oksydacyjny i stany zapalne, które wpływają na większe ryzyko rozwoju nowotworów, m.in. raka płuc, nerek, wątroby, jąder i prostaty.
Polecamy
Środki dezynfekujące i odświeżacze powietrza mogą zwiększać ryzyko Alzheimera
Wyrzuć czarne akcesoria kuchenne. Zawierają alarmujące ilości środków toksycznych… ze starych telewizorów
Sprawdzono obecność metali ciężkich w tamponach. „Znaleźliśmy stężenia wszystkich metali, które testowaliśmy, w tym metali toksycznych, takich jak arsen i ołów”
Dziecko zjadło grzyba z doniczki domowej rośliny i trafiło na OIOM. „72 godziny piekła”
się ten artykuł?