Kwalifikowana pierwsza pomoc (KPP) – kto może jej udzielić?
Kwalifikowana pierwsza pomoc (KPP) to element ratownictwa medycznego. Z procedur KPP może korzystać każdy ratownik, a więc osoba po specjalnym kursie i uzyskaniu stosownych uprawnień. Te czynności różnią się jednak od zwykłej pierwszej pomocy, której powinien udzielić każdy świadek zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu, zdrowiu lub życiu poszkodowanego.
Czym różni się pierwsza pomoc od kwalifikowanej pierwszej pomocy?
Pierwsza pomoc to dosłownie pierwsze czynności, które mają na celu zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz poszkodowanego, niezależnie od okoliczności. To podstawa całego systemu ratownictwa i tak naprawdę właśnie od zachowania świadków zdarzenia często zależy, czy uda się pomóc poszkodowanemu, oraz czy doświadczy on jakichś powikłań w konsekwencji wypadku.
Kwalifikowanej pierwszej pomocy mogą natomiast udzielić ratownicy mający certyfikat potwierdzający ukończenie kursu KPP i zaliczenie egzaminu. Gdy są zatrudnieni w odpowiednich jednostkach, stanowią pierwsze ogniwo systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM). Nie należy ich jednak mylić z ratownikami medycznymi, którzy mają już bardziej zaawansowaną wiedzę z zakresu medycyny ratowniczej.
Kto ma obowiązek zrealizować kurs KPP?
O ile prawo stanowi, że pierwszej pomocy przedmedycznej musi udzielić każdy obywatel (świadek zdarzenia) niezależnie od swoich kwalifikacji, o tyle działania KPP są możliwe wyłącznie dla osób z odpowiednim certyfikatem. Istnieją jednak pewne jednostki czy instytucje – wspomniane już wyżej – w których przypadku obligatoryjnym warunkiem zatrudnienia jest zaliczenie egzaminu na ratownika. Są to:
- Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (WOPR),
- Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR)
- Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna (OSP, PSP),
- Wojsko Polskie (WP),
- Straż Graniczna (SG),
- Straż Miejska.
Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy jest dla każdego
Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy może zrobić każdy obywatel posiadający pełnię zdolności do czynności prawnych – jeżeli się na niego zdecydujesz i zdasz egzamin praktyczny oraz teoretyczny, zostaniesz ratownikiem. Ale co to właściwie znaczy? KPP daje więcej uprawnień, a zakres przekazywanej wiedzy jest zdecydowanie szerszy, niż ma to miejsce na kursach pierwszej pomocy przedmedycznej. Zakres materiału obejmuje m.in.:
- tlenoterapię bierną,
- wstępne postępowanie przeciwwstrząsowe,
- czynności związane z postępowaniem w przypadku hipotermii i hipertermii,
- czynności związane z resuscytacją krążeniowo-oddechową (RKO) z zastosowaniem tlenu, automatycznego defibrylatora, a także bez narzędzi,
- zasady ewakuacji z miejsca zdarzenia,
- zabezpieczanie urazów, opatrywanie ran, tamowanie krwotoków,
- wsparcie psychiczne dla poszkodowanych.
Czynności wchodzące w zakres kwalifikowanej pierwszej pomocy mogą stanowić uzupełnienie działań ratowników i lekarzy, ale przeprowadza się je też, zanim Zespół Ratownictwa Medycznego dotrze na miejsce zdarzenia. Sam kurs (wraz z wydaniem zaświadczenia i opłatą za egzamin) wynosi jednak ok. 1400-1500 zł. To wysoka cena, dlatego cywile zwykle z niego nie korzystają i decydują się na kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, który wydaje się wystarczający.
Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy – egzamin
Państwowy egzamin KPP nadający uprawnienia ratownika składa się z części teoretycznej oraz praktycznej:
- na część teoretyczną składa się 30 pytań wybranych z bazy Centralnych Egzaminów Medycznych, w której znajduje się ich 250. Aby zdać, możesz popełnić maksymalnie 3 błędy,
- na część praktyczną składają się 2 lub 3 ćwiczenia, podczas których będziesz musiała udzielić pomocy pozorantom, zgodnie ze sztuką KPP.
Czy kurs KPP jest na całe życie?
W przeciwieństwie do zwykłej pierwszej pomocy, kwalifikowana pierwsza pomoc nie daje uprawnień do wykonywania zawodów ratowniczych przez całe życie. KPP należy recertyfikować co 3 lata. To konieczne, ponieważ niektóre procedury ratownicze zmieniają się, są udoskonalane, a sprzęt wykorzystywany w czynnościach coraz nowocześniejszy i bardziej skomplikowany w obsłudze.
Na czym polega odnowienie uprawnień? Zwykle wiąże się ono z uczestnictwem w jednodniowym kursie, podczas którego odbywają się tzw. zajęcia powtórkowe, a następnie należy zdać egzamin praktyczny i teoretyczny – ma taką samą formę, jak egzamin podstawowy.
Bibliografia:
- https://ratownikkpp.pl/kwalifikowana-pierwsza-pomoc-kurs-kpp [dostęp 03.08.2024].
- https://www.centrumratownictwa.com/blog/jak-zostac-ratownikiem-kpp [dostęp 03.08.2024].
- https://www.gov.pl/web/uw-warminsko-mazurski/kursy-kwalifikowanej-pierwszej-pomocy—informacje [dostęp 03.08.2024].
- Kopta A., Kwalifikowana pierwsza pomoc, Medycyna ratunkowa, wyd. 1 2016, Warszawa 2024.
Polecamy
Ciężarna kobieta zadławiła się i zmarła. Noworodek przeżył dzięki ratunkowemu cesarskiemu cięciu
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Tragiczna śmierć wybitnej sportowczyni. W jej tchawicy odnaleziono kawałki pokarmu
„Elektryczny bandaż” przyspieszy gojenie ran. Do aktywacji potrzebuje tylko kropli wody
się ten artykuł?